Po mojej poslednej zlej skúsenosti s kešu som sa rozhodla pripraviť nový dezert, ktorý je vhodný aj pre vegánov ale je ľahší a určite neublíži ani nám, histaminikom. Samozrejme to neznamená, že som na kešu zanevrela!
Všetkého veľa škodí
Verím, že ste si neprečítali iba prvú vetu a nezačnete šíriť paniku, že kešu histaminikom škodí. Môže uškodiť vo veľkom množstve a v nevhodnej kombinácii. Vysvetlím.
Ocino oslavoval narodeniny a dostal vegánsku double chocolate (dvojitú čokoládovú) tortu. Základ tvorí kešu a nepražené kakao v pomerne veľkom množstve. Obe tieto ingrediencie však bez problémov konzumujem, kde teda nastala chyba?
1. Nepražené kakao si doprajem zriedka a maximálne pol čajovej lyžičky naraz.
2. S kešu to tiež nepreháňam, pretože je známe, že akékoľvek orechy vo veľkom množstve pôsobia na žalúdok ťažko. A i keď tie si dám pokojne aj pár krát do týždňa, vždy je to maximálne 4-5 ks naraz alebo keď si robím nejaký dip, či krém, kde ich ide viac viem, že niekoľko dní potom ich jesť nebudem.
3. V tomto prípade je tých kešu orechov v jednom kúsku torty (podotýkam, kúsok v mojom prípade znamená kusisko) ooomnoho viac.
4. Keďže pažravosť a nenásytnosť, najmä čo sa sladkého týka, je môj veľký nepriateľ, dala som si z torty rovno 2 dni po sebe.
Z toho vyplýva, že torta by v pohode prešla ak by som si nedala veľký kus iba kúsok a ak by som si z nej nedala dva dni po sebe. Ja som ju už jedla aj pred tým (bez ťažkostí), no ako hovorím, nie v takomto množstve.
Vegánsky ale bez kešu
A práve kvôli tejto skúsenosti som si povedala, že vyskúšam vegánsky dezert bez kešu, pretože v poslednej dobe ako by sa s týmito orechami vrece roztrhlo a nie je dezert, ktorého základom by neboli práve kešu orechy.
Krém som si preto tentoraz pripravila ľahký, pudingový. Samozrejme nie z bežného obchodného prášku – aj keď pre uľahčenie môžete použiť bio vanilkový puding – mám overený ten z DM. Skombinovala som kukuričný škrob, tahitskú vanilku, osladila, priliala kokosové mlieko a voila, puding je hotový. 😉
Arašidové rezy s vanilkovo-kokosovým krémom
Potrebujeme – na korpus:
100g arašidového masla
40g datľového sirupu (pre nevegan verziu použite med)
40g kokosového oleja
¼ ČL cejlonskej škorice
štipku soli
20g mletých ľanových semienok (ja som použila 10g zlatých a 10g hnedých)
10g chia semienok
50g hrubých ovsených vločiek (pre bezlepkovú verziu použite bezlepkové vločky)
za hrsť nasekaných mandlí
Na plnku:
50g kukuričného škrobu alebo tapiokového
štipku tahitskej vanilky
40g trstinového alebo kokosového cukru
350ml kokosového mlieka
2 PL strúhaného nesíreného kokosu
1. Arašidové maslo, med a kokosový olej rozpustíme v hrnci na miernom plameni. Ochutíme soľou a škoricou.
2. K tekutej zmesi pridáme ostatné suroviny a zamiešame.
3. Do formy na biskupský chlebík vložíme papier na pečenie a vysypeme do nej cesto. Rukami ho potľapkáme po celom obvode a po vychladnutí necháme stuhnúť v chladničke cca hodinku.
4. Medzitým si pripravíme plnku uvarením pudingu z kukuričného škrobu, cukru, vanilky a kokosového mlieka. Po odstavení z ohňa pridáme strúhaný kokos.
5. Následne mierne vychladnutú plnku nalejeme do formy na korpus a znovu odložíme tuhnúť do chladničky.
Extra tip: Z jedného receptu môžete dostať aj dva, pretože ak pudingový krém na vrch nenatriete, korpus jednoducho nakrájajte a dostanete domáce fit tyčinky. 🙂 Tie môžete dať deťom do školy, vziať si zo sebou do práce alebo na cesty. Mne osobne z celého dezertu najviac chutil práve ten korpus. 😛
2 komentáre
Tak toto znie výborne. Och budem už musieť aj ja niečo napiecť, asi mi to normálne chýba 🙂 ešte že ide Veľká noc
NITA
NEW POST
Ďakujem Ani 🙂 Ani nehovor, už som ich robila druhý krát za týždeň 😀 Ale tentoraz už iba spodok. Je mega!! Lepšie ako akékoľvek obchodné raw/musli tyčinky.