Domov Články Prvé kroky, prvé chyby…

Prvé kroky, prvé chyby…

autor: hitjezdravozit 12. novembra 2015
Prvé kroky, prvé chyby...

Po konzultácii s pani doktorkou, prečítaní pár brožúrok a naštudovaní si ďalších materiálov som sa pustila do eliminačnej diéty. Teda aspoň ja som si myslela, že som sa do nej pustila…
Približne jeden týždeň som sa stravovala štýlom “vylúčim všetky nepovolené potraviny“. Zo začiatku to vyzeralo celkom nádejne, no keď sa mi po týždni začali znovu objavovať príznaky, zistila som, že asi niečo nerobím správne.
,,Čo také som mohla zjesť a neurobilo mi to dobre? Veď som si dávala pozor!”, hľadala som odpovede na uzavretej stránke pre histaminikov na Facebooku. Je ich niekoľko a zo začiatku sa tam asi každý snaží nájsť odpovede na svoje otázky, ale pozor! Rôzne skupiny a fóra dokážu poriadne zavádzať, keďže vám na jednu otázku príde 20 rôznych odpovedí od laikov. Čítajte radšej overené zdroje akým je napr. blog Histamínovej Kašulky.

,,Keď som prišla domov z práce, dala som si len tekvicovo-mrkvové rizoto, ktoré som si zohriala na panvici a potom jablkovo-hruškový domáci kompót. Žeby bol problém v tom zohrievaní? Ale veď som nezohrievala v mikrovlnke. Alebo mi nesadol kompót? Bol domáci, z povolených druhov ovocia a bolo v ňom iba pár klinčekov. Či tie nemôžeme?”
Tieto otázky (samozrejme ešte ooomnoho zdĺhavejšie) som rozpísala do skupiny a behom niekoľkých minút ma “zavalili” rôzne odpovede.
Samozrejme odkiaľ som mala vedieť, ktorá z nich je skutočne nápomocná?  Jedna sa však stala tou smerodajnou: “Na to, že robíš eliminačku iba necelý týždeň, máš v jedálničku strašne veľa potravín.” Zo začiatku som tomu nerozumela, no po čase sme sa dopracovali k záveru – ELIMINAČNÁ DIÉTA je diéta, počas ktorej človek trpiaci histamínovou intoleranciou skúša jednotlivé potraviny zo dňa na deň a zisťuje, ktoré mu sadnú a ktoré nie! Keďže táto choroba je veľmi individuálna, okrem všeobecne nepovolených potravín sa u každého vyskytnú intolerancie aj na ďalšie potraviny, ktoré niekomu druhému problém nemusia robiť.
,,Dobre, a to mám akože jesť celý deň iba zemiaky? Na raňajky, obed, večeru? A potom pridám mrkvu, ryžu, olej…?” Nie tak celkom…

Pokračovania v ďalších článok, napr. TU.

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.