Domov Články Ako to celé začalo? Zn. histamínová intolerancia

Ako to celé začalo? Zn. histamínová intolerancia

autor: hitjezdravozit 4. novembra 2015
Ako to celé začalo? Zn. histamínová intolerancia.

Medzi prvými otázkami, ktoré som sama sebe kládla po zistení, že mám HIT, bola aj: ,,Z čoho to vlastne mám?”
Po prečítaní mnohých článkov, blogov, komentárov som si uvedomila, že táto intolerancia ma zrejme sprevádza už dlhšiu dobu…

Prvé vážnejšie zdravotné problémy, prvý pobyt v nemocnici
Približne pred rokom a pol sa u mňa začalo obdobie “intenzívneho navštevovania lekárov”. Kebyže som dôchodkyňa, tak sa nad tým možno ani nepozastavím, ale na 22 ročnú mladú ženu mi to príde nepochopiteľné.
Jedno ráno som sa zobudila s takými závratmi, že som nevedela vstať z postele. S nízkym tlakom, s ktorým mám všeobecne problémy, by to ani nebolo prekvapivé, avšak keď to neprechádzalo ani po bežných domácich zdravotných opatreniach, začala som mať pocit, že to nebude len tým. Skončila som na neurologickom oddelení s infúziami a následne mi pán doktor predpísal lieky na vertigo, ktoré vraj mám užívať denne. A samozrejme nezostalo to iba pri tom…
Nasledujúce týždne/mesiace ma čakali rôzne vyšetrenia od CT-čka až po magnetickú rezonanciu (nič príjemné, to mi verte!) avšak bez akéhokoľvek efektu. Všetky výsledky boli negatívne! Pán Boh zaplať, ale vysvetlí mi niekto, z čoho mi je ešte stále zle??
Ani po roku a pol som nemala v zdravotnej karte žiadne logické vysvetlenie môjho stavu, ale ukľudňoval ma fakt, že to asi nebude nič vážne, keďže všetky výsledky, ktoré mi doteraz robili, boli v poriadku.

Nezostalo “iba” pri tom
Samozrejme okrem týchto ťažkostí som sa neraz musela popasovať s migrénami, ktorými trpím od malička, občasnými hnačkami, ktoré nemali príčinu a bežnými alergiami, ktoré v dnešnej dobe má už asi každý druhý človek. Kto by im však prikladal väčší význam ako bolo treba? Človek si povie, že v momentálnom chaotickom svete, plnom stresu sú takéto “drobné” ochorenia už celkom normálne.

Cestou necestou
V lete tohto roku som odcestovala na dvojmesačný študijný pobyt do Anglicka. Som vďačná, že prebehol bez akýchkoľvek zdravotných problémov, aj keď to bola pre mňa obrovská zmena, najmä čo sa týka stravovania. Treba vedieť, že sa snažím stravovať zdravo, no jedlo milujem a keď mám príležitosť ochutnať niečo nové, neváham ani sekundu 🙂
Anglické mesto Birmingham, v ktorom som žila, je známe svojou rôznorodosťou a práve tá nám umožňuje ochutnať potraviny takmer z celého sveta. Mala som možnosť vyskúšať rôzne čínske, pakistanské, somálske, indické, či mieste špeciality a keďže Angličania sú známi aj svojim “rýchlym” životným štýlom, nechýbali v mojom jedálničku ani fast foody, rôzne bagety, pekárenské výrobky a najmä sladkosti.
Nehovoriac, že zmena prostredia je veľká záťaž pre organizmus a prichádza s ňou aj veľa stresových faktorov.
Počas posledného týždňa sa objavili menšie črevné ťažkosti. Spájala som ich s nervozitou pred cestou a keď som sa vrátila na Slovensko ustúpili.


Nevinná dovolenka sa zmenila na HIT
Keďže celé “leto” sme mali v Anglicku priemerných 22°C, žiadalo sa nám s priateľom odskočiť si do teplejších krajín. Zvíťazil Egypt a možno vďaka nemu dnes viem,že som “hiťáčka”.

Skrátim to, lebo opisovať ako strašne mi prišlo zle počas dovolenky by bolo zbytočne zdĺhavé a pre niekoho aj nudné. Myslím si, že si každý vie spraviť vlastný obraz aj na základe zopár kľúčových slov – kŕče, hnačka, kolaps, dehydratácia, lekár, infúzie… 🙁

,,Máte histamínovú intoleranciu!” – ,,A to je prosím vás čo??”


Po návrate na Slovensko, keď som si ešte stále myslela, že ma premohla “iba” Faraónova pomsta a prejde to miernou diétou, sa môj stav vôbec nezlepšoval. Konečne som začala uvažovať o ozajstnej príčine, ktorá ma čím ďalej tým viac viedla späť k poslednému týždňu v Anglicku. Ani neviem prečo, dala som si spraviť testy na potravinové intolerancie. ,,Máte histamínovú intoleranciu.” Áno? A to je prosím vás čo???

Keď som si o tom čo-to naštudovala pochopila som, že všetky moje doterajšie problémy, na ktoré nikto nemal odpovede, súviseli s touto potvorkou! 🙂

Myslíte si, že iba tráviace ťažkosti sa spájajú s potravinovými intoleranciami? Lebo ja som si to myslela a nakoniec práve vďaka nim som pochopila, že ani ostatné príznaky netreba podceňovať!

Mohlo by sa vám páčiť aj

1 komentár

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.