Už to bude pomaly týždeň, čo som nebola vonku… A veru, chýba mi to!
Prišla som na týždeň domov k rodičom, chcela som si vybaviť nejaké veci a nakoniec som skončila na maródke. Ale žiaľ, choroba si nevyberá a napriek tomu, že som už pár dní bez horúčky, zostávam doma, lebo kašeľ pretrváva. Netreba to podceňovať, pretože tak potom vyzerá celý svet okolo nás. Lekár ide chorý pracovať. Myslíte, že niekoho vylieči? To sotva! Predavačka v obchode kýcha, rodič dá dieťa do školy napriek tomu, že kašle a o dva dni je zatvorená škola. A takto to ide stále dokola…
Lieky vs. príroda?
Ako iste viete, ja som dosť “protiliekovo” orientovaná, keďže lieky mi už viac krát namiesto pomoci spôsobili väčšie ťažkosti. Komerčný liek užijem iba vo výnimočných prípadoch (ako aj teraz 1ks v prvý deň, keď som mala vysokú horúčku a veľmi silnú migrénu) a ostatné dni to potom doliečujem prírodne.
“Čo si dávaš pri kašli? Čo ti pomôže ak ťa bolí hrdlo alebo máš horúčku?” Mrzí ma to, no keď sa ma pýtate na konkrétne lieky, neviem vám poradiť. Na tieto otázky viem odpovedať jedine podľa toho, čo robím ja a čo mi pomáha. Samozrejme to neznamená, že to pomôže aj vám. Aj moja mamina (tiež histaminička) ochorela 2 dni po mne. Jediným rozdielom je, že mne po jednom dni horúčka zmizla a začala som sa cítiť lepšie, kým jej horúčky pretrvávajú už tri dni. A v takýchto prípadoch určite nebudem bezhlavo lobovať za prírodnú medicínu. Sú momenty, keď je jasné, že lekára vyhľadať treba. Každého imunita je individuálna a každému pomôže niečo iné. Ja môžem byť len vďačná, že som už približne štvrtý rok nemusela siahnuť po antibiotikách.
Mojich 5 najväčších prírodných pomocníkov.
A teraz vám ukážem ako vyzerá môj “boj” proti chrípke alebo akémukoľvek začínajúcemu ochoreniu.
1. Čaje. Konkrétne pri tejto chrípke ma sprevádzali najmä zázvorový, rakytníkový a materina dúška, ktorá je vhodná pri kašli – pomáha uvoľňovať hlieny a zjednodušuje vykašliavanie. I keď čaje už dávno nesladím, pri chorobe si do nich med pridám s veľkou radosťou.
2. Domáca rakytníková šťava. Každý deň jeden štamperlík.
3. C-vitamín alebo čistá kyselina askorbová rozmiešaná vo vlažnej vode. Pozor aj pri vitamínoch. Vždy čítajte zloženie!
4. Čerstvé ovocie. Akékoľvek. Jablká, banány, hurmikaki, kivi, dokonca som si dala aj pomelo. V týchto dňoch mám ja osobne najväčšiu chuť práve na ovocie.
5. Homeopatia. O nej som vám písala už veľa krát, no mnohí ju považujú iba za placebo a mne sa nechce verejne hádať s lekárnikmi, výživovými poradcami a podobne. Možno mám naozaj iba takú silnú vôľu, že si dokážem povedať, že mi pomáha. Faktom ale je, že ja jej verím, pomohla mi vždy (aj pri oveľa horších stavoch ako je “obyčajná” chrípka), no nebudem o nej nikoho presviedčať. Každý verí niečomu inému. Pre niekoho je zázrakom obyčajné Theraflu, niekomu pomôže čínska medicína, akupunktúra, či biorezonancia, mne pomáha homeopatia. Nič z toho nespochybňujem, za nič ani nelobujem!
Keď mi sem-tam napíšete a zaujímate sa napríklad o moju homeopatičku, s radosťou vám odpoviem. Každopádne vám dám jednu dobrú radu. Ak sa rozhodnete homeopatiu skúsiť, určite vyhľadajte odbornú pomoc! Nesiahajte bezhlavo po komerčných “homeopatikách”, ktoré na vás číhajú z každej druhej reklamy. Neraz som čítala, ako sa ľudia sťažujú, že im homeopatiká nezaberajú, dokonca, že im je z nich zle. A následne si prečítam názov homeopatika (nebudem menovať), ktoré použili a chytám sa za hlavu. Prosím vás, komerčné homeopatiká zložené z niekoľkých zložiek sú asi také prospešné ako obchodné koreninové zmesi, sáčkové čaje alebo balené krájané ovocie. Aj vy si radšej kúpite pravé, jednodruhové koreniny, sypané čaje alebo čerstvé ovocie, no nie?
Bonus: Balzam na hrdlo. Milujem domáce liečiky. Tento malý zázrak som mala k dispozícii prvý krát od miestneho včelára. Je to silný, aromatický med s bylinkami, ktorý sa presne hodí pri chrípke, pretože uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha pri kašli. Jeho zloženie je propolis, mäta, eukalyptus, čajovník, citrón a medovka v krémovom mede. Stačí z neho malú kávovú lyžičku chvíľu pocmúľať, zmiešať so slinami a prehltnúť.
Máte aj vy nejaké overené tipy, prípadne účinné recepty starých materí? Budem rada, ak sa o ne podelíte. 🙂
2 komentáre
Ahoj, vedela by si mi prezradiť kontakt na vcelara, čo robí len bylinkový krémový med? Ďakujem a pozdravujem zo Singapuru ?
Ahoj Ivetka, jasné 🙂 Pán sa volá Alexander Pajor a je z Komárna. Ďakujem za tak ďaleký pozdrav. 🙂 Pekný dník.