RYBA Košice má dlhoročnú tradíciu a dokonca minulý rok oslávila svoje 70. výročie pôsobenia na Slovensku. Ja som veľmi vďačná, že táto spoločnosť oslovila práve mňa a že som dostala príležitosť vytvoriť recept. Zo širokej ponuky kvalitných rýb som si vybrala rybku, ktorá ma oslovila svojimi vlastnosťami, zdravotnými benefitmi a ľahkou dostupnosťou na trhu.
Mnohí si teraz určite položíte otázku, prečo spolupracujem s firmou, ktorá ponúka aj produkty pre „nehistaminikov“. A tu by som v skratke rada vysvetlila alebo lepšie povedané vyvrátila tento omyl. Je pravda, že ryby sa pri histamínovej intolerancii často vyskytujú na zozname nepovolených potravín, avšak je známe aj to, že dôležitú úlohu zohráva čerstvosť! Nikdy by som si nekúpila rybu v bežnom supermarkete, ktorá mohla byť niekoľkokrát rozmrazená a znovu zamrazená a možno ani neplávala v mori ale bola iba umelo odchovaná a kadečím prikrmovaná. Toto vám obšírnejšie asi nemusím vysvetľovať, každý už pomaly vie, ako to so „supermaretovými rybami“ chodí (česť výnimkám).
Dôležité je vedieť, nakoľko sú ryby zdravé a nakoľko je ich konzumácia pre náš organizmus prospešná! Rybie mäso je ľahko stráviteľné a obsahuje využiteľné bielkoviny pre náš organizmus. Asi najväčší význam sa pripisuje výskytu esenciálnych omega 3 mastných kyselín a tak isto obsahu minerálov, predovšetkým jódu a selénu. Ak vás zaujímajú aj podrobnejšie fakty, odporúčam prečítať si článok od Silvie Horeckej, v ktorom sa dozviete viac aj z odbornejšieho hľadiska.
Ja som ryby a tak isto aj morské plody vždy milovala. Spomínam si na našu minuloročnú dovolenku na Mallorce keď som si 2x dopriala rybí gurmánsky zážitok (raz to bolo vrátane kreviet) a nemala som žiadne reakcie. Preto zdôrazňujem aká dôležitá je čerstvosť! Keďže my nežijeme pri mori a teda je logické, že k morským druhom rýb sa dostaneme jedine prostredníctvom mrazenej formy, treba vedieť, odkiaľ si človek môže dovoliť rybu kúpiť. Jedným zo zdrojov je práve spoločnosť Ryba Košice, ktorá o svojej kvalite presvedčila až dve histaminičky. Napriek tomu popíšem naše odlišné vnímanie našich pocitov po ich konzumácii.
S mamou sme si rybu dali hneď prvý deň po obdržaní balíčku a bez Daosinu. Jej prešla bez akýchkoľvek reakcií (a to sa ona „škrabe“ zo všetkého), mne nastúpila hneď po jedle mierna bolesť hlavy. Avšak kŕče, či iné tráviace ťažkosti, ktoré sú zas časté u mňa, nenastali. A tak som vyskúšala druhý krát užiť pred jedlom Daosin. Po tomto obede už nenastali žiadne ťažkosti ani u mňa. Tým chcem povedať, že ak patríte k veľmi citlivým, použite radšej Daosin akoby ste si mali odopierať toľko prospešných látok, koľko ryby ponúkajú. Nehovorím, že každý deň, no raz za čas by ryby v našom jedálničku určite mali figurovať!
Od kedy mám HIT jedla som pstruha, tilapiu, morského ostrieža, ančovičky, krevety a teraz hoki a v 90% sa to zaobišlo bez akýchkoľvek reakcií. Samozrejme, občas som pre istotou ten Daosin užila.
Ak sa bojíte morských rýb môžete začať i sladkovodnými. Tie v katalógu produktov nájdete tak isto.
Okrem toho, že Ryba Košice je azda najznámejším distribútorom rýb, nájdete v ich katalógu aj mnoho ďalších produktov, pričom mňa najviac zaujala mrazená zelenina. Priznám sa, od kedy mám HIT snažím sa vyhnúť kúpe mrazených výrobkov, pretože sa mi neraz stalo, že okrem samotnej zeleniny obsahovali aj ďalšie pridané látky, napríklad maslo. Práve preto ma potešilo, keď som sa dozvedela, že Ryba Košice má mrazenú zeleninu, ktorá neprešla žiadnou negatívnou úpravou, neobsahuje žiadne pridané látky ani možné alergény.
Dnes som pre vás pripravila rybu, ktorú som nikdy pred tým nemala a veľmi som sa tešila, že ju ochutnám. Je to ryba Hoki. Tento druh morskej ryby sa loví celý rok a je cenovo dostupný aj tu u nás. Má biele, jemné mäsko, príjemnú rybaciu, morskú chuť a mne osobne dokonca chutí trošku viac ako tilapia. Často sa používa aj na prípravu sushi.
Hoki filety
3-4 strúčiky cesnaku
olivový olej
himalájsku soľ
galgant
mandľové lupienky
medovku
kešu mlieko
1. Predhrejem rúru na 180°C.
2. Rybu poriadne umyjeme a osušíme.
3. V miske zmiešame olivový olej, pretlačený cesnak, štipku galgantu a nadrobno nasekanú medovku.
4. Do väčšej misy nalejeme kešu mlieko a každý kúsok ryby v ňom poriadne ponamáčame.
5. Rybu následne kožou dole položíme na plech vystlaný papierom na pečenie, osolíme a potrieme olejovou zmesou. 6. Vrch posypeme jemne podrvenými mandľovými lupienkami.
7. Dáme zapiecť do vyhriatej rúry cca na 13-15 minút.
Hráškové pyré:
1 pohár mrazeného hrášku
1 PL tahini
1 strúčik cesnaku
2 PL kokosového oleja
himalájsku soľ
cca 1 dcl kešu mlieka
1. Mrazený hrášok uvaríme v osolenej vode.
2. Následne z neho vodu zlejeme a premiestnime ho do mixéra.
3. Pridáme k nemu kokosový olej, tahini, cesnak a kešu mlieko prilievame podľa potreby aby mixér stíhal, no zároveň aby sme pyré nemali príliš tekuté.
Rybku som podávala s hráškovým pyré, baby karotkou, farebnou quinoou a prepeličím vajíčkom, no vy si samozrejme môžete zvoliť akúkoľvek prílohu od jednoduchého šalátu cez grilovanú zeleninku. Najlepšie by však bolo vynechať klasické kombinácie ako ryba + zemiaky. Mne osobne tá kombinácia vôbec nesedí a spôsobuje mi extrémne nafúknuté brucho.