Pozn. Po 5 rokoch doplnené a niektoré veci trošku pozmenené. (tento článok vždy aktualizujem, nakoľko stav človeka s HIT sa vyvíja)
Tak ako existuje Hrubiškova brožúra, švajčiarsky zoznam a ďalšie iné zoznamy, rozhodla som sa pre vás vytvoriť jeden zoznam aj ja. 🙂 Sú to reakcie môjho organizmu na potraviny, ktoré mi boli zistené na homeopatickom vyšetrení EAV prístrojom (pozor, prístroj meria iba dočasný stav – viac TU) alebo na základe mojich skúseností po rokoch nízkohistamínovej diéty.
Pozor, to neznamená, že aj vám spôsobujú ťažkosti tie isté potraviny, ani že potraviny, ktoré nespôsobujú ťažkosti mne ich nebudú spôsobovať vám!
Možno si však nájdete nejaké spoločné body medzi tými všetkými zoznamami. Ja osobne som zo začiatku mala veľké problémy, ktorým zoznamom sa mám riadiť. Preto je, myslím si, lepšie, keď má človek na výber viaceré zdroje.
Teraz sa pre zmenu zoznamami neriadim vôbec. Myslím si, že po rokoch už poznám svoje telo natoľko, že viem sama najlepšie usúdiť, čo mi robí dobre a čo naopak nie. Zoznamy vám pomôžu udať akýsi smer zo začiatku, keď ešte človek nevie ani také tie základné veci ako že kyslá kapusta je vysokohistamínová a podobne. Striktne by som sa ich však nedržala a už vôbec nie po určitom čase, keď vaše telo môžete okrátiť o zdraviu prospešné, protizápalové potraviny, ktoré sa možno vyskytnú v niektorých zoznamoch medzi nie úplne vhodnými. Napríklad takú kyslú kapustu (musí však byť domáca! kupujem iba na trhu z overeného zdroja) si v zimnom období v malých množstvách doprajem (napr. tak 1-2x mesačne).
Poznámka: V zozname samozrejme nenájdete úplne všetky potraviny. Vtedy sme merali najzákladnejšie potraviny a následne potraviny, ktoré som bežne jedávala ja a chcela som vedieť, ako na ne reagujem po zistení HIT keď som mala črevo poškodené. Rokmi som dopĺňala aj potraviny, ktoré sme síce nezmerali, no postupom času viem, ako na ne moje telo reaguje.
Vysvetlivky:
X – potravina, ktorá mi spôsobuje ťažkosti
✔X – v poriadku v menších množstvách, s mierou
✔ – bezproblémová potravina
Mäso/ryby*:
Kuracie – ✔
Králik – ✔
Morčacie – ✔
Bravčové – ✔X
Hovädzie – ✔
Krevety – ✔X (čerstvé na dovolenke mi prešli bez problémov)
Losos – ✔ (kupujem v Metre hlbokomrazeného divokého, nemám s ním ťažkosti)
Pstruh* – ✔
Kapor* – ✔
Zubáč*- ✔
*Samozrejme pozor na čerstvosť! Ja nakupujem mäso iba z overeného zdroja a v podstate ho nejem veľmi často (2-3 krát do mesiaca). Ryby musia byť vhodne pripravené (dočítate sa o tom pri každom zozname) a z kvalitného zdroja.
Mliečne výrobky sa mi náročne hodnotia, nakoľko popri HIT mám aj alergiu na bielkovinu kravského mlieka a kravské produkty neznesiem vôbec. Je to pridružené ochorenie, ktoré ak nedodržiavam, zhoršuje sa mi aj HIT-ka. Ale o tom sme si už písali veľakrát – napr. TU.
Mliečne výrobky:
Mlieko: X
Jogurt: X
Kefír: X
Maslo (kravské): X
Maslo (kozie): ✔
Ovčie nezrejúce syry: ✔X
Kozie nezrejúce syry: ✔X
Ovčia/kozia Feta: ✔X
Kozí tvaroh: ✔X
Zrejúci strúhaný kravský Džiugas syr z Billy: X (neprešiel, aké prekvapivé) 😀 – to len aby ste vedeli, ak by to pokúšalo aj Vás
Paradoxne mi ale prejde celkom dobre zrejúci Pecorino ovčí syr (tiež v malom množstve a striedmo)
Histaminikom by však nemali robiť problémy nezrejúce mliečne produkty – tvaroh, ricotta, mascarpone, cottage, nezrejúce syry, obľúbené sú Baby Bell, či značka Leerdamer ktorá má syry z mlieka od voľne sa pasúcich kráv.
