Téma strukoviny a HIT bude asi vždy veľmi aktuálna… Pritom som o tom toooľkokrát hovorila. Dnes iba v skratke zahrniem do receptu ako správne pripraviť strukoviny a áno, kľudne to môže byť aj fazuľa. I keď sa obecne z nejakého dôvodu hovorí, že histaminici najlepšie tolerujú červenú šošovicu, či cícer, nie je vôbec nutné sa na to fixovať. Ak sú strukoviny pripravené správne, žiaden histamín nesmú obsahovať! Viac o tom (a odbornejšie) u Kašulky, napr. v TOMTO článku (viď odsek „Lušteniny“).
Jókaiho po mojom
Základom pravej maďarskej Jókaiho polievky je, samozrejme okrem fazule, údené koleno (často aj klobáska). Toto pri HIT logicky vynecháme, no ako potom docieliť tú chuť? Predsa koreninami a bylinkami! Dobre dobre, tak trochu aj kvalitnou, domácou bravčovou masťou. 😛 Ktorá, podotknem, je pri HIT úplne v poriadku! Ale nič sa nestane ani vtedy, ak použijete namiesto nej olivový olej a spravíte si polievku vo vegan verzii. Pretože tá chuť je skutočne docielená skôr mletou červenou paprikou, cesnačikom a ďalšími kvalitnými surovinami.
Fazuľová polievka na štýl Jókaiho pre histaminikov
Potrebujeme (na 2 porcie):
200g strakatej fazule (strukoviny kupujem U Vážky)
6 stredne veľkých mrkvičiek
4 petržleny
1 šalotku
3 strúčiky cesnaku
1 PL bravčovej masti
2 bobkové listy
2 ČL sladkej mletej červenej papriky
2 ČL Sun Soup od Sunroot
korenie, soľ
1 L vody
Na čipetku potrebujeme:
1 menšie vajíčko
100-120g hladkej špaldovej múky
soľ
Pozn.: Pre vegan verziu masť nahradíme olivovým olejom a čipetku spravíme bez vajca z vody.
1. Na masti osmahneme nadrobno nakrájanú šalotku a cesnačik.
2. Pridáme na kolieska nakrájanú koreňovú zeleninu.
3. Fazuľu som si pripravila nasledovne. Namočila som ju na celú noc, kľudne aj na 24 hodín. Potom som vodu zliala, fazuľu niekoľkokrát prepláchla a dala variť samostatne do malého hrnca. Po zovretí vody som ju zliala, precedila, znovu prepláchla a potom šla do veľkého hrnca ku koreňovej zelenine. Takto sme vo vyvarenej vode vyliali možný histamín a iné biogénne amíny, ktoré by sušené strukoviny mohli obsahovať.
4. Ďalej všetko zalejeme vodou, pridáme papriku, koreniny, Sun Soup (kvalitnú koreniacu zmes spod pera Silvie Horeckej) a varíme do zmäknutia fazule. Na záver dosolíme podľa chuti.
5. Čipetku si pripravíme zmiešaním múky, soli a vajíčka. Vznikne nám tvrdé cesto, z ktorého potom odštipkávame nepravidelné guľky, kľudne priamo do polievky (cca 5-7 min pred dovarením).
6. Polievku môžeme podávať napr. s haruľami.
Bohatá, hustá polievka zasýti aj bez druhého chodu. My ju máme veľmi radi s nejakými plackami, opečeným lavašom ale aj iba tak. 🙂