Home Články Nákup histaminika #1

Nákup histaminika #1

written by hitjezdravozit 19. novembra 2015
Nákup histaminika #1

Keďže takmer všetko obchodné je pre nás tabu, mala som zo začiatku obavy ako budú vyzerať moje nákupy. Nevedela som si predstaviť prechádzať okolo všetkých tých vecí, ktoré som pred tým bez problémov mohla a zrazu na ne nemôžem ani pomyslieť. Samozrejme chce to len čas a pevnú vôľu!
Zo začiatku som prešla celý obchod za 5 minút, keďže som sa pristavila iba pri zelenine a ovocí, schytila som nejaké cestoviny, či múku a ostatné som obišla, nech ma to ani neláka. Časom som si ale uvedomila, že by nebolo na škodu prečítať si zloženie niektorých potravín a možno natrafím na niečo, čo by som mohla.

Čo sa týka mliečnych výrobkov, časom vysvitlo, že ich netolerujem vôbec, takže v tomto nákupe sa tých pár kusov vyskytlo naposledy. Avšak tí, ktorí nemáte s mliečnymi výrobkami problém určite vyskúšate kozí jogurt, či čerstvú Lučinu Salátovú. A tým, ktorí máte “iba” intoleranciu na laktózu odporúčam minus L produkty 😉

Čo sa týka zeleniny a ovocia, najradšej ich samozrejme nakupujem na našom miestnom trhu, avšak ide zima a potravín tam je čím ďalej tým menej. Chvalabohu som bola milo prekvapená čerstvosťou a rôznorodosťou zelenín a ovocia v Kauflande. Treba však vystihnúť deň, keď dostanú nový tovar 😉
Naviac kupujem mrkvu, cuketu a ľadový šalát pretože tie sú u mňa úplne bezproblémové, mám ich rada a dá sa z nich spraviť čokoľvek do pár minút. Ďalej sú to karfiol, kel, kaleráb, petržlen, cvikla, biele cibuľa, tekvica a po novom aj batáty, ktoré som pred tým nikdy nejedla.
Pozitívne ma prekvapili! Chuťou mi pripomínajú trošku maslovú alebo hokaido tekvicu, sú rýchlejšie hotové ako klasické zemiaky, majú krásnu farbu a sú neskutočne zdravé.
batat-ipomoea-batatas-.jpg

Z ovocia u mňa víťazia jablká. Pridávam si ich strúhané do ovsenej a kukuričnej kaše, do muffinov, robím si z nich domácu výživu, smoothie, suším ich a potom chrumkám pri telke.. Myslím si, že to je najvšestrannejšie ovocie a som vďačná, že ho tolerujem, pretože ťažko som sa vzdávala paradajok, no jablka by som sa vzdala ešte ťažšie.
Z ovocia ďalej preferujem mango, granátové jablko a skúsila som už aj banán (raz za týždeň taký menej zrelý), hurmikaki a physalis.
Vždy som mala rada exotické ovocia a tieto malé oranžové guličky tiež neboli výnimkou. Pridávam si pár ks na raňajkovú kašu alebo len tak na desiatu.
Physalis_02

V klasických potravinách si kupujem aj špaldové cestoviny, ryžové rezance a ovsené vločky, ktoré sú podľa mňa v bio obchode zbytočne predražené.

Po takomto nákupe pokračujem do bio obchodu. V našom meste ich máme chvalabohu niekoľko a v každom majú niečo iné, takže niekedy musím obehnúť aj 2-3 aby som dostala všetko, čo potrebujem 😀 Občas zablúdim aj do DM drogerie, kde majú tiež široký výber bio produktov.
Návšteva týchto obchodov však nie je taká pravidelná, keďže väčšina z vecí, ktoré tam nakupujem, mi vydrží dlhšie ako len týždeň.
Kupujem tam chia semiačka, goji, hrozienka, rôzne múky, kokos, quinou, kokosový olej, kukuričnú polentu i tieto skvelé kukuričné (bezlepkové) piškoty.
_vyrn_227Glutaline-piskoty-bez-lepku-120-g
Kedykoľvek dostanem chuť na niečo sladké, nejaký keksík alebo čokoládu,vyberiem si pár kúskov a prejde ma to 😉

Samozrejme to neznamená, že nenakupujem nič iné 😀 Vždy sa nájdu nové veci na vyskúšanie. Včera som si kúpila červenú šošovicu, tak som zvedavá, aká bude.

Vždy keď sa dá, zaobstarám si potraviny aj od malých dodávateľov, kde viem, že ide o prvotriednu a najmä domácu výrobu. Tak kupujem jablká, med, špaldovú múku, himalájsku soľ a mäso.

Mäsa jem veľmi málo. Približne raz za týždeň, niekedy aj menej. Jednu dobu som nejedla vôbec, no od kedy mi zistili HIT akoby som naň mala viac chuť. A vlastne často je aj mojou záchranou, najmä keď idem niekam mimo domu. Vtedy to istí plátok mäsa na prírodno a šalát, ryža alebo zelenina.

Na záver ešte pripájam jednu fotku z môjho posledného väčšieho nákupu 🙂
Netreba sa báť, že by sme nemali k dispozícii dostatok potravín, treba si len zvyknúť, vedieť nakupovať s rozumom a spestrovať si stravu.
12240052_10206561283288395_8468266194443719526_n

 

 

Mohlo by sa vám páčiť aj

1 comment

Nákup histaminika #2 | Hit je zdravo žiť 24. februára 2017 at 23:18

[…] rozhodla som sa podeliť s vami o ďalší „Nákup histaminika“. Ak si ho porovnáte s prvým, už z fotky môžete vidieť, že tolerujem oveľa viac potravín a že aj tie nákupy robím […]

Reply

Okomentuj