Home Články Homeopatické vyšetrenie – čo som zistila?

Homeopatické vyšetrenie – čo som zistila?

written by hitjezdravozit 12. novembra 2015
Homeopatické vyšetrenie - čo som zistila?

Mnohí možno neveríte na účinky homeopatie a ja vás o nich ani nebudem presviedčať, pretože by to nemalo význam. Každý musí odskúšať ich účinok na sebe samom. Niekomu homeopatiká nikdy nepomôžu, pretože sa k nim od začiatku budú stavať skepticky (a viete, že myseľ je staviteľ!), niektorým pomôžu napriek tomu, že si to možno nebudú vedieť vysvetliť. Mne už roky pomáha na rôzne ťažkosti od bolesti hrdla, cez horúčky, črevné ťažkosti a podobne. Neviem, či to je len silná vôľa môjho organizmu alebo odhodlanie, že je to niečo lepšie a určite menej škodlivé ako niektoré komerčné lieky. Tým netvrdím, že lieky nikdy nemôžu zohrávať dôležitú úlohu v našich životoch! Jedna múdra žena mi povedala, že samozrejme antibiotiká na “soplík”, či kašel nie sú riešením, no keď raz chytíte nejaké ochorenie, napríklad v exotickej krajine, nevyseká vás z toho nič, iba účinné antibiotiká. Ale na druhej strane ak ju bolí hlava ide sa prejsť alebo si zacvičiť a nepchá do seba “ružové pilulky”.
S jej názorom sa stotožňujem aj ja. Lieky nie sú mojím favoritom, no viem, že ak je to nutné, dokáže správny predpis pomôcť. Ak však nejde o nič vážne, ja predsa len siahnem aj po tejto prírodnej, homeopatickej forme 😉

Tentoraz som sa vybrala na vyšetrenie prístrojom EAV, ktorý vyzerá asi takto:EAV
Vyšetrenie trvá približne hodinu-hodinu a pol (ja som tam bola aj dlhšie, lebo sme merali naozaj viac potravín a okrem toho je pani homeopatička rodinná známa, takže vždy sa nájde spoločná téma) 🙂
Postup vyšetrenia je bezbolestný. Do jednej ruky si pacient chytí snímač (malý kovový kolík), ktorý je pripojený k prístroju. Druhý snímač, ktorý vyzerá ako pero, homeopat prikladá na určité body na prstoch (rúk i nôh) a tým skúma funkciu jednotlivých orgánov. Ako iste viete, každý orgán má príslušný bod na rukách i na chodidlách (viď obrázok):
reflex_chodidla
Odchýlky namerané EAV prístrojom a zvukové signály, ktoré prístroj vydáva ukazujú ako veľmi sú zaťažené alebo poškodené orgány. Z nameraných hodnôt možno posúdiť celkový zdravotný stav organizmu.
Touto metódou mi raz zistili oslabenie pečene po dlhšom užívaní antibiotík, dostala som potom pár homeopatických “guličiek” a všetko bolo v poriadku. 😉

Tak isto ako prístroj meria funkciu orgánov, meria aj jednotlivé reakcie na potraviny. Na hladkú medenú plochu na stroji sa položí vzorka obsahujúca potravinu alebo konkrétna čerstvá potravina a skúma sa jej reakcia na organizmus pacienta.
Samozrejme prístroj meria iba dočasný stav. Takže ak mi vtedy vadila napríklad brokolica, neznamená to, že mi bude vadiť aj o pol roka alebo o rok. Keď si dá človek, ktorý práve zistí, že má HIT črevo do poriadku, môže sa stať, že po roku alebo dvoch bude reagovať úplne inak na určité potraviny!

Ešte pred tým, ako mi prišli výsledky z krvných testov a dozvedela som sa, že mám HIT, som bola prvý krát na tomto vyšetrení za účelom skontrolovať niektoré najväčšie alergény. Mala som totižto podozrenie na laktózovú intoleranciu, prípadne celiakiu, keďže som pomerne často jedávala ovsené vločky a po nich som zvykla mať tiež ťažkosti. HIT mi vtedy ešte ani len nenapadla a priznám sa, ani som ju pred tým veľmi nepoznala.
Už pri tomto vyšetrení vysvitlo, že mi nerobí dobre droždie, jogurty, dokonca ani mlieko. Ovsené vločky boli v poriadku, múka bola v poriadku. Trošičku horšie mi vyšli aj kefír a tvaroh a iné sme vtedy neskúmali.
Týmto som iba chcela poukázať na to, že hoci sme ešte nevedeli, že mám HIT, určité potraviny to už preukázali. Konkrétne histamínovú intoleranciu sme z toho vyšetrenia nezistili, pretože sme to ani neskúmali. Komu by to vtedy napadlo?

Vráťme sa však ku konkrétnemu vyšetreniu a odpovedi na to, prečo mi počas prísnej eliminačnej diéty znovu bolo zle, dokonca horšie ako pred tým.
Na základe vyšetrenia vysvitlo, že môj organizmus nie veľmi dobre znáša zemiaky, teda lepšie povedané, skôr by som ich nemala ako mala! A tu sa dostávame k tomu, ako je každý jeden človek úplne individuálny! Zemiaky, ktoré sú všeobecne považované za diétne jedlo a často sa pri črevných ťažkostiach neodporúča nič iné okrem nich, pre histaminikov nemusia byť najlepšou voľbou. Pozor, nie pre každého to platí, samozrejme! Ja vám chcem uviesť iba príklad na sebe.
Keď som to skonzultovala s mojou alergologičkou, poukázala na inú tvár eliminačnej diéty. Podľa jej názoru nie je najlepšou voľbou pridávať jednu potravinu denne,pretože všeobecne máme obmedzený jedálniček a práve kvôli tomu by sme sa mali stravovať pestro a povolené potraviny obmieňať. Niet divu, že môj organizmus zareagoval tak negatívne, keď som denne jedla zemiaky aj 2x v domnienke, že z nich mi určite nič nemôže byť.
To však neznamená, že zemiaky nemôžem vôbec a patria u mňa do skupiny zakázaných. Musím ich však jesť s rozumom, v menších dávkach alebo v kombinácii s protizápalovými potravinami. Na blogu Histaminovej Kašulky som objavila článok, ktorý sa zaoberá presne touto problematikou. Odporúčam naštudovať!

