Domov Raw recepty Raw kokosové guľky + domáce kokosové mlieko

Raw kokosové guľky + domáce kokosové mlieko

autor: hitjezdravozit 31. decembra 2015
Raw kokosové guľky + domáce kokosové mlieko

Ak máte intoleranciu na laktózu alebo alergiu na BKM, určite obľubujete rastlinné mlieka. Ja som minule vyskúšala domáce kokosové, ktoré bolo samozrejme skvelé, no guľky, ktoré som vytvorila z kokosového “odpadu” boli ešte lepšie 😀

Mlieko som si spravila klasicky a jednoducho. Zo 120 g strúhaného kokosu mi vyšlo asi 4 dcl mlieka. Kokos nasypeme do mixéra a pridáme k nemu vodu. Ja som dala len tak od oka, (asi dva krát toľko ako kokosu). Poriadne som to spolu rozmixovala a následne precedila cez sitko. Pár krát som tento proces zopakovala. Tekutina, ktorá vznikla je vlastne to kokosové mlieko. Ak by ste ho chceli ochutiť, či osladiť, môžete použiť trochu agave alebo vanilkový struk.
Z čerstvého kokosu je proces rovnaký, avšak neporiadok je o dosť väčší 😀 Kokos si rozbijeme, kokosovú vodu si zlejeme a odložíme na bok. Následne kokos rozbijeme jedným úderom na bok škrupiny. Dostaneme dve polovičky, ktoré si vydlabeme a hnedú šupku z kokosu odstránime. Dostaneme tak čerstvý, voňavý a veľmi chutný kokos, ktorý nakrájame na menšie kocky a rozmixujeme s pol litrom vody. Nezabudneme pridať aj kokosovú vodu, ktoré sme si odložili, bola by škoda vyliať ju.

Viem, že v dnešnej dobe sú už rôzne prístroje na výrobu rastlinného mlieka, no nie sú najlacnejšie a nie každý si ich môže dovoliť…a koniec koncov, účel spĺňa aj táto jednoduchá metóda. 😉 Kým som výrobník nemala, aj ja som si mliečko robila takto.

IMG_20160116_145436.jpg

Na guľky potrebujeme (asi 16ks):
kokosovú dreň, ktorá nám zostala
4 sušené datle
4 sušené figy
za hrsť hrozienok
2 PL ovsených vločiek
agave sirup
strúhaný kokos na obaľovanie

IMG_20160116_150243.jpg

Sušené ovocie zalejeme horúcou vodou a necháme pár minút namočené aby zmäklo. Nakoniec spolu všetky ingrediencie rozmixujeme aby sa nám poriadne spojili a tvarujeme malé guľky, ktoré obaľujeme v kokose.
Túto vynikajúcu maškrtu si obľúbila celá moja rodina 🙂

IMG_20151219_145518n

Mohlo by sa vám páčiť aj

1 komentár

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.