Viac o mojom vzťahu k mliečnym výrobkom si môžete prečítať TU.
Oleje:
Slnečnicový – ✔ (nie bežný obchodný, ale v bio kvalite! používam ho hlavne do niektorých koláčov)
Repkový – ✔ (nie bežný obchodný, ale v bio kvalite! používam ho hlavne do niektorých koláčov)
Olivový – ✔
Kokosový – ✔
Makový – ✔
Z hroznových jadier – ✔
Orechový – X
Konopný – ✔
Sezamový – ✔
Perillový – ✔
Ryžový – ✔
Múky/obilniny/strukoviny:
Pšeničná múka – X (sem tam si dám, keď napríklad niečo napečie moja babka, mám z nej “iba” nafúknuté brucho)
Špaldová múka – ✔
Jačmenné krúpky – ✔
Ovsené vločky – ✔
Kukuričná múka – ✔
Ražná múka – ✔
Biela ryža – ✔X (nepoužívam skoro vôbec, iba jazmínovú, basmati či natural)
Natural ryža – ✔
Basmati ryža – ✔
Jazmínová ryža – ✔
Paraboiled ryža – X
Amaranth – ✔
Krupica – ✔ (špaldová alebo ryžová)
Quinoa – ✔ (v tej dobe pre mňa ideálna potravina na základe hodnôt z prístroja)
Bulgur špaldový – ✔
Pohánka – ✔
Cícer – ✔X (s mierou, nie viac dní po sebe)
Červená šošovica – ✔
Beluga – ✔X (skôr v naklíčenom stave)
Čierna fazuľa – X
Adzuki fazuľa – ✔X
Pšeno – ✔
Tapioková múka – ✔
Gaštanová múka – ✔
Ciroková múka – ✔
Tekvicová múka – ✔
Konopná múka – ✔
Múka z čiernej ryže – ✔
Múky z červenej ryže – ✔
Múka z červenej šošovice – ✔
Cícerová múka – ✔X (občas ma dosť nafukuje – závisí možno aj od výrobcu)
Mandľová múka – ✔
– Sedia mi vlastne skoro všetky bezlepkové múky jednodruhové! Zmesi nekupujem, nepoužívam a ani som s nimi nemala dobrú skúsenosť. Jediná zmes, ktorá mi vyhovuje je Szafi zmes, v ktorej skutočne nie sú pridané žiadne iné látky na rozdiel od iných zmesí (nebudem menovať). Ale najradšej si vytváram svoje kombinácie.
– Strukoviny ma väčšinou všetky nafukujú, takže ich konzumujem s mierou a samozrejme iba podľa vhodnej prípravy (tú nájdete napr. aj v mojej knihe alebo pri niektorých receptoch).
Ovocie:
Jablko – ✔
Hruška – ✔
Ananás – X (vo väčšom množstve pupáčiky na jazyku, zvládnem z čerstvého ak si dám 1-2 kocky)
Grepfruit – X
Jahody – ✔X (iba domáce zo záhrady a IBA vo veľmi malom množstve, pár ks striedmo, nie denne – koláč s jahodami úplne zle – afty, kožné reakcie)
Broskyňa – ✔
Marhule – ✔X (vo veľkom množstve ma preháňajú)
Slivky – ✔X (vo veľkom množstve ma preháňajú)
Citrón – ✔X (pár kvapiek na šalát alebo do koláča je OK, vo väčšom množstve vyrážky na tvári; citrónová kôra z chemicky neošetreného citróna bez problémov)
Hrozno – ✔X (nafukuje ma vo väčšom množstve – ale iba to “veľké obchodné”, othello a tieto sezónne z trhu v pohode)
Banán – ✔ (ten zelenší nie veľmi zrelý je u mňa úplne v poriadku)
Mandarínka – ✔X (viac dní po sebe vyrážky na tvári/akné, doprajem si iba cez Vianoce- sviatky, jednu-dve za celé obdobie)
Pomaranč – ✔X (vo väčšom množstve vyrážky na tvári/akné)
Pomelo – ✔X (vo väčšom množstve vyrážky na tvári/akné a mierne kŕče – z pomela sa nedá proste jesť málo, lebo je také veľké – jedzte ho celá rodina a dajte si 1 mesiačik max, ja ho už napr. vôbec nekupujem od kedy sme všetci histaminici)
Kiwi – ✔ (nie nezrele!)
