Domov Články 5 tipov ako popri HIT úspešne zvládnuť chirurgické odstránenie zubu múdrosti

5 tipov ako popri HIT úspešne zvládnuť chirurgické odstránenie zubu múdrosti

autor: hitjezdravozit 15. júna 2018

Po dlhom trápení a neskutočnom strachu zo zubára som sa konečne odhodlala a podstúpila som chirurgické odstránenie zubu múdrosti. Čo vám poviem, nie je to nič príjemné, ale to asi všetci, čo ste kedy u zubára boli, predpokladáte. Horšie však je, ak si to až príliš pripúšťate, pretože strach vás potom určite prevalcuje.

Úprimne, ja som si nevedela predstaviť, že to niekedy podstúpim. Priznám sa, od kedy mám HIT (pomaly 3 roky), u zubára som nebola vôbec. Radšej som sa stonásobne viac starala o ústnu hygienu, len aby som tam nemusela ísť. Zub múdrosti si však nevyberá. Ten môj ešte k tomu ležal a tak tlačil na sedmičku a ostatné vedľajšie zuby, čo mi spôsobovalo neskutočné bolesti, takže musel ísť čo najskôr von.

Ako sa s tým popasovať ak máte popri tom diagnostikovanú histamínovú intoleranciu?

1. Upozorniť lekára, že HIT máte.
Mnohí zubári HIT samozrejme poznajú, no nemajú presné informácie, čo by histaminikovi mohlo vadiť. V prvom rade napríklad anestetiká obsahujúce sóju alebo antibiotiká, ktoré vám zubár predpíše po zákroku (alebo ešte pred ním kým sa dostanete na rad s termínom). Presne tak to bolo aj u mňa. Doktor mi predpísal liek zvaný Augmentin, ktorý je pri HIT absolútne nevhodný! Po konzultácii s kompetentnými v oblasti HIT (s mojou alergologičkou i Histamínovou Kašulkou) mi boli odporučené antibiotiká ktoré sa volajú Dalacin. Tie potom schválil aj zubár. Takže ak vám budú chcieť predpisovať antibiotiká, spomeňte si na tento bod.

2. Pár dní pred zákrokom oveľa viac dbať na nízkohistamínové stravovanie.
Tento bod je dôležité dodržať aby ste predišli zbytočným skríženým reakciám alebo reakciám kvôli stresu. Ja som si už dva-tri dni pred zákrokom naordinovala najmä veľa zeleniny, ľahké varené jedlá, nič ťažké, či vyprážané a i keď to nie je jednoduché (väčšinou majú pred zubárom ľudia stiahnutý žalúdok), odporúčam aj normálne sa naraňajkovať. Na moje veľké prekvapenie som sa úplne v pohode naraňajkovala aj ja, pritom inokedy do seba nedostanem ani len vodu.
Nebudete tak mať pocit prázdneho žalúdka a okrem toho po zákroku sa schuti len tak skoro nenapapáte. 🙁

3. Vyhnite sa stresu!
Oj, to sa mi hovorí. Mne, tej, ktorá 3 roky nebola u zubára!! Neverili by ste však, aká relatívne pokojná som bola tentoraz. Musela som! Keby som tam išla so stresom, mohlo to dopadnúť oveľa horšie. Samozrejme srdce mi trošku búšilo, no to bolo všetko. Pre porovnanie sa vám priznám, že dávnejšie (a to som ešte o HIT ani nevedela) som trávila celý čas na záchode, kým som sa nedostala do ambulancie. Tentoraz som sa tzv. “hnačkám zo stresu” úspešne vyhla.

4. Vezmite so sebou morálnu podporu.
Som rada, že mám rodinu, ktorá ma vo všetkom podporuje a stojí pre mne v dobrom aj v zlom. A tak som sa musela smiať, že v čakárni už chýbala iba moja babka, dedo a pomaly by sme tam mohli mať rodinnú stretávku. 😀 Každý sa samozrejme držal a až keď sme prišli domov sa mi priznali, že boli viac nervózni ako ja. Zvládli to však statočne, haha. 🙂

5. Pooperačná starostlivosť je najdôležitejšia.
To, čo predchádza zákroku je dôležité samozrejme tiež, avšak ak sa dva dni po operácii chcete vrátiť úplne do normálu, nemuselo by to dopadnúť dobre. O tom ale viac nižšie.

Ako to celé prebiehalo?                    

