Home Články Prvé kroky, prvé chyby…

Prvé kroky, prvé chyby…

written by hitjezdravozit 12. novembra 2015
Prvé kroky, prvé chyby...

Po konzultácii s pani doktorkou, prečítaní Hrubiškovej brožúry a naštudovaní si ďalších materiálov som sa pustila do eliminačnej diéty. Teda aspoň ja som si myslela, že som sa do nej pustila…
Približne jeden týždeň som sa stravovala štýlom “vylúčim všetky nepovolené potraviny“. Zo začiatku to vyzeralo celkom nádejne, no keď sa mi po týždni začali znovu objavovať príznaky, zistila som, že asi niečo nerobím správne.
,,Čo také som mohla zjesť a neurobilo mi to dobre? Veď som si dávala pozor!”, hľadala som odpovede na veľmi nápomocnej, uzavretej stránke pre histaminikov na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/440254082662910/?fref=ts).
,,Keď som prišla domov z práce, dala som si len tekvicovo-mrkvové rizoto, ktoré som si zohriala na panvici a potom jablkovo-hruškový domáci kompót. Žeby bol problém v tom zohrievaní? Ale veď som nezohrievala v mikrovlnke. Alebo mi nesadol kompót? Bol domáci, z povolených druhov ovocia a bolo v ňom iba pár klinčekov. Či tie nemôžeme?”
Tieto otázky (samozrejme ešte ooomnoho zdĺhavejšie) som rozpísala do skupiny a behom niekoľkých minút ma “zavalili” rôzne odpovede.
Tak po prvé, ŽIADNE ZOHRIEVANIE! Ani na panvici a tobôž nie v mikrovlnke (myslím si, že tá škodí nie len histaminikom).
Čo sa týka konkrétnej večere, s tou by, za bežných okolností, problém nemal byť. Avšak dostávame sa k dezertu. Jablká a hrušky sú fajn (samozrejme keď si ich odskúšate…k tomu sa ešte dostanem), avšak klinčekny??? NIEEE!!!
Buď som si to nevšimla, alebo som to proste iba odignorovala a naivne si myslela, že pár klinčekov nemôže spôsobiť vážnejšie problémy. Omyl! Klinčeky patria medzi zakázané potraviny a pre mňa to platí dvojnásobne (vysvetlenie TU).
Takto som sa postupne dostávala k odpovediam na moje otázky, no tou smerodajnou sa stala nasledovná: “Na to, že robíš eliminačku iba necelý týždeň, máš v jedálničku strašne veľa potravín.” Zo začiatku som tomu nerozumela, no po čase sme sa dopracovali k záveru – ELIMINAČNÁ DIÉTA je diéta, počas ktorej človek trpiaci histamínovou intoleranciou skúša jednotlivé potraviny zo dňa na deň a zisťuje, ktoré mu sadnú a ktoré nie! Keďže táto choroba je veľmi individuálna, okrem všeobecne nepovolených potravín sa u každého vyskytnú intolerancie aj na ďalšie potraviny, ktoré niekomu druhému problém nemusia robiť.
,,Dobre, a to mám akože jesť celý deň iba zemiaky? Na raňajky, obed, večeru? A potom pridám mrkvu, ryžu, olej…?” ÁNO, presne tak!

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj