Domov Články Moja eliminačná diéta – prvý týždeň

Moja eliminačná diéta – prvý týždeň

autor: hitjezdravozit 12. novembra 2015
Moja eliminačná diéta - prvý týždeň

V tomto článku by som vám rada priblížila prvý týždeň mojej eliminačnej diéty. Potraviny, ktoré som skúšala, poradie v akom som ich pridávala, reakcie, aké som na ne mala… Verím, že tu nájdete aspoň akýsi smer a budete sa vedieť ľahšie pohnúť vpred. Ja som zo začiatku iba “otravovala” známych i neznámych trpiacich touto chorobou, vyvolávala svojej doktorke, ktorá samozrejme nemá za pacientku iba mňa a nevedela sa mi zakaždým venovať a “nervačila” doma, že som hladná a nemám čo jesť (začiatky sú sviňa, čo vám poviem!) 😀 Hlavne zachovajte chladnú hlavu, nič nie je také zlé ako sa zdá! Haha, teraz sa mi to ľahko hovorí…

Deň prvý: zemiaky
Začala som nimi na obed – varené iba vo vode s trochou soli (večera – to isté). Treba si veľmi dávať pozor aj na pridané látky (olej, koreniny), pretože aj tie treba odskúšať samostatne, prípadne časom kombinovať tie, ktoré na 100% viete, že by nemali škodiť.
– negatívne reakcie neboli žiadne
– únava, vyčerpanie, pocit hladu sú asi v tomto prípadne normálne

Deň druhý: mrkva
Raňajky – studené zemiaky, ktoré som si uvarila tesne pred spaním, keďže ráno som išla na brigádu a nemala by som čas uvariť si čerstvé.
Obed – opäť studené zemiaky, keďže v práci si tak isto ťažko navarím čerstvé (to je taký zákon schválnosti, že presne keď vám je najhoršie máte dvojdňovú brigádu)
Večera – varené zemiaky (pre zmenu) 😀 s varenou mrkvou (neviete si predstaviť, ako som sa jej tešila!! Ako malé decko novej hračke.)
– negatívne reakcie neboli žiadne

Deň tretí: ryža
Raňajky – strúhaná mrkva s 3 kukuričnými suchármi (tie som síce zvlášť neskúšala, no nebolo to potrebné…či už tieto alebo aj ryžové by problém nemali robiť, keďže je to len suchár, ktorý sa bežne chrumká i pri rôznych črevných ochoreniach – samozrejme pozor aby boli čisté kukuričné a čisté ryžové,pretože aj k nim sa občas pridávajú iné látky, ktoré môžu byť zakázané)
_vyr_14231_kukurica_3d tieto sú fajn 😉

Obed – ryža paraboiled uvarená vo vode s trochou soli (počas jedenia, aj po obede som mala kŕče v bruchu a raz ma aj prehnalo)
Asi o dve hodinky som si na olovrant dala z tej istej ryže na studeno aby som zistila, či mi robila zle ona. Vysvitlo, že áno. Také isté kŕče, “rozprávanie” v bruchu… Čiže to bola prvá potravina, ktorá mi počas eliminačnej diéty nesadla.
Večer mi napadlo skúsiť bielu guľatozrnnú ryžu. My sme ju nezvykli kupovať, pretože sa zlepuje a paraboiled sa od seba pekne oddeľuje. Chyba! Po obyčajnej, bielej, guľatozrnnej ryži mi nič nebolo. Žiadne kŕče počas ani po jedení, ani na druhý deň a od vtedy som jedla už iba túto. A bez problémov. Medzičasom som sa dočítala, že paraboiled ryža, ktorá paradoxne patrí medzi tie drahšie odrody, je veľký “humbuk”. Vraj je napichaná nejakými silikónmi, aby sa tak pekne oddeľovala.
V tento deň som si ešte pridala jablko, ktoré tak isto nepreukázalo žiadne ťažkosti.