Zákrok u mňa prebehol chvalabohu v poriadku a relatívne rýchlo oproti dvojhodinovým operáciám, ktoré mi tu niektorí z vás spomínali, pretože aj také sú ak sa korene nejako poprepletajú s koreňmi druhého zubu a podobne. Netreba sa však báť, pretože aj v tých prípadoch je to nanajvýš nepríjemné, no keďže dostanete konskú dávku anestetík, bolestivé určite nie. Dokonca poznám prípad, pri ktorom pani zaspala, pretože do úst jej dali výstuž, ktorá ich držala otvorené a ona vlastne nemusela nič robiť iba prečkať to, kým bude zub vonku. Sama by som tomu neverila, keby nešlo o moju známu. 😉


Ak vás zaujíma dopodrobna ako taký zákrok naozaj môže prebiehať, ten môj prebiehal nasledovne (ak nie, tento odsek preskočte).
Najprv som dostala zopár injekcií abyoblasť poriadne umŕtvili a 10 minút som ešte počkala v čakárni kým si ma znovu zavolali. Potom doktor začal zákrok. Keďže som dosť citlivá, nechcela som vedieť presný postup, no dedukciou som to aj tak celé odhadla správne (na konci mi to doktor vysvetlil a ukázal vytiahnutý zub – vtedy mi to už nevadilo). :D Najprv ďasno narezal, potom vystriedal 2 vŕtačky, ktorými vŕtal do skrytého zubu aby ho trochu uvoľnil a jediný krát keď ma upozornil bolo aby som sa nezľakla, že začujem prasknutie. Bolo totižto nutné zub rozbiť na dve časti a tak sa mu jednoduchšie vyberal. Najprv vybral korunkovú časť a potom išiel na koreň. Pri ňom sa trochu potrápil, pretože bol vraj dosť blízko čelustného nervu (áno to som trošičku aj cítila, no pridal viac injekcie a bolo to v poriadku). Potom som už len počula: ,,A máme to hotové, celý zub je vonku.” Na záver nasledovalo už iba šitie a vysvetlenie správnej starostlivosti.

Správna pooperačná starostlivosť

V prvom rade je dôležité vziať si aspoň týždeň voľna. Niektorí už po 3-4 dňoch fungujú ako pred tým, to ale môj prípad nebol. Nie všetky zákroky sú rovnaké a nie každý je rovnako citlivý! Rozdiel môže byť aj v ročnom období. Ja som vychytila presne leto keď je hojivosť náročnejšia a riziko možného zápalu je vyššie. Tomu som sa chvalabohu úspešne vyhla aj vďaka chladeniu. Ešte pred operáciou si kúpte aspoň 2 balíky mrazenej zeleniny, ktorú zabalíte do ľanovej utierky a prikladáte na boľavé miesto. Pokojne aj na dlhšiu dobu (napr. 20-30 min. chladiť, pár minút oddych a odznovu). Vyhnete sa tak opuchu (nie úplne, ale aspoň tomu najväčšiemu).
Urcite odporúčam zvýšiť príjem vitamínu C, Quercetinu a ja som siahla aj po homeopatii. Konkrétne som si d
ávala homeopatikum zvané Arnica Montana, ktoré je asi najvhodnejším homeopatikom po zubných zákrokoch a operáciách, keďže zmierňuje bolesť a zastavuje krvácanie.

Prvý deň som ranu nechala viac menej oddychovať. Ústa som veľmi nevyplachovala a neumývala si zuby. Človek toho prvý deň veľa nenaje, takže sa to dá zvládnuť.
Druhý deň som začala vyplachovaním s repíkom, harmančekom a večer som si už aj jemne umyla zuby (samozrejme okolie rany som vynechala). Môj zubár mi síce odporúčal, že pokojne môžem ranu aj jemne masírovať kefkou a stláčať aby som predišla zápalu, mne to ale nešlo. Asi som až príliš citlivá.
Na tretí deň som si už na ranu pár krát nastriekala aj Aloe Vera a dokonca si v lekárni môžete kúpiť aj Tantum Verde alebo Orofar v spreji. Oba dezinfikujú ranu a Orofar dokonca pôsobí aj protibolestivými účinkami.

No a samozrejme ak len nie ste Hulk, zásobte sa aj nejakými analgetikami. Viete, že ja som ten posledný človek, ktorý by sa dopoval liekmi, no v tomto prípade sa inak nedalo. To, aký liek užijete je len na vás a na tom, čo vám vyhovuje alebo čo máte zaužívané. Kašulka mi odporučila kvapky zvané Tramal, do úvahy môže prísť aj liek zvaný Aulin, ktorý by pri takomto jednorazovom užívaní histaminikom nemal spôsobiť ťažkosti alebo proste siahnite po klasike akou je napr. Ibalgin Rapidcaps. Ja som to zvládla práve s ním. Samozrejme najlepšie je odkonzultovať to s vašim alergológom. On vie presne, či nemáte iné alergie alebo nejaké alergie na lieky. Užiť antibiotiká v mojom prípade nebolo nutné.


