Tieto recepty vznikali postupne, vrámci akéhosi zerowaste zmýšľania popri mojom decembrovom vypekaní, nakoľko som pri tvorbe lineckých spotrebovala veľké množstvo žĺtkov a trebalo využiť aj bielka.
Vaječný bielok a HIT
V prvom rade je dôležité povedať si, že vaječný bielok nie je zakázaný tak, ako si mnohí myslia a ako to niektoré zoznamy uvádzajú. Nevhodný pri HIT je surový vaječný bielok, preto medovníky ako histaminička nezdobím bielkovou polevou. Akonáhle sú však vajcia tepelne spracované, nepredstavujú pre histaminika žiadne riziko (samozrejme ak človek popri HIT netrpí aj alergiou na vajcia).
Tak isto je ďalej dôležité uvedomiť si celkovú kvalitu vajec. Vajcia kupujem jedine od domácich chovateľov alebo na trhu. Žiadne klietkové chovy a podobne!
S bielkami sa dá čarovať
Toto som si uvedomila tak poriadne až tento rok, keď mi ich skutočne ostávalo veľa, pretože som mala viac pečenia ako kedykoľvek doteraz. Veď iba na jednu dávku môjho lineckého cesta šli 3 žĺtky a tých dávok som robila niekoľko. A tak sa začali spontánne tvoriť a skúšať bielkové recepty až z toho vznikli nasledovné dobroty inšpirované zahraničnými alebo našimi blogermi, mierne pretvorené do, pre nás, prijateľnejších verzií. 🙂
Snehové pusinky s mandľami alebo pistáciami
Potrebujeme:
3 bielka
150g trstinového cukru zomletého na práškový
200g mletých mandlí (alebo mletých pistácií)
1 zarovnanú PL tapiokového škrobu
1/4 ČL tahitskej vanilky
na hrot noža kyseliny askorbovej
+ celé mandle
1. Bielka vyšľaháme do tuha a postupne prišľahávame aj cukor kým nevznikne krásny sneh.
2. Doňho špachtľou primiešame mandle zmiešané so škrobom, vanilkou a kyselinou askorbovou.
3. Vzniknuté cesto prenesieme do cukrárskeho vrecka s ozdobnou špičkou a na plech striekame malé kôpky v tvare hviezdy a do stredu natlačíme celú mandľu. Pri pistáciovej verzii vrch posypeme drvenými pistáciami.
4. Pusinky pečieme pri 150°C cca 25 minút. Sledujeme aby nezhnedli.
5. Po vybratí z rúry budú ešte krehké, no chladnutím tuhnú.
Chrumkavé bielkové sucháre
Potrebujeme:
3 bielka
90g trstinového cukru zomletého na práškový
80g hladkej špaldovej múky (+ na vysypanie formy)
70g pekanových orechov
trošku kokosového oleja
škoricu
1. Bielka vyšľaháme dotuha a postupne prisypeme cukor. Šľaháme až kým nevznikne tuhý sneh.
2. Doňho špachtľou primiešame preosiatu špaldovú múku a nasekané pekanové orechy. Pre spestrenie môže cesto ešte ochutiť napr. škoricou, vanilkou, perníkovým korením, citronovou kôrou a podobne. (Na fotke máme 2 verzie, čistú aj škoricovú).
3. Malú formu na biskupský chlebík rozmerov 22×12 cm vymastíme kokosovým olejom a vysypeme múkou. Prelejeme do nej cesto, ktoré pečieme vo vyhriatej rúre pri 180°C cca 30 minút.
4. Chlebík potom vyklopíme, chvíľu necháme vychladnúť a zúbkovaným ostrým nožom nakrájame na tenké plátky.
5. Tie rozprestrieme na plech vystlaný papierom na pečenie a sušíme pri 120°C cca 40-45 minút. Kontrolujeme “chrumkavosť”, každá rúra je iná.
Bielkový mandľový krém na linecké
No a do tretice tu máme krém na linecké a tak vrámci jedného receptu spotrebujete žĺtky aj bielka. Recept na linecké nájdete v mojej vianočnej knihe v špaldovej ale aj v bezlepkovej verzii. A recept na krém pripájam tu.
Na krém potrebujeme:
3 bielka
150g trstinového cukru zomletého na práškový
250g mletých mandlí alebo 200g mandľovej múky (odskúšané s oboma verziami)
1. Bielka vyšľaháme dotuha a špachtľou primiešame cukor aj mleté mandle. Mal by nám vzniknúť krém takej tuhosti aby nestekal z lineckých a aby sa dal pekne vytláčať z cukrárskeho vrecka
2. Krém potom vytláčame dookola celého lineckého keksíku s malým otvorom (trošičku ďalej od okrajov, aby nám počas pečenia nestiekol) a do stredu kvapneme trošku džemu.
Verím, že sa vám tieto 3 tipy zídu keď budete hľadať inšpiráciu, ako spotrebovať zvyšné bielka. 🙂