Deň štvrtý: kokosový olej; bezlaktózové mlieko
Raňajky – mrkva s jablkom
Obed – pečené zemiaky s kokosovým olejom
Olovrant – smoothie z mrkvy a jablka
Večera – varená ryža
– negatívne reakcie neboli žiadne
– počas dňa som ešte vyskúšala deci bezlaktózového mlieka, ktoré mi odporučila moja alergologička, pretože mi v teň deň prišli ďalšie výsledky a trošku mi vyšla precitlivenosť na laktózu

Deň piaty: maslová tekvica 
Raňajky – mliečna ryža s trochou trstinového cukru (prišla som na to, že ten nemusím extra skúšať, keďže si myslím, že to je dosť neutrálna potravina, tak ako aj soľ..s tým histaminici nemávajú problém)
Obed – tekvicová polievka (maslová tekvica, 1 zemiak, 2 mrkvy, kokosový olej, voda, soľ) rozmixovala som ju a bola výborná aj bez rôznych korenín, či smotany
Večera – pečená maslová tekvica s pečenými zemiakmi na kokosovom oleji
– negatívne reakcie neboli žiadne

Deň šiesty: Nomina – ryžová kaša z bio obchodu
Raňajky – Nomina kaša s bezlaktózovým mliekom (pol mlieko/pol voda)
Obed – pečené zemiaky, pečená maslová tekvica, pečená mrkvička na kokosovom oleji
A v tento deň nastal zlom. Po obede u mňa nastali strašné kŕče, bolesť hlavy a asi 3x som mala hnačku. Do večera som už nič nejedla, až okolo 7mej som si dala znovu varenú ryžu. Potom už ťažkosti ustúpili.

Deň siedmy: špaldová múka
Raňajky som výnimočne vynechala.
Obed – špaldové bezvaječné cestoviny s rozmixovanou varenou mrkvou
Olovrant – jablko
Večera – špaldové placky čapati (ide do nich len špaldová múka, soľ, kokosový olej a voda)
– počas celého dňa neboli žiadne negatívne reakcie

Keďže som nechápala, čo mi mohlo ublížiť na šiesty deň (vychádzala mi z toho jedine tá ryžová kaša, prípadne tekvica, ktorú som pridala deň pred tým) rozhodla som sa navštíviť svoju homeopatičku a dala som si otestovať reakcie na konkrétne potraviny. Deň na to som išla aj na konzultácie so svojou alergologičkou a myslím si, že obe sedenia ma opäť posunuli o krok vpred.

Pokračovanie v nasledujúcom článku, ktorý nájdete TU.

Doplnené po rokoch – Na tom, ako som ja postupovala sa dokážete naučiť ako to v tomto prípade nerobiť – teda učte sa na chybách druhých. 🙂 Dnes by som už začala úplne inak, čo vyplýva aj s mojich ďalších článkov, nepoužívala by som napríklad kokosový olej denno denne, tak ako v tej dobe, keď som si myslela na základe “hlúpych zoznamov”, že olivový je zakázaný. Nezačínala by som štvrtý/piaty deň skúšať mlieko, ani len bezlaktózové. Proste ide o to, že človek ak nevie, na čom je, nepozná toto ochorenie, povedia mu holý fakt a má sa podľa neho začať sám riadiť, skúša všeličo, aj keď často s chybami. Preto čítajte určite ďalej, aby ste zistili, čo mi v skutočnosti nakoniec pomohlo.

Mohlo by sa vám páčiť aj

1 komentár

Skutočne mám histamínovú intoleranciu? | Hit je zdravo žiť 21. januára 2020 o 9:23

[…] Najhoršiu vec, ktorú môžete spraviť je dlhodobo jesť iba niekoľko potravín dokola. Všimli ste si, že ste začali reagovať aj na niečo, na čo ste predtým nereagovali a čo napríklad v zoznamoch ani nie je? Presne to môže byť príčinou! Nedostatok živín z ostatných potravín a absolútna bezfarebnosť jedálnička. Sama som si tým prešla a opisujem to aj vo svojich prvotných článkoch napríklad v tomto o eliminačnej diéte. […]

Odpovedať

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.

Prihláste sa na odber prémiového newslettra

* povinné pole
Súhlas so spracovaním osobných údajov

Odoslaním formulára súhlasíte, že Vám môžem ja, Patrícia Molnárová Turiničová zasielať newsletter a za týmto účelom spracovávať vašu emailovú adresu po dobu 5 rokov.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek vziať spať a odhlásiť sa pomocou tlačidla na konci ktoréhokoľvek emailu. Naše zásady spracovania osobných údajov si môžete prečítať na našej stránke Ochrana osobných údajov

Top