Ako iste viete, pri našej intolerancii je veľmi dôležité využívať čerstvé, protizápalové potraviny. Ja som sa preto rozhodla niektoré skombinovať a spraviť jednu poriadnu, hustú, protizápalovú polievku.
Robila som ju v jeden „ťažký deň“, keď som v noci spala iba 4 hodiny, pretože som bola na jednej akcii, bola som celý deň unavená, hlava ma bolela, proste pocit akoby ste mali opicu (s tým, že som nepila samozrejme ani kvapku alkoholu)! Povedala som si, že potrebujem nejaký „životabudič“ a tak som pozrela čo mám v chladničke a povyberala všetko, čo mi pripadalo v tej situácii ako „záchranné koleso“. Niektoré potraviny boli iba doplnkom, kvôli chuti, či farbe, no väčšina tam zohrávala dôležitú úlohu.
1. Brokolica – plná antioxidantov, protizápalová, zdroj vitamínu K
2. Topinambur – obsahuje unikátny sacharidový systém, železo, vápnik, horčík, draslík a mnoho ďalších; pomáha zvyšovať odolnosť organizmu voči infekciám
3. Fialové zemiaky – pýšia sa vysokým zdrojom energie, vďaka obsahu nerozpustnej vlákniny pomáhajú športovcom (napríklad bežcom) vo vytrvalosti; podobné zdravotné benefity ako pri brokolici
4. Petržlen – využíva sa pri poruchách trávenia, ktoré sú spojené s plynatosťou a črevnými kŕčami
5. Kurkuma – obsahuje niekoľko desiatok protizápalových látok (viac o nej čoskoro v samostatnom článku)
6. Galgant – je extrémne účinný pri stabilizácii mastocytov, prevenciou pred anafylaxiou a upravuje trávenie
7. Prepeličie vajcia – prírodné antihistaminikum; viac sa dočítate TU ale aj TU
Potrebujeme (na 2 porcie):
1 šalotku
2 mrkvy
1 žltú mrkvu
1 fialovú mrkvu
4-5 malých fialových zemiakov
4-5 malých topinamburov
pár hlavičiek brokolice
petžlenovú vňať
asi 2 cm kúsok čerstvej kurkumy
asi 1 cm kúsok čerstvého galgantu
himalájsku soľ
olivový olej
Mrvenička:
3 prepeličie vajíčka
na 1 vajce 1,5 PL špaldovej múky
himalájska soľ
Niektorí ste ešte možno nevideli farebné mrkvy. Dostať ich v Yeme a krásne oživia každý tanier 😉
Čo sa týka prepeličích vajec, tak isto ich kúpite buď v Yeme alebo vo Fresh Markete. Ja mám šťastie, že som našla u nás na trhu jedného uja, od ktorého mám zaručené každý týždeň čerstvé.
Postup:
1. Zeleninu ošúpeme a nakrájame. Šalotku necháme v celku. Bude v polievke iba pre chuť a na záver ju vyberieme.
2. Na olivovom oleji jemne opražíme mrkvu, ktorú potom zalejeme vodou a pridáme všetku zeleninu okrem brokolice. Tú pridáme asi po 10 minutách aby sa v polievke úplne nerozvarila, keďže potrebuje trochu menej času na uvarenie.
3. Galgant a kurkumu ošúpeme a tak isto ich pridáme do polievky. Keďže majú obe dosť špecifickú chuť na záver ich skúsime „vyloviť“ aby na ne náhodou niekto nezahryzol. Ak ich ale máte radi, pokojne ich zjedzte 😉
4. Na záver dochutíme soľou a petržlenovou vňaťou a varíme do zmäknutia zeleniny.
5. Medzitým si pripravíme mrveničku. Na jedno vajíčku budeme potrebovať približne 1,5 PL múky (pre bezlepkovú verziu použite bezlepkovú múku) a soľ podľa chuti.
6. Vypracujeme cesto, ktoré na záver nastrúhame do polievky na veľkom strúhadle. Povaríme asi 3-5 minút a môžeme podávať.
Toto množstvo vyšlo približne na 2 porcie s tým, že sme nemali druhé, hlavné jedlo. Ak sa teda chystáte pripraviť ju pre celú rodinu, spravte pokojne aj dvojnásobok. Ale to už asi každý vie, ako variť pre koľko osôb. Ja varím prevažne pre dvoch, takže sa stáva, že ak musí variť pre 4, neviem poriadne odhadnúť množstvá 😛