Na smoothies som si opäť navykla tento rok. Bolo obdobie keď som ho pila pomenej, no keď je sezóna všetkého čerstvého, vždy ma akosi zláka. Je totiž obrovský rozdiel pripraviť si smoothie z dovezeného ovocia alebo z čerstvého priamo zo stromu alebo dokonca z vlastnej záhrady.
Čo je základom smoothie?
Na to, aby ste si pripravili dokonalé smoothie existuje akýsi „vzorec“. Smoothie by malo obsahovať nejakú tekutinu; ovocie/zeleninu; tuk; zahusťovadlo; prípadne niečo, čo mu dodá ďalšiu príchuť. Ak si myslíte, že histaminik má chudobné možnosti na prípravu smoothie, ste na omyle. Ja vám teraz ukážem, čo všetko môžeme pridať do smoothie aby zostalo vhodné pri HIT, bolo nutrične vyvážené a chutné.
Tekutiny: voda, rastlinné mlieko (na výber máte skutočne mnohé – mandľové, kešu, ovsené, makové…), kokosová voda
Ovocie: jablko, mango, banán, hruška, granátové jablko, broskyňa, nektarinka, ríbezle, josta, čučoriedky, černice, melón, pitahaya
Zelenina: uhorka, stonkový zeler, šaláty (rímsky, ľadový…), poľníček, kučeravý kel, cvikla, mrkva
Tuk: kokosový olej, konopný olej, makový olej, ľanový olej, mandľové maslo, kešu maslo, arašidové maslo, tolerované orechy (mandle, pekanové, makadamiové…)
Zahusťovadlo: v prípade tolerancie grécky jogurt v prípadne netolerancie kokosový jogurt, chia semienka, ľanové semienka, ovsené vločky, konopný proteín
Príchuť: med, datľový sirup, datle, zázvor, škorica, kardamón, kurkuma, mäta, medovka, zelený jačmeň (prípadne iná zelená tolerovaná superpotravina – spirulina, chlorella), maca prášok
Prečo piť smoothie?
- je jednoduché na prípravu a rýchlo hotové
- je ľahko stráviteľné
- obsahuje veľa výživných látok, z ktorých niektoré sa napríklad pri odšťavovaní zbytočne vyhadzujú (napr. šupky, semienka)
- zasýti a zároveň osvieži
- je krásne aj na pohľad 🙂
Pozor si treba dávať iba ak nie ste zvyknutí na väčší príjem ovocia a zeleniny kvôli vysokému obsahu vlákniny. Mne osobne smoothie najviac vyhovuje ráno/doobeda.
Neodporúča sa kombinovať príliš veľa druhov ovocia. Radšej siahnite po 2-3 a doplňte ich zeleninou, či inými zo základných surovín. Tak isto to neprežeňte so superpotravinami či tukmi. Zo všetkého stačí s mierou aby ste nakoniec nedostali niečo, čo ani nedokážete vypiť. Ja som to raz prehnala so zeleným jačmeňom. Čo vám poviem, mala som pocit akoby som pila zomletú trávu. Všetky ostatné chute úplne zanikli.
Smoothie banán-broskyňa
Potrebujeme:
1 väčší banán
2 broskyne
1 ČL maca prášku
5-6 mätových listov
1 ČL medu (alebo iného sladidla)
100-150 ml kešu mlieka (alebo mandľového)
Všetko spolu rozmixujeme.
Zelené smoothie
Potrebujeme:
1 veľké jablko
1 uhorku
2 čerstvé šalátové listy (vhodný je akýkoľvek šalát z vašej záhrady)
pol ČL zeleného jačmeňa
med
podľa potreby vodu (no ak dáte na spodok mixéru uhorku, nebudete ju možno potrebovať)
Všetko spolu rozmixujeme.
Antioxidačné smoothie
Potrebujeme:
1 jablko (môžete použiť aj nektarinku alebo broskyňu)
kúsok stonkového zeleru
za hrsť josty , malín alebo čiernych ríbezlí (nám rastie v záhrade josta tak som použila tú)
1 PL konopného oleja
100 ml vody
Všetko spolu rozmixujeme.
Tieto smoothie som nejako extra nezahusťovala. Keďže ide o letné smoothie, chcela som aby zostali osviežujúce. Ja si väčšinou zahusťujem smoothie keď si ho pripravujem na raňajky alebo keď si robím smoothie bowl aby som ho vedela jesť lyžicou. Viac tipov na smoothie nájdete i v mojej novej knihe. 🙂
2 komentáre