Liči – ✔
Rambutan – ✔
Mango – ✔ (pozor na príliš prezreté!)
Hurmikaki – ✔
Tamarillo – ✔X (ak je príliš kyslé, vyrážky na tvári alebo na jazyku)
Granátové jablko – ✔
Karambola – ✔
Pitahaya – ✔
Physalis – ✔
Čučoriedky – ✔ (nie tie, ktoré sa predávajú v zime!)
Rakytník – ✔
Cherimoya – ✔X (pozor aby nebola moc prezretá)
Červený melón – ✔ (viac sa dočítate aj TU)
Zelený melón – ✔
Žltý melón – ✔X (z melónov mi sedel asi najmenej)
– Vo všeobecnosti platí, že ak je ovocie príliš prezreté, nepadne mi úplne najlepšie, väčšinou ma preženie, sem tam mám aj kŕče.
– Po citrusoch a kyslom ovocí som spozorovala, že ak to s ich konzumáciou preženiem, vyhádžem sa z nich alebo sa mi vytvoria pupáčiky na jazyku či afty. Napr. zjedla som raz skoro polku pomela alebo som si dala 2 dni po sebe mandarinku. Ak si ale dám 1 mandarinku za týždeň, tak v pohode.
Zelenina:
Zemiaky – ✔ (Jednu dobu som ich tolerovala dosť zle, teraz už takmer bez problémov. Pozor ale ak už začínajú klíčiť. Pre histaminika nestačí “iba vyrezať”.) Viac o zemiakoch TU.
Kel – ✔
Paradajky – X (v lete pár ks čerstvých z vlastnej záhrady ok, nie paradajková polievka!! – paradajkové veci u mňa neprechádzajú ani s Daosinom, no raz za rok keď dostanem chuť na plnenú papriku, doprajem si ju s vedomím, že ma pár krát preženie. Nikdy to však nedopadlo nejako kriticky zle, pretože si pred aj po nastavím jedálniček nízkohistamínovo.)
Žlté paradajky – ✔X (samozrejme aj tie s mierou, sem tam a skôr v lete z vlastnej záhrady, ale znesiem ich viac ako červené)
Baklažán – X
Paprika – ✔X (nafukuje ma vo väčšom množstve, napr. lečo – bez paradajok samozrejme)
Cesnak – ✔X (je mi z neho dosť ťažko v surovom stave)
Mrkva – ✔
Cibuľa – ✔
Petržlen – ✔
Zeler – ✔
Špargľa zelená – ✔
Špenát – X (mrazený nie, ale pár listov čerstvého úplne v pohode, v lete ho máme dokonca zasadený v záhrade a skoro denne som jedla 4-5 listov do šalátu)
Hríby / šampiňóny, hliva, kozáky, dubáky, shimeji, shiitake / – ✔ (zdroj! pozor na čerstvosť, keďže v hubách sa rýchlo tvoria baktérie, preto vám obyčajné huby zo supermarketu, ktoré tam možno stoja aj týždeň môžu vadiť)
Kapusta – ✔ (nie kyslá)
Maslová tekvica – ✔ (pri tekvici a batátoch sa odporúča použiť bylinky ako bazalku, či oregano a tak ich organizmus strávi ešte lepšie, nie je pravda, že by tekvica pri HIT nebola povolená!)
Hokaido tekvica – ✔
Batáty – ✔
Karfiol – ✔X ( pomerne dosť ma nafukuje, max 1x do štvrťroka si ho doprajem)
Brokolica – ✔X (tiež ma nafukuje ale menej ako karfiol)
Cuketa – ✔
Cvikla – ✔
Kaleráb – ✔
Uhorka – ✔ (v zime ju nekupujem!)
