Domov Články Nie všetko sladké musí byť nezdravé

Nie všetko sladké musí byť nezdravé

autor: hitjezdravozit 19. apríla 2017
Nie všetko sladké musí byť nezdravé

U každého sa niekedy objaví malý vnútorný čertík-pokušiteľ, ktorý vám vtĺka do hlavy myšlienku “mám chuť na niečo sladké”. Ako iste viete z mojich predošlých článkov, kedysi som skutočne milovala sladkosti a denne sa v mojom jedálničku objavilo niekoľko komerčných, nezdravých “pochúťok”, ktoré sa mi ale úspešne podarilo odstrániť zo svojho života. Nehovorím, že občas nejakou maličkosťou nezhreším, no musím sa pochváliť, že sa to nedá porovnať s tým, čo bolo dajme tomu 2 roky dozadu.
Sladké stále milujem, klamala by som, keby som tvrdila, že nie, avšak naučila som sa vnímať rozdiel medzi čokoládovým keksíkom a sušeným ovocím.
Keď mám chuť na sladké teraz, nesiahnem po nejakej emulgátormi preplnenej tyčinke, radšej si niečo napečiem (skoro stále mám napečené domáce sušienky, odložené v uzatvárateľných dózach) alebo si dám nejaké sušené ovocie a občas siahnem aj po balených, no zdravých variantách sladkostí.

Nedávno som spoznala eshop Detská strava a veľmi ma potešilo keď som uvidela, že na Slovensko, okrem iného, distribuujú aj “sladkosti”, ktoré som objavila už počas môjho pobytu v Anglicku a Škótsku. A tak som sa rozhodla zopár z nich ochutnať a podeliť sa s vami o to, ako mi chutili.

Ovocná koža Bear
V týchto balíkoch nájdete dva stočené krúžky, ktorých vôňa vás okamžite očarí. Prvý krát som premýšľala, čo to vlastne je, až kým ma upozornili, že je to “obyčajná” ovocná koža.
Výrobcovia používajú celé sezónne ovocie a zeleninu nie iba šťavu a už vôbec nie koncentrát. “Kožu” pečú v tradičných peciach pri maximálnej teplote 42°C. Následne ručne vyrezávajú zo sušeného ovocia rôzne tvary.
Mojim obľúbeným je mango, ktoré je v kombinácii s jablkom a hruškou. Skvelý nápad, ktorý určite zaujme deti dizajnom i chuťovo. A okrem toho v sáčku nájdete aj malú špiónsku kartičku s príbehom.


Urban Fruit Mango
Mango je moje úplne najobľúbenejšie ovocie a tak som sa veľmi tešila až ochutnám toto sušené. Raz som si ho sušila aj ja doma, no potom ma to akurát tak mrzelo, pretože nebolo dobré a mne bolo ľúto, že som ho nezjedla radšej čerstvé 😀 Je pravda, že nemám drahú sušičku a prevažne suším iba jablká, takže som možno niečo “prepískla ja”. Toto sušené mango je úplne odlišné od môjho pokusu. Je chrumkavé, sladučké a stačia vám z neho 2-3 kúsky aby ste úspešne odohnali chuť na sladké.


Smoothie Melts
Ďalšie z radu sušeného ovocia. Skombinované sú tu viaceré druhy, pričom v prvých dominuje banán a v druhých skôr jablko.
Napríklad klasický, komerčný sušený banán som nikdy nemala rada, pretože je tvrdý a podľa mňa úplne bez chuti. No tieto malé banánové “vankúšiky” ma milo prekvapili. Sú mäkké a majú naozaj výraznú ovocnú chuť.


Apple fruit wriggles
Aj tento druh by som vedela k niečomu prirovnať a to k tzv. “kyslým žížalám”. S tým rozdielom, že táto sladkosť vôbec nie je taká kyslá ako nezdravý originál. Mne chuťovo pripomína jablkovú detskú výživu. Je to opäť sušené ovocie, tentoraz však čisté jablko no s malým obsahom citrusového vlákna a pektínu.


Cukríky z granátového jablka
Toto je ten druh z môjho sladkého balíčka, ktorý sa úplne najviac podobá na komerčné želé cukríky. Určite však nie zložením a chuťou! Cukríky sú sladké, no nie prehnane a vôbec nezanechávajú pachuť nejakého ochucovadla. Sú vhodné aj pre vegánov.
Prekvapilo ma, že majú skutočne ovocnú chuť. Otvorila som ich, keď u mňa bola kamoška, ktorá je dlhoročná celiatička a pravdepodobne ešte viac dbá na zdravú životosprávu ako ja a veľmi jej chutili. Cukríky nikdy nemala rada, nejedla žiadne už niekoľko rokov a tento druh skutočne ocenila.


Všetky tieto sladkosti som bez problémov stolerovala. Aký problém by aj mohli spôsobovať čisté sušené ovocia a ovocné kože? Samozrejme som nezjedla celý balík na posedenie (teda až na značku Bear, ktorá sa nedá nezjesť na jeden krát) 😛 Pre tých, ktorí sa s HIT iba zoznamujete odporúčam začať skôr so sladkosťami Bear, ktoré skutočne neobsahujú žiadne iné pridané látky iba ovocie, no tí skúsenejší si určite pochutnajú aj na posledných dvoch druhoch.

Máte skúsenosti s týmito sladkosťami? Ak áno, dajte mi vedieť, ktoré sú vaše obľúbené 😉

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.