Home Články Môj návrat ku kontaktným šošovkám vďaka Top Vue

Môj návrat ku kontaktným šošovkám vďaka Top Vue

written by hitjezdravozit 9. marca 2018

Dnes sa opäť trošku povenujem téme mimo jedla. Ako som začiatkom tohto roka avizovala, rozhodla som sa prinášať sem-tam aj články na iné témy, ako napríklad hygiena, kozmetika, či ekológia, ktoré však s HIT rovnako súvisia.

Z mojich súkromných fotiek viete, že nosím okuliare. Zrak sa mi začal zhoršovať niekedy keď som mala 15 a i keď moje dioptrie nie sú žiadna katastrofa, na okuliare som si už zvykla a bez nich sa nepohnem ani na krok. Akonáhle ich nemám mračím sa a rozbolí ma hlava.
Avšak nastanú aj chvíle, keď mi prekážajú. Prevažne je to v lete, keď ideme k moru alebo k bazénu a keďže som taký malý “vodný živočích” a rada sa vo vode jaším, potápam, vetdy ich na očiach samozrejme mať nemôžem.
A presne v týchto situáciách siaham po kontaktných šošovkách.


Prečo ich nenosím pravidelne?
Kontaktné šošovky nenosím pravidelne z dvoch dôvodov:
1. Okuliare mám rada, mám pocit, že mi pristanú a zvykla som si na ne.
2. Šošovky mi po niekoľkých rokoch zrazu začali vadiť, svrbeli ma z nich oči a tak som na ne na jeden čas úplne zanevrela.

Bola však chyba v šošovkách?
Keďže som jednu dobu pracovala v eshope, ktorý sa špecializoval predovšetkým na predaj kontaktných šošoviek, nosila som ich pravidelnejšie a naozaj som ich odskúšala niekoľko. Je pravda, že niektoré človeku sadnú menej, iné viac, no zistila som, že mne po čase nesedeli žiadne. Paradoxom je, že presne v tej dobe mi zistili HIT.

Ako to spolu súvisí?
Ako iste viete, pri HIT sa často vyskytne rekacia v podobe svrbenia pokožky. Nemusí to však byť iba pokožka. A tak som po niekoľkých mesiacoch, možno až po roku, zistila, že mi vôbec neprekážali šošovky ako také, ale reakcie na určité potraviny. V tej dobe som s nízkohistamínovou diétou ešte iba začínala, robila som chyby a reakcie sa dostavovali častejšie. Aj teraz sa mi ešte občas stane, že pri určitom type potravín sa svrbenie očí dostaví. No aspoň to už nezvaľujem na šošovky a znovu som ich vpustila do svojho života.


Ak šošovky tak TopVue
Ako som spomínala, odskúšaných mám niekoľko značiek a mne osobne TopVue vyhovuje najviac. vyrobené z príjemného hydrogélového materiálu a sú prispôsobivé, čo je pre mňa nanajvýš podstatné. Túto značku som väčšinou mávala iba v priesvitnom prevedení, a preto ma potešila nedávna ponuka vyskúšať farebné. Dokonca ide o jednodňové šošovky, čo sa mi veľmi hodí, pretože mesačné či viacmesačné sa mi nikdy neoplatilo kupovať. Nosila som ich týždeň na dovolenke, potom mi aj mesiac stáli v skrinke a nakoniec som ich mohla vyhodiť.
Pri jednodňových šošovkách je výhoda v tom, že si ich dáte v deň, keď ich potrebujete, večer ich zahodíte (maximálne ešte na druhý deň ich môžete využiť – sem tam takto “zhreším” aj ja) a nové si otvoríte až keď ich budete znovu potrebovať. O týždeň, o mesiac alebo aj o pol roka.


Tradičné, či netradičné?
Šošovky TopVue Color majú na výber niekoľko farebných odtieňov. Vždy sa mi farebné šošovky páčili a rada som s nimi experimentovala. Neraz som siahla aj po rôznych crazy prevedeniach, no to skôr na Halloween alebo ako promo keď som ešte pracovala v eshope. Na bežné nosenie je ale fajn zaobstarať si jemné, prirodzené odtiene, ako napríklad tento Fresh green. Moje modré oči pekne prekryl (pre porovnanie zväčši fotku).
Objednať si ich môžete na Alensa.sk a ak sa v šošovkách nevyznáte, ochotne vám ich pracovníci pomôžu a zodpovedajú akékoľvek otázky.


Vždy sa uistite, ako to vlastne je.
V prvom rade ale vždy preverte okolnosti. Po mojej skúsenosti sa určite zamyslíte aj vy, či ste sa niekedy neunáhlili s odsúdením nejakého produktu. Či už ide o šošovky, kozmetiku alebo iné. Možno keby som sa nad tým toľko nezamýšľala, neexperimentovala a nešla na to vylučovacou metódou, nikdy by som sa k šošovkám nevrátila, pretože by som si myslela, že mi škodia tie. Teraz ich nosím pohodlne a ak náhodou nastane deň, keď viem, že som zjedla niečo nevhodné, šošovky pre istotu odložím na inokedy. Samozrejme dôležité je dbať aj na výber kvalitných šošoviek.

Mohlo by sa vám páčiť aj

2 komentáre

Jana 9. marca 2018 at 12:08

Nemusi ist len o HIT.Doplním z mojej skusenosti. Ja ked som sa rozhodla pre šošovky skušala mi moja očna doktorka nasadit tie najlepšie najkvalitnejšie a nič mi nepasovalo dostatočne aby som snimi vydržala. Všetko mi hrýzlo oči. Aj keď som mala slabe okuliare napriek tomu som sa rozhodla ist na laserovu operáciu a až na špecialnom predoperačnom vyšetrení bolo zistené že mám veĺmi suché oči, že keby ešte troška viac nemohla by som ani na operàciu ìsť. A že to bol dôvod prečo som so šošovkami nemohla vydržat. Vraj to proste ľudia mavajú. Som po uspešnej bezproblemovej operácii uz 4 roky-štastne bez okuliarov a kvapkam si preventivne aj pre lepši pocit každy deň umelé slzy.

Reply
hitjezdravozit 9. marca 2018 at 12:14

Áno samozrejme, aj táto možnosť prichádzala do úvahy. Len by som si potom nevedela vysvetliť, prečo s nimi mnoho krát nemám žiadne problémy. Aj moja známa vyslovene neznáša šošovky a nikdy ich ani nevedela nosiť, lebo jej prekážali. To je predsa iné. A aj keď som nenosila šošovky sa to svrbenie vyskytovalo, preto som to nakoniec spojila s jedlom. Tak ako mi zvyknú vyjsť pľuzgiere na jazyku alebo afty z niektorých extraktov či siričitanov (ak náhodou natrafím na také sušené ovocie alebo ovocnú tyčinku a neviem o tom), tak to mám aj so svrbením očí. :/

Reply
Hit je zdravo žiť
Vyberte svoju menu
EUR Euro