Šalát – ✔
Kukurica – ✔X (keď to s ňou preženiem, preháňa ma a nafukuje)
Hrášok – ✔ (aj mrazený z obchodu je OK, najlepšie ale mraziť vlastný)
Čajot – ✔
Pak choy – ✔
Fenikel – ✔
Mangold – ✔
Fialové zemiaky – ✔
Topinambury – ✔
Koreniny/Bylinky:
Škorica – ✔
Bazalka – ✔
Tymián – ✔
Majoránka – ✔
Oregano – ✔
Aníz – ✔
Rozmarín – ✔
Kari korenie – ✔
Klinčeky* – ✔
Čierne korenie – ✔
Čili – ✔X (vo veľmi malom množstve, pikantné ma preháňa)
Kurkuma – ✔
Galgant – ✔
Mäta – ✔
Medovka – ✔
Saturejka – ✔
Pažítka – ✔
Červená paprika – ✔ (na prístroji sme vyskúšali 3 rozdielne, vtedy ani jedna nesadla…po rokoch ju používam úplne bežne, nie denne, ale malá čajová lyžička pár krát do mesiaca do tých typických jedál v pohode)
Senovka – ✔
Sumak – ✔
Kardamón – ✔
Koriander – ✔
Zázvor – ✔
*Klinčeky, vtedy na veľké prekvapenie, vyšli ako najhoršie pre môj organizmus z celého merania. Od vtedy som ich skúšala iba v malom množstve do medovníkov a sem tam keď ma bolel zub som ich cmúľala. Vtedy mi nespôsobovali ťažkosti. Po rokoch ich už konzumujem úplne bežne kam sa žiadajú (takže nie denne, ale pár krát do mesiaca v pohode).
– Koreniny a bylinky sú mojim obľúbeným kúskom v jedálničku. Bez nich by sme totižto nevykúzlili tak nádherné a chutné jedlá. Momentálne používam skoro všetky bylinky a koreniny, s malými výnimkami. Snažím sa ich kombinovať čo najlepšie aby som využila ich protizápalové účinky a najmä dbám na kvalitu! Neexistuje že by som kúpila nejaké korenie v supermarkete. Na kúpu korenia môžem s istotou odporučiť dve stránky a to Mikori a bezobalový obchod U Vážky. Od oboch mám odskúšaných niekoľko druhov a som maximálne spokojná!
Orechy/Semienka/Sušené ovocie:
Vlašské orechy* – ✔X
Lieskovce – ✔
Mandle – ✔
Para orechy – ✔
Pekanové orechy – ✔
Makadamiové orechy – ✔
Sezam – ✔
Goji – ✔
Chia – ✔
Bio hrozienka – ✔ (NIE sušené siričitanmi)
Sušené datle – ✔ (NIE sušené siričitanmi)
Sušné slivky – ✔ (NIE sušené siričitanmi)
Sušené figy – ✔ (NIE sušené siričitanmi)
Sušené marhule – ✔ (NIE sušené siričitanmi)
Kokos – ✔ (NIE sušený siričitanmi) – ak som ho jedla príliš často/veľa, nafukoval ma a mávala som aj kŕče v období keď som všetko varila iba na kokosáku a ešte k tomu som si dala kokos aj do ovsenej kaše alebo si spravila kokosové muffiny. Takže nepreháňať s ničím! Teraz už je to úplne ok, lebo kokos jem tak 1-2x týždenne a kokosák používam iba do špecifických jedál.
Sušené brusnice – ✔ (NIE sušené siričitanmi)
Mak – ✔X (vo väčších množstvách môže preháňať)
Gaštany – ✔
*Keď si z nich dám s mierou, 5-6ks raz za čas, nič sa nestane. Keď som si dala koláč kde bolo viac orechov, začalo ma svrbieť podnebie a jazyk, niekedy sa objavili aj afty. Orechy jem väčšinou iba v období Vianoc.
Ostatné:
Vajce – ✔X (Vajce na večer jedine varené, praženica je u mňa pomerne zlá voľba, pretože mám vždy extrémne nafúknuté brucho a často aj kŕče. V upečenom stave v koláči je v poriadku. Prepeličie ešte lepšie.)
Prepeličie vajcia – ✔
Med – ✔
Trstinový cukor – ✔
Vanilkový bio cukor z DM – ✔
Vanilkový struk – ✔
Biely cukor* – ✔X
Práškový cukor* – ✔X
Želatína obchodná – X
Droždie – X
Horčica – X
Červené víno – X
Čierny čaj – X
Zelený čaj – ✔X
Kakao – ✔X
Čokoláda – ✔X (Pri týchto dvoch zložkách to bolo na prístroji opäť veľké prekvapenie. Vyšli, že v pohode. Neznamená to, že ich môžem neobmedzene, no nevyvolali vo mne žiadne extrémne negatívne reakcie. Takže keď si raz za čas dám kúsok viac percentnej čokolády či nealkalizované kakao, nič sa mi nikdy nestalo. Ale nepreháňam to samozrejme a obchodné kakao nepoužívam vôbec! Viac o kakau sa dozviete TU.
