Viete, že mám obľubu v pretváraní receptov a nie iba tých našich, slovenských ale aj zahraničných. Vietnamská kuchyňa je jedna z mojich obľúbených, no kvôli všetkým tým rybím omáčkam, sójovkám a ďalším ochucovadlám si ju už doprajem skutočne iba zriedka. Vlastne skoro nikdy. Jediné miesto, kde si vietnamské jedlo doprajem je Phočkaren v Bratislave, v ktorej majú s HIT osobnú skúsenosť a preto vedia vyhovieť aj našim požiadavkám.
Verzia ala Patinka
A tak som si dnes dovolila pridať recept na svoje Pho, ktoré robím už celkom často, nakoľko si ho môj muž zamiloval a pýta ho stále. 😀 Väčšinou robím vegánske, no tentoraz vám pridám recept na moje obľúbené, hovädzie. Do vegan verzie vlastne pridávam všetko to isté až na mäso. Takže si ho pokojne prispôsobte. 🙂 Základné chute sa snažím dodržať vďaka koreninám a bylinkám, no čo sa týka “oblohy” alebo tej “vložky” do polievky, s tým experimentujem hore dole, i keď viem, že niektoré zložky do originálu nepatria. 🙂 Je to ale moja verzia a takto mi/nám chutí. No a čo je hlavné, je hitfriendly! 😉
Pho Bo pre histaminikov
Potrebujeme (na 4 porcie):
cca 800g hovädzieho na polievku
4 mrkvy
4 baby fenikle (alebo 1 veľký nakrájaný)
2 pak choy
shimeji, shiitake alebo šampiňóny
1 bielu cibuľu
2 strúčiky cesnaku
niekoľko stebiel čerstvého koriandru a perilly krovitej (mimo sezóny môžeme použiť sušenú alebo ju vynechať)
citrónovú trávu
kúsok čerstvého zázvoru (cca 40g)
2 badiány
2 klinčeky
2 jalovce
1 čierny kardamón
1 dlhé korenie
soľ
tenké ryžové rezance
1,5-2 litre vody
1. Hovädzie mäso zalejeme vodou a necháme cca hodinu variť. Po zovretí odoberieme penu a necháme variť na miernejšom ohni.
2. Po hodine pridáme celú cibuľu, cesnak, soľ, koreniny, čerstvý zázvor, citrónovú trávu a varíme ďalšiu hodinu.
3. Potom pridáme očistenú mrkvu v celku a varíme cca 30 minút kým pridáme fenikel a na posledných asi 10 minút huby.
4. Pak choy si rozoberieme a pridávame ho až po odstavení z ohňa alebo ak máte radi chrumkavosť, tak iba na záver do taniera.
5. Mäso vyberieme, necháme trošičku vychladnúť a rozoberieme na malé kúsky.
6. Ryžové rezance zalejeme vriacou vodou, necháme pár minút postáť a scedíme.
7. Pho servírujem nasledovne: najprv veľa rezancov, potom pridám do taniera pak choy, prípadne klíčky ak mám zrovna nejaké spravené (ideálne mungo), koriander a perillu, rozobraté mäsko a zalievam polievkou s ostatnou zeleninou a hubami. Hustú časť polievky konzumujem paličkami a šťavu lyžicou.
Tip 1: Pre pokročilých alebo nehistaminikov z rodiny môžeme pridať za lyžicu kvalitnej Tamari sójovej omáčky na záver.
Tip 2: Ak vám ešte ostane vývar, sceďte ho a prelejte do uzatvárateľnej nádobky. Zamrazte a najbližšie budete mať skvelý základ napríklad do rizota. 🙂