Poznáte tohto vzdialeného príbuzného banánu? Plantain pochádza z Indie a považuje sa skôr za zeleninu. Mnohí ho využívajú ako náhradu za zemiaky, pretože je podobne škrobovitý, no lepšie stráviteľný.
Nekonzumuje sa surový, pripravujú sa z neho varené a pečené jedlá. Je jednoduché pomýliť si ho s banánom, pretože sú skutočne veľmi podobné. Rozdiel je v tom, že zrelý plantain vyzerá ako nezrelý banán a prevažne je väčší. Ak je plantain veľmi zrelý, jeho šupka sa sfarbuje do hnedého až čierneho odtieňa. Ďalšie rozdiely zbadáte po otvorení. Šupka plantainu je oveľa hrubšia, tvrdšia a farba dužiny je krémovo-žltkastá, občas sfarbená až do ružova. Chutí podobne ako banán, no je menej sladký. Jeho konzistencia je tuhšia, nedá sa tak jednoducho roztlačiť vidličkou, no napríklad cesto na lievance z neho lepšie drží pokope. Lievančeky mi chutili oveľa viac ako z banánu.
Čo sa týka jeho zdravotných benefitov je plný proteínov, škrobov, vlákniny a obsahuje oveľa vyšší podiel vitamínu C, A a draslíka ako banán. Známe sú aj jeho pozitívne účinky na astmu, krvný tlak ale i ťažkosti počas menštruačného cyklu.
Pozor! Plantain môže spôsobiť alergickú reakciu (nemám na mysli z hľadiska HIT ale vo všeobecnosti). Keďže sa vo veľkom množstve skladá z bielkovín, náš imunitný systém ich vyhodnotí ako cudzie látky. Krvné bielkoviny potom ako protilátky bojujú proti bielkovinám z plantainu a to vyvolá alergickú reakciu. Ako dôsledok tohto boja môže vytvorený histamín spôsobiť alergické reakcie na rôznych miestach v tele. Môže vyvolať svrbenie, žihľavku, opuch v ústach ale aj spôsobiť nevoľnosť, či hnačku.
Mne osobne žiaden problém nespôsobuje a na jednom zahraničnom blogu som sa dočítala o slečne, ktorá pri HIT netoleruje banány, no plantainy jej nerobia žiaden problém. Pripisuje to tomu, že obsahujú veľmi vysoký podiel vitamínu C, ktorý je vlastne doplnkom pri tvorbe DAO enzýmu.
Odporúčam ho vyskúšať v malom množstve a ak sa vám osvedčí, určite sa nebojte zaradiť ho do svojho jedálnička. Ako prvé môžete vyskúšať tieto skvelé lievančeky 🙂
Potrebujeme:
1 plantain
1 ČL kokosovej múky
1 PL ovsenej múky
1 PL masla Ghee
1/2 ČL cejlónskej škorice
kokosový olej
1. Plantain ošúpeme, nakrájame a rozmixujeme.
2. Pridáme k nemu rozpustené maslo Ghee a ostatné ingrediencie a vypracujeme cesto.
3. Na kokosovom oleji potom dozlatista vypekáme malé lievančeky.
Z tejto dávky mi vyšlo asi 6-7ks malých lievančekov (závisí to aj od veľkosti plantainu).
Zdroje:
https://allergies.knoji.com/plantain-allergy-symptoms-diseases-identification-methods-and-treatment-options/
http://thehistamineintolerantchick.blogspot.sk/2013/09/delicious-potato-alternative.html