Arašidové maslo – ✔X
Mandľové maslo – ✔
Kešu maslo – ✔
Pistáciové maslo – ✔ (orechové maslá kupujem jedine kvalitné – Powerlogy.sk alebo U Vážky)
Obchodný lekvár – X (pridané látky!)
Gustin škrob – X
Zlatý Klas – X
Karob – ✔
Kokosový cukor – ✔
Panela – ✔
Agáve – ✔
Datľový sirup -✔
Hroznový cukor – ✔
Agar – ✔
*Biely cukor vlastne v iných zoznamoch nie je zakázaný, no je to iba rýchly prísun energie. Rafinované cukre nepatria do našich životov a už ani pred HIT som ich nepoužívala! Odporúčam trstinový cukor, med, datľový sirup, kokosový cukor alebo iné zdravšie sladidlá. Nehovorím, sem tam si dám biely cukor a nespôsobuje mi ťažkosti, no sama s ním vyslovene nepečiem.
Ako ste si iste všimli, 90% zistení sa zhoduje s inými zoznamami a tie ostatné závisia od rôznych iných faktorov. Chcela by som upozorniť aj na to, že každý histaminik je iný a tým pádom toleruje iné veci a v iných pomeroch. A tak isto je imunitný systém každého z nás individuálny, každý máme aj iné intolerancie, alergie, ochorenia… Preto si všetko pekne pomaly odskúšajte na sebe a zoznamami sa riaďte iba orientačne. 😉 Vytvorte si svoj vlastný zoznam! 🙂
38 komentárov
Ahoj jamam podozrenie na histaminku…teda bola som uz aj u imunoalergologicky ale teda testovala ma po mesiaci a pol co som drzala uz histaminovu dietu a vysledok ysiel pozitivny avsak nebolo to zavratne cislo co ale mohlo byt ovplyvnene tou dietou. Avsak kupila som si na skusku bezhistaminove vino dala som si deci a vyhadzala som sa a mala som taku migrenu ze som nevedela vydrzat. Takze iba histamin to asi nebude neviem. Otazka je kedze ty si to riesila nejako konkretne testami na potraviny vedela by si mi poradit ako postupovat? lebo ma uz nebavi stale tipovat ze co asi ano co nie, kedze lekarka povedala no drzte sa tej diety a chodte vylucovacou metodou… ved to mam na rok skusania….Dakujem
Ahoj Karin, kľudne mohla dieta ovplyvniť výsledok a tým pádom môžeš mať reálne aj horšie výsledky, preto by som nízkohistamínovú diétu odporúčala aj napriek tomu, že tie hodnoty ti nevyšli až také hrozné. To bezhistamínové víno som nikdy neskúšala, takže s ním nemám skúsenosť. Avšak tvoje podozrenie môže byť oprávnené, keďže aj ja som zo začiatku začala nízkohistamínovú podľa zoznamov povolených potravín a až po čase som zistila, že mi vadia mliečne výrobky (a pritom som jedla len tie povolené z hľadiska HIT). Bohužiaľ v tom “skúšaní” potravín ti neviem pomôcť, tým si fakt musí každý prejsť sám. Nebooj, nepotrvá to rok 🙂 Ešte k tým testom..existujú myslím testy u alergológa, za ktoré sa však celkom dosť dopláca. Ja som bola u našej homeopatičky a ona mi zmerala reakcie konkrétnych potravín. To sa však časom tiež môže upravovať,na základe stravy, dodržiavania diety atď. Tie, čo mi vyšli extrémne zle a plus viem, že sú z hľadiska HIT tabu samozrejme nekonzumujem vôbec, no napríklad vtedy mi u nej vyšla brokolica, že si ju mám dávať len príležitostne a teraz ju už môžem v pohode. Ale také klinčeky by som teda neriskovala 😀 Dúfam, že som aspoň trochu pomohla 🙂
Ahoj 🙂 a nemohla by si odporučiť tú tvoju konkrétnu homeopatičku? 🙂 Mohla by si nam dat jej kontakt? prípadne aspon poslat do mailu ak nie tu verejne?
dakujem
Ahoj Zuzka, samozrejme rada ti pošlem kontakt 🙂 Ale radšej do mailu, nech nerozdávam číslo takto verejne 🙂
Ahoj Pati, tiez mam podozrenie na HIT, uz som bola na gastro, cakam na vysledky a v marci by som mala ist k alergologicke. Chcela som sa poradit – ake potraviny by si odporucala dat otestovat na alergiu? Rozmyslala som nad mliecnou bielkovinou a kvasnicami…mas este nejaky tip, co je dolezite, lebo sa to nachadza casto v potravinach?
