Bulgur mám na blogu iba v jednom recepte. Asi preto, že som ho zo začiatku nekonzumovala, keďže niektoré zoznamy aj tento druh obilniny zakazovali (podobne nezmyselne ako pohánku a iné). Ako som však písala už pri prvom recepte, je to najmä kvôli tomu, že je pšeničný. Lenže tak isto ako kus kus, tak isto aj bulgur existuje špaldový. Tak si ho poďme predstaviť trošku viac.
Čo je bulgur?
Je to vlastne tzv. nalámaná celozrnná pšenica (resp. špaldová) a najznámejší je asi v oblasti Turecka. Keď sme tam boli na dovolenke, mali ho na výber denne. Nečudo, je jednoduchý na prípravu a varí sa krátko v pomere 1 diel bulguru a 2,5 dielu vody. Niektorí ho iba zalejú vriacou vodou a nechajú dôjsť, no ja ho vždy aspoň 5 minút povarím a následne ho nechám 15-20 minút dôjsť. Je ideálnou prílohou k čomukoľvek, hodí sa do šalátov ale môžete ho pripraviť aj na spôsob rizota. Okrem toho, že je bohatým zdrojom vlákniny je vraj dokázané, že podporuje trávenie a pravidelné vyprázdňovanie. Stačí ak ho do svojho jedálnička zaradíte sporadicky. Aj to je niečo a zase budete mať o novú potravinu v jedálničku viac. 😉
Tekvicový bulgur s rukolou
Potrebujeme:
2 odmerky špaldového bulguru
1 malú hokaido tekvicu
9-10 baby kukuričiek
za 2 hrste rukoly
cibuľu
2 strúčiky cesnaku
1 ČL kurkumy
½ ČL mletej rasce
½ ČL amchuru
2 zelené kardamóny
himalájsku soľ
olivový olej
1. Bulgur preplácheneme a varíme v 2,5-násobku vody s trochou soli cca 5 minút. Necháme pod pokrývkou dôjsť ďalších 15-20 minút.
2. Na oleji opražíme cibuľku a pridáme na kocky nakrájanú tekvicu. Ďalej pridáme všetky koreniny, soľ a podlejeme trochou vody. Podľa potreby počas varenia môžeme priliať aj viac.
3. Asi po 10 minutách pridáme do panvice baby kukuričky nakrájané na menšie kúsky a varíme do zmäknutia tekvice.
4. Minútku pred dovarením k zelenine zamiešame aj bulgur, ktorý ešte vtiahne prebytočnú tekutinu a po odstavení z ohňa alebo tesne pred podávaním vmiešame natrhanú rukolu.