Mojim veľkým pomocníkom počas týchto dní sa stala aj bio lampa, ktorou som si “ožarovala” zub 3x denne (ráno, na obed a večer). Škoda len, že som sa k nej dostala až po niekoľkých dňoch. Naštudovala som si, ktorá farba je v mojom prípade najvhodnejšia a už po jednom ožarovaní som cítila zlepšenie. Dokonca po ďalšom som úplne vysadila analgetiká. Lampu som mala iba požičanú, no celá rodina sme začali uvažovať nad jej kúpou.

 

A čo stravovanie?
Určite za sebou nemám svoj najlepší gurmánsky týždeň, no aj vďaka mamininej pomoci sme to zvládli a ja som nehladovala. Prevažnú časť mojej stravy tvorili krémové polievky, smoothies, kaše a neskôr i domáce nátierky, ktoré som opatrne jedla s chlebíkom bez kôrky.

Čo sa týka polievok, tam vám asi radiť nemusím, fantázii sa medze nekladú, no ak môžem odporučiť pridajte do polievky nejaké obilniny či strukoviny. Ja som raz mala slzovku, inokedy pohánku či dhal. Samozrejme všetko spolu rozmixované.
Okrem toho existujú aj ďalšie hlavné jedlá, ktoré netreba hrýzť. Napríklad granadír bez cestovín, kde som si jazykom zemiačky v pohode poroztláčala a výborne mi padla aj bylinková kukuričná polenta:
alebo rozmixované zeleninové rizoto z natural ryže:

Kaše si môžete pripraviť ovsené, pšenové, pohánkové, len pozor, semienkam sa radšej prvých pár dní vyhnite aby sa nedostali do rany. Odporúčam kašu čo najviac rozvariť.
 (v tomto prípade bolo ovocie samozrejme iba na dekoráciu, aby tanier nevyzeral tak plano.) 😀

Smoothies som mala od výmyslu sveta. Je super, ak do nich na obohatenie pridáte aj niečo viac ako len ovocie a zeleninu. Napríklad ovsené vločky, maca prášok, konopnú alebo inú vlákninu, orechové maslá a podobne.
Mango-banánové smoothie s maca práškom a mandľovým mliekom

Zeleninové smoothie so zeleným jačmeňom

Ďalší tip, ktorý som dostala od Kašulky je, aby som si zamrazila ovocie a tak z neho spravila smoothie. Ja som tak zamrazila banány aj čerešne. Okrem toho mi mamina kúpila veganske vanilkové zmrzliny, ktoré tiež dobre padli.

Keď mi už bolo lepšie spravila som si aj tapiokový puding, ktorý sa papá tiež pomerne jednoducho. Ale môžete si pripraviť aj klasickejší vanilkový puding (ja sem-tam kupujem v DM-ke ten bio).

Verím, že ak budete stáť pred podobným zákrokom a dostanete sa k tomuto článku, pomôže vám a vy tak jednoduchšie prekonáte túto celú tortúru. Nezabúdajte, hlavne pozitívne!  🙂

Mohlo by sa vám páčiť aj

2 komentáre

Martina 24. januára 2019 o 22:54

Ahoj
Chcem sa opýtať, alergologicku máš “bežnú” alebo zo súkromnej kliniky? Veľa spomínaš že sa s ňou radis ja sa tej svojej neviem aj tri dni dovolať… Na všetko mi hovorí ze to mi tak z Hit tak nemôže byť že sa tomu prikladá veľa ale za tri roky som zišla z hodnoty DAO 10 na 1 a je mi horšie a horšie.
A ešte jedna otázka berieš dáke antihistaminikum?
Dakujem
S pozdravom
Martina

Odpovedať
hitjezdravozit 27. januára 2019 o 14:13

Ahoj Martinka, áno moja alergologička je “bežná”. Mrzí ma, že tá tvoja je pravý opak. 🙁 Treba zmeniť..hľadať takú, ktorá skutočne má záujem pomôcť. Čo sa týka antihistaminík, beriem Aerius (ale ten som užívala aj pred HIT, keďže mám aj astmu).

Odpovedať

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.