Tiez som sa chcela poprosit, mohla by si mi poslat kontakt na tu pani homeopatku?
Dakujem ti vopred velmi pekne 🙂
Ahoj Zuzka, lekárka ti určite otestuje aj pšenicu, alebo teda celkovo lepok, ktorý je jedným z najväčších alergénov, tak isto vajcia sú častý alergén… Ona bude vedieť najlepšie, na čo ti spraviť testy neboj 😉 Mne tiež robili iba tieto základné a teraz rozmýšľam, že si dám spraviť testy na niektoré skupiny ovocia, zeleniny. Ak to teda bude možné.
Kontakt na moju homeopatičku je: 035/774 02 40.
Zato držím palce, aby boli výsledky negatívne 🙂
Dobry den, prosim vedeli by ste aj mne poslat kontakt? Mame 2r. dievcatko uz vyse roka sme na diete, skusame, ale tazko debatovat s malym dietatkom o pocite nafuknutia….vopred dakujem.
Dobrý deň Martinka, kontakt na homeopatičku som pripájala v niektorom z komentárov. Pripájam teda aj pre Vás 🙂 Pani Romhányiová: 0905529220. Pekný deň!
Dakujem pekne 🙂
Dobry den Zuzka, ja by som Vas chcela poprosit o meno vasej homeopatky, pretoze Vami uvedene tel. cis. neexistuje. Histaminovu dietu drzim uz 2 roky a nic sa nelepsi, ba prave naopak. Su chvile, ked som uz zufala. Dakujem
Dobrý deň Alžbetka, toto číslo Vám nefunguje?? 035/774 02 40
Je to pevná linka, možno si ju medzitým zrušila. Tak Vám pripájam číslo na mobil: 0905529220. Tam ju určite zastihnete 🙂 Pekný deň a veľa síl prajem!
Dakujem velmi pekne.
Zdravím, tým prístrojom EAV sa dá otestovať len u homeopata? A čo sa týka nafuknuteho brucha, to je hneď potom, ako zjete určitú potravinu, alebo s odstupom? Mám pocit, že mám nafúknuté brucho zo všetkých potravín, vrátane vody. A pri káve a HIT škodí len kofeín, a stačí ju nahradiť bezkofeinovou, alebo je tam aj niečo iné? Ďakujem. Ada.
Dobrý deň Aďa, myslím si, že ten prístroj používajú prevažne homeopati, nestretla som sa s tým, že by ho využíval nejaký lekár. Možno nejaký iný prírodný liečiteľ.
Nafúknuté brucho mám aj ja veľmi často a kiežby som vedela všetky príčiny 🙁 To asi nevie nikto. Občas sa nafúknutie dostaví okamžite, inokedy až o pár hodín. Môže mať rôzne príčiny. Nemusí to byť vždy z histamínu. Do úvahy pripadá aj FODMAP, sibo atď.
Z vody môžete mať tento pocit, ak pijete bezprostredne po jedle. Na to si dávajte pozor. Odporúča sa piť najskôr hodinu po jedle. Ja som mala tento istý problém s vodou, od vtedy som sa poučila.
Kávu ja osobne nepijem, ale je veľa histaminikov, ktorí ju tolerujú alebo proste dovtedy skúšajú až kým ju neodtolerujú lebo sa jej nevedia vzdať 😛 Kvalitná káva je dokonca antioxidant, takže práve preto niektorým môže robiť dobre. Bezkofeinová káva alebo Caro by mali byť v poriadku (samozrejme tiež to nie je pravidlom u každého). Ono to je skôr o tom, vyskúšať si, či Vám sedí alebo nie. Dúfam, že som Vám aspoň trochu poradila 🙂 Pekný večer!
Vďaka. Tak aspoň nie som sama s tým bruchom ☺ myslela som, že je to vlastne reakcia,že potravina je nevhodná. Chcem skúsiť espumisan z lekárne. Caro je chutné, len bohužiaľ lepok, a bezlepkovu cigoriu nemusím.