Po dlhom rozhovore s pani doktorkou sme sa dopracovali k tomu, že samozrejme je podstatné potraviny odsledovať, no dá sa to aj pridávaním viacerých naraz. Neznamená to spraviť si hneď polievku z 10 druhov zeleniny a korenín. Môj postup pokračoval približne rovnako ako prvý týždeň, avšak niektoré dni som pridala nie jednu ale povedzme 2-3 potraviny, ktoré som mala pocit, že by sa mohli dopĺňať a najmä také, ktoré patria do skupiny POVOLENÉ!

Uvediem príklad:
Nemala som ešte odskúšanú žiadnu koreninu okrem soli, ani cibuľu, tak som si spravila mrkvové rizoto, do ktorého som pridala bielu cibuľu a kurkumu (biela je vraj vhodnejšie pre histaminikov ako žltá). Vedela som však, že ryža, kokosový olej a mrkva sú bezproblémové. Určite by som neskúšala rizoto, do ktorého by som pridala ďalšie dva druhy zeleniny, ktoré som ešte nemala odskúšané alebo nedajbože zrejúci syr, ktorý je zakázaný.
Treba vedieť, kde sú hranice, čo s čím kombinovať a odsledovať každú zmenu organizmu! Odporúčam denne si zapisovať potraviny, ktoré skonzumujete, ich množstvo i kombinácie s inými potravinami a robiť si poznámky, ktoré vám do budúcnosti môžu byť nápomocné.

Mohlo by sa vám páčiť aj

8 komentárov

Michaela 21. januára 2017 at 21:31

Ahoj, chcem sa opýtať, kde si bola na EAV vyšetrení?

Reply
hitjezdravozit 23. januára 2017 at 17:58

Ahoj Michaela, prepáč, že až teraz odpovedám, ale nejako mi nezobrazilo tvoj komentár. Bola som v Komárne u pani Romhányiovej 🙂

Reply
Renka 6. marca 2017 at 11:34

Ahoj Miška, prosím Ťa môžeš mi dať kontakt na tú pani, ďakujem pekne. Renka

Reply
hitjezdravozit 6. marca 2017 at 11:56

Kontakt na pani Romhányiovú je: 035/774 02 40

Reply
Ktoré 4 druhy zemiakov používam a prečo? | Hit je zdravo žiť 30. apríla 2017 at 22:01

[…] Zemiaky Zemiaky sú jednou z najvýznamnejších poľnohospodárskych plodín. Sú nenáročné na prírodné podmienky a pestujú sa u nás niekoľko storočí. Patria do čeľade ľuľkovitých, do ktorej zaraďujeme aj baklažán, či paradajky. Nemám to potvrdené, no akosi som si vydedukovala, že ak baklažán a paradajky nemôžem, nečudo, že mi spôsobujú ťažkosti i zemiaky. Pravdepodobne môj organizmus ľuľkovité netrávi dobre. Myslím si, že o príprave písať veľa nemusím, keďže nepoznám osobu, ktorá by zemiaky nikdy nevarila či nejedla ? Spomeniem aspoň to, že zo všetkých štyroch druhov, o ktorých dnes píšem sa musia variť najdlhšie. Z hľadiska HIT sa zemiaky zaraďujú medzi tzv. nulky, teda dobre tolerované potraviny. Aj medzi nehistaminikmi je známe, že ak má človek tráviace ťažkosti, „naordinuje“ si varené zemiaky a tak isto väčšina histaminikov začína svoju eliminčnú diétu práve nimi. Ja som nebola výnimkou, no u mňa sa tento spôsob neosvedčil. Ak vás zaujíma čo mám na mysli, dočítate sa o tom v tomto článku. […]

Reply
Andrea 12. septembra 2017 at 14:36

ahoj ja som zacala eliminacnu dietu a tiez som zacala zemiakmi….asi problem …krce uz 2 dni….ale teraz netusim moc co….nemas nejaky spisany jedalnicek na eliminacku?
vdaka

Reply
hitjezdravozit 12. septembra 2017 at 16:08

Ahoj Andrea, to ma mrzí. Mne sa najviac osvedčila polievková eliminačka. Preposielam linky, kde o nej nájdeš viac: http://hitjezdravozit.sk/moja-eliminacna-dieta-tyzden-druhy/ Držím palce a prajem veľa sily.

Reply
Moja eliminačná diéta - týždeň druhý. Čo mi skutočne pomohlo? | Hit je zdravo žiť 10. novembra 2017 at 13:09

[…] článkoch som opísala svoj prvý týždeň eliminačnej diéty a následne vám predstavila homeopatickú metódu zisťovania reakcií organizmu na konkrétne potraviny. Tu sme sa dozvedeli, že nie vždy je najužitočnejšou […]

Reply

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.

Hit je zdravo žiť
Vyberte svoju menu