Domov Články Jednoduché pestovanie byliniek

Jednoduché pestovanie byliniek

autor: hitjezdravozit 22. apríla 2020
Jednoduché pestovanie byliniek

Písala som vám už článok o koreninách ale aj o pestovaní na balkóne kde som okrajovo spomenula koľko druhov byliniek mávam, no uvedomila som si, že tak špeciálne som bylinkám samostatný článok na mojom blogu ešte nevenovala, pritom sú neodmysliteľnou súčasťou môjho jedálnička.

Bylinky v kuchyni celoročne

Bylinky sa v mojej kuchyni nachádzajú celoročne. Avšak iba veľmi zriedka sa stane, že by som si kúpila tie kochlíkové v supermarkete. Tie totiž zrejme nie sú úplne bio a nie sú ani vhodné na presádzanie, keďže sú niečím ošetrené. Väčšinou potom do pár týždňov zomierajú. V zime využívam svoje bylinky, ale v sušenom stave. A práve preto je dôležité v lete pestovať koľko sa dá. 🙂
Vždy mám zasadených niekoľko druhov, ale priznám sa, mám zopár svojich favoritov, ktorých využívam vo väčšom množstve a preto ich mám aj viacero.

Bazalka, koriander, tymián a petržlen


Toto sú tie, na ktoré nedám dopustiť:

1. Bazalka, ktorá mi aspoň trošku pripomína moju milovanú taliansku kuchyňu i keď z nej už veľa jedál nemôžem. Avšak vždy, keď ju do niečoho použijem, ovalí ma taký ten taliansky nádych a aj to postačí. 😛 Preto mávam z bazalky hneď niekoľko druhov (pravú, fialovú, veľkolistú atď.). Možno ste ani nevedeli, že bazalka je jedna z mála byliniek, ktorá si aj po tepelnej úprave zachováva svoje liečivé schopnosti a tak isto by vás mohlo zaujať, že má priaznivé účinky pri nadmernom tvorení plynov, pri nadúvaní.

2. Koriander som si zamilovala iba nedávno, no od vtedy som premýšľala nad tým, kde ho zoženiem. Prekvapilo ma, že keď som zavítala na Tescoma eshop bol medzi ich výberom byliniek aj on. Čakala som, že tam budú skôr iba také slovenské klasiky. 😛 Koriander patrí k bylinkám, ktoré buď milujete alebo nenávidíte. Ja som sa začlenila do tej prvej kategórie a som rada, že som tak urobila, pretože koriander má schopnosť prečistiť organizmus a z krvi odstraňovať pre telo nepriaznivé ťažké kovy.

3. Tymián je tretím, ktorý som si vybrala, pretože ho milujem na pečené zemiaky, zeleninu, ale neodmysliteľne patrí aj k hubovým jedlám, či na rybu. Zo sušených byliniek ho inak používam asi najviac, takže ho potrebujem dopestovať veľa aby som mohla odkladať zásoby. 😛 Chvalabohu ide o vďačnú bylinku, ktorá sa rýchlo rozrastá a patrí dokonca k trvácnym druhom. Tymián priaznivo vplýva na tráviaci systém a ja si z neho zvyknem pripravovať aj čaj, keď ma bolí hrdlo alebo pokašliavam, pretože pomáha uvoľňovať hlieny a upokojuje hlasivky aj hrtan.

4. Petržlen je posledným a aj keď dlho nepatril k mojim favoritom (akosi som jeho chuť nemusela), teraz sa v mojej kuchyni vyskytuje čoraz častejšie. Najmä od kedy viem, že patrí medzi prírodné antihistaminiká a obsahuje aj cenný, protizápalový quercetin. Okrem toho petržlen vo všeobecnosti priaznivo pôsobí na proces nášho trávenia. 

Jednoduché pestovanie


Bylinky mám každoročne z plantičiek, ktoré som kupovala na našom trhu. Zopár sa mi už podarilo kúpiť si aj tento rok, no keďže momentálne je situácia okolo koronavírusu aká je a trhy nám na isté obdobie zatvorili zrovna v čase keď sa schyľuje k výsadbe byliniek i zeleniniek, veľmi ma potešilo, že Tescoma prišla s týmto nápadom na jednoduché domáce pestovanie byliniek. 🙂 Okrem toho, nie každý má možnosť nakupovať priamo od farmárov alebo nikdy predtým ešte nepestoval a preto je toto najjednoduchší spôsob ako začať. 😉  Na Tescoma eshope nájdete až 7 druhov byliniek ale čo je najlepšie, nemusíte zháňať kvetináče ani substrát, lebo všetko je to vlastne v jednom. Sety byliniek obsahujú nasledovné:

1. Semienka
2. Substrát v bio kvalite
3. Kvetináč z odolného plastu


Celý postup pestovania nájdete v príbalovom letáčiku, i keď už na prvý pohľad vidno, že to bude jednoduché ako