Ono je to reakcia na nevhodnú potravinu, no nie vždy sa to môže pripisovať HIT-ke. Možno tam je aj nejaký podružný problém o ktorom sa nevie. Mne na nafúknutie pomáha Pancreolan. Ale dám si ho skutočne iba vtedy ak už mám pocit, že mi brucho ide prasknúť, prípadne cítim kŕče alebo viem, že som zjedla niečo vyslovene ťažké. Nie je to až tak často. Na bežné nafúknutie nepoužívam nič. Proste prečkám kým prejde a snažím sa prísť na to, z čoho mohlo byť. Zapisujem si aj po roku a pol poctivo reakcie, čo som jedla, ak som jedla niečo nové.
Zdravím, HIT mi zistili len tento týždeň, a mam trošku v niektorych potravinách zmätok. milujem mätu, raz čítam,že mätový čaj nie,niekde je písaná že mäta áno. takisto zázvor, škorica,či kurkuma, a čo aloe-vera? alebo len skúšat ,čo to spraví. Veľké diky za odpoveď….
Dobrý deň Anna, máte pravdu, najlepšie je skúšať na sebe, keďže u každého histaminika je to veľmi individuálne 🙁 Z mojich skúseností Vám viem povedať, že mätový čaj pijem (nemali by sa zelené a čierne čaje), zázvor a kurkumu určite áno, patria dokonca medzi protihistamínové potraviny!! Škorica je otázna, mnohí sa jej boja, no možno ich strach vychádza skôr z toho, že mali nejakú reakciu na obchodnú balenú škoricu, ktorá pokojne môže obsahovať nejaké iné pridané látky. Odporúčam cejlonskú škoricu, ale samozrejme najprv vyskúšať aj tú v malom množstve 😉 Čo sa týka aloe-vera, k tomu sa bohužiaľ neviem vyjadriť, pretože ju nepoužívam. Snáď som aspoň trošku pomohla 🙂 Prajem Vám všetko dobré! 🙂
Dobrý deň , ja sa chcem spýtať či ste užívali aj Daosin – ktorý pomáha pri HIT intolerancii .. a ked áno , pohámal Vám ?? Ktoré potraviny ste s Daosinom tolerovali ??
Dobrý deň Mária. Daosin užívam väčšinou keď sa musím stravovať mimo domu a neviem si sama navariť. Avšak ani vtedy to nepreháňam s experimentovaním. V podstate ho používam preto, lebo nemám istotu nakoľko čerstvé/nečerstvé je dané jedlo, ktoré si vyberiem, na akom oleji ho robia, aké použijú koreniny, ochucovadlá a podobne. Veľmi zriedka užijem Daosin doma, keď si vyslovene chcem dopriať niečo vysokohistamínové, čo som predtým ľúbila (napr. segedín som si tak dala, ten mi prešiel ale dala som si aj plnenú papriku a tá mi neprešla ani Daosinom). Je to individuálne. Zväčša keď si dám iba bežne nie vysokohistamínové jedlo v reštaurácii s Daosinom, nerobí mi žiadne ťažkosti 🙂
Ahoj, veľmi rada by som vedela ako je to so zmrzlinou, keďže som to na internete nikde nenašla. Neskúšala si ju náhodou? Ďakujem.
Ahoj, kvalitnú zmrzlinu si doprajem. Dávam pozor aby bola z povolených surovín a aby nebola zbytočne prifarbovaná. Takže zmrzlinám tipu “šmolko” sa určite vyhýbam 😀 Siaham skôr po vanilkovej, makovej alebo potom vegánskych napr. mango, maracuja a podobne. Uvažujem, že by som o tom pripravila blog, tak verím, že mi to vyjde 😉 Avšak zatiaľ si môžeš pozrieť aspoň moje recepty na domáce zmrzliny, ktorých mám na blogu niekoľko. 🙂
Pozor, Homeopatia je paveda. Neriaďte sa tým, ak nechcete žiť v omyle.
Každý na to má svoj názor. Ja Vám ho neberiem a ani homeopatiu nikomu nevnucujem. Ja s ňou mám iba dobré skúsenosti, ale to je samozrejme môj subjektívny názor.
Prajem pekný deň, HIT mi zistili pred dvoma týždňami, spolu s intoleranciou na laktozu. Chcela by som sa spýtať ako to je so sójovými produktami? Napríklad sójové mlieko alebo smotana..
Dobrý deň prajem, sójové produkty sa pri HIT neodporúčajú. Ja osobne sóju nekonzumujem ani vo forme mlieka, ani vo forme tofu. Jediné, čo si sem tam doprajem sú Alpro jogurty, ale tiež iba striedmo (1-2x do mesiaca, niekedy aj menej), keďže tak isto nemôžem mliečne produkty.
Ahoj hitjezdravozit!
Tiez mam HIT uz asi 5 rokov, cez tehotenstvá som nola bez priznakov, super obdobie! A dakujem, mas perfektny zoznam, skoro do bodky sedí aj mne. Mam tieto iste zistenia. Jedine co som v tvojom zozname nenasla, je šťavák. Ja som si nedávno dala domáci a nemala som iné príznaky, len som sa nafúkla, ale to mohlo byt aj so záprasky. Tak som zvedavá, ci mas o tom info alb vlasne skúsenosti. Dik. Katka
Ahoj Katka, ďakujem 🙂 Šťavák myslíš šťavel? Nemám ho tam, lebo ho bežne nejedávam..nepatrí medzi mojich favoritov 😀 Preto s ním žiaľ, veľmi skúsenosti nemám 🙁
[…] článok som sa rozhodla zverejniť samostatne, pretože pôvodne to boli iba poznámky pri mojom zozname potravín, no po dvoch rokoch sa už celkom nakopili a tak v nich chcem mať poriadok. Mliečne produkty boli […]
Ahojte chcela by som sa spytat ako je to s kavou ci je lepsia nahrada caro a klasickym mliekom (napr rajo plnotucne) a jogurty ktore ano ktore nie napr pribinacik dakujem krasne 🙂
Ahoj, kávu by som odporúčala zaradiť až po čase a hlavne kvalitnú! Odporúčam prečítať si: https://aspoonofhistamine.com/2017/09/20/i-kofein-muze-pomahat-proti-bolesti-aneb-jak-jsem-bojovala-proti-bolestivym-krecim/
Čo sa týka mlieka, ak ti mliečne výrobky nevadia, ok, ale odporúčala by som aj mlieko voliť kvalitnejšie – A2 alebo kozie. Jogurty a HIT nejdú dokopy kvôli kultúram. Niektorí histaminici po čase tolerujú grécky alebo ovčí jogurt, ale bola by som opatrná. Pribináčik sa toleruje zväčša dobre. Ten si ale vieš veľmi jednoducho vyrobiť aj doma, bez zbytočných pridaných látok z tvarohu. Odporúčam čo najmenej polotovarov a koncentrovať sa hlavne na kvalitnú a vyváženú stravu.
Ahoj:)
Prosim o nazor:)
Chapem, ze psenicka muka biela aj celozrnna sa neodporuca.
Ako je to pri ostatnych mukach?
Napr. spaldova biela je OK? Celozrnna je OK, to viem, ta biela by ma zaujimala. Pri vareni/peceni miesam bielu muku s celozrnnou a uprednostnujem BIO.
Dakujem:)
Ahoj, samozrejme. Ja používam prevažne hladkú špaldovú múku. A tú miešam s celozrnnou alebo jednodruhovými bezlepkovými.
Tip: Vajce by som rozdelil na žĺtko a bielko
Ja tolerujem obe rovnako. A pri HIT sa neodporúča iba surový vaječný bielok (teda napr. do dezertov, ako poleva na medovníky).
Ahoj ja som sa chcela len spýtať zistili mi že som na hranici histamínovej intolerancie a vraj sa mám vyvarovať histaminu ale že nie úplne obmedziť, mám zapal žalúdka vraj mohol byt spojený s hit . Otázka je len čo na obed do Práce keď ja si jedlo chystám sama ale prehrievať sa pri hit nemôže lebo sa vraj hromadí . Čo odporúčas na obedy ktoré by sa dali jesť v studenom stave ďakujem za rady 😊
Ahoj, vôbec nie je nutné jesť studené obedy. Histamín sa tak rapídne netvorí, ak si človek večer navarí, jedlo uskladní vo vzduchotesnej nádobke v chladničke a na druhý deň si vezme do práce. 🙂
Ahoj, vedela by si, prosím, poradiť, či ešte pani Romhányiová ordinuje? Ak áno, poprosila by som kontakt.
Mala by som otázočku ohľadom homeopatického vyšetrenia – podstúpila si aj homeopatickú liečbu? Na homeoclinic som sa dočítala veľa zaujímavých príbehov, ako vyliečila HIT arozne intolerancie. Myslíš, že je niečo také skutočne možné?
Ďakujem.