Milujem ovocia a chcela by som ochutnať všetky na svete 🙂 Som si istá, že v mojej “zbierke” ich chýba ešte veľa, no vždy keď bola príležitosť ochutnala som, čo sa dalo. Teda ešte kým som nemala HIT. Myslela som, že po HIT so svojou vášňou skoncujem, pretože, povedzme si úprimne, dosť veľa druhov ovocia patrí medzi “zakázané”. Avšak keď dostanete možnosť ochutnať pravú exotiku, nemôžete odolať. A tak som sa minulý týždeň dostala k nasledujúcim trom: Rambutan, Duku, Jackfruit. Môj názor je taký, že ti nemôže uškodiť niečo, čo má toľko benefitov a najmä ak to zješ s chuťou a pozitívnym prístupom.
Rambutan
Rambutan som už jedla aj pred tým, takže pre mňa nebol úplnou novinkou. Mne osobne sa už navonok veľmi páči. Veď komu by sa nepáčilo ružové chlpaté ovocie? 🙂 Pochádza z juhovýchodnej Ázie a v krajinách ako Malajzia, Thajsko, Vietnam či Filipíny je typickým ovocím asi ako u nás jablko. Rastie na stromoch, ktoré sa podľa mňa celkom podobajú našim ovocným a plodí ovocie 2x do roka.
Rambutan nie je náročné otvoriť. Buď ho trošku narežete nožíkom alebo ak máte dostatok sily, stlačte ho medzi prstami a šupka vám praskne sama. Mne sa to pri jednom podarilo a pri druhom som si už pomohla aj ja 😀 Vo vnútri sa nachádza priesvitná guľka uprostred ktorej je kôstka. Rambutan je veľmi podobný liči. Výzorovo aj chuťovo.
Asi ako každé exotické ovocie, aj Rambutan má niekoľko významných benefitov. Je veľmi bohatý na železo, znižuje a odstraňuje prebytočný tuk, zvyšuje energiu, posilňuje kosti, pomáha pri bežných migrénach ale je i prevenciou proti rakovine. Podporuje imunitu a slúži ako prevencia pred mnohými ďalšími ochoreniami, keďže je bohatý na vitamín C. Vďaka tomuto vitamínu má svoj vplyv aj na vývoj spermií (kvalita i kvantita).
Duku
O tomto ovocí som počula prvý krát v živote a hneď som aj mala možnosť ochutnať ho. V každom štáte je známy pod iným menom, no mne bolo “predstavené”, našou kamarátkou z Indonézie, ako duku. Jeho chuť mi pripomína pomelo, i keď mnohí ho prirovnávajú skôr ku grepu kríženému s hroznom. Hnedkastú šupku treba odstrániť a pod ňou sa nachádza priesvitné ovocie v podobe malých mesiačikov. Konzumuje sa surové, no domáci z neho vyrábajú aj sirup, alebo ho pridávajú do miešaných ovocných šalátov. Nájdeme ho takmer v celej juhovýchodnej Ázii, no transportované bolo napríklad aj na Hawai. Rastie vo veľkých húfoch, takže ho miestny domorodci majú naozaj v požehnanom množstve.
Duku je známy antioxidant, je prevenciou pred predčasným starnutím a zrýchľuje zotavovanie sa. Podiel minerálov a železa v sebe má väčší ako jablko či pomaranče. Pomáha pri redukcii tuku, posilňuje zuby a vďaka obsahu vitamínu E udržuje zdravú pleť.
Mne osobne pripadá toto ovocie ako taký “všeliek” pre modelky (zuby, pleť, chudnutie), vám nie? 😛
Jackfruit
Toto ovocie som prvý krát jedla z konzervy a už vtedy mi veľmi chutilo. Samozrejme čerstvé sa s tým nedá ani porovnať. Jeho chuť vám však neviem prirovnať k ničomu a to je možno aj dobré, pretože už z toho vidno, že ide o skutočne originálne ovocie. Je sladučký a osviežujúci. Jeho konzistencia nie je šťavnatá ani tekutá, ako pri predošlých ovociach, takže keď doňho zahryznete nezačne tiecť, skôr je chrumkavý. Nie však ako jablko, ale ani nie je taký mäkký ako mango alebo broskyňa. Je to niečo medzi. Myslím si, že toto ovocie je pre mňa asi najnáročnejšie opísať tak, aby ste si v skutočnosti vedeli predstaviť ako asi chutí.
Prejdime tak radšej k zopár faktom o tomto ovocí. Jackfruit rastie na najväčšom ovocnom strome na svete a jeden jeho plod môže vážiť až niekoľko desiatok kilogramov. Je typické, že sa predáva nakrájaný, no môžete si kúpiť aj celý ten ooobrovský plod. Samozrejme v našich “končinách” to asi nebude také jednoduché. Jeho výskyt je opäť raz známy v južnej a juhovýchodnej Ázii. Vo vnútri sa nachádza niekoľko semien, ktoré sú obalené žltkastou dužinou a práve táto dužina je plod, ktorý sa konzumuje.
V niektorých krajinách ho nazývajú “zázrakom”. Toto ovocie obsahuje veľmi vysoký podiel sacharidov, množstvo minerálov, vitamínov, železa a patrí medzi energetické bomby. Na 100 g pripadá energetická hodnota okolo 95 Kcal. Telu pomáha budovať látky proti infekciám a bojuje proti rakovine pľúc a ústnej dutiny. Je jedným z mála ovocí, ktoré sú bohaté na skupinu vitamínov B.
Môžete ho jesť surové, usušiť, spraviť si z neho džem a dokonca aj opiecť. V Bangladéši je napríklad používané aj v hlavnom jedle v kombinácii s ryžou a curry.
Jackfruit je mojim veľkým obľúbencom 🙂
K týmto ovociam som sa dostala cez známu z Indonézie, ktorá však žije vo Švajčiarsku. Tam majú malý ázijský obchodík (odkiaľ mám mimochodom aj moju milovanú jazmínovú ryžu) a vždy vie, kedy dostanú čerstvý tovar. Dostať tam niekoľko druhov ovocia, no tieto boli asi najjednoduchšie na ďalšiu prepravu. I keď Jackfruitom si už teraz nie som 100%-ne istá, keďže ako ste sa dočítali, predáva sa prevažne nakrájané, čo pre nás histaminikov nie je úplná výhra.
Ja viem, že u nás je asi nemožné zohnať tieto ovocia, no možno sa chystáte na dovolenku do exotiky alebo sa vám predsa len pošťastí a nájdete niektoré z nich aj tu u nás a už budete vedieť, ako na ne 😉 Verím, že sa vám recenzia páčila 🙂
Bonus – čerstvá kurkuma 🙂 Je to koreň podobný zázvoru či galgantu, no má krásnu oranžovú farbu, ktorá veru poriadne zafarbí prsty, tak pozor 😛 Vhoďte kúsok do ryže alebo polievky a dodá im krásnu farbu i chuť.
Zdroje:
http://www.businessinsider.com/this-miracle-fruit-tastes-like-pulled-pork-2015-8
http://www.nutrition-and-you.com/jackfruit.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Lansium_parasiticum
http://www.vegetafruit.com/2014/10/10-amazing-benefits-of-duku-fruits.html
http://www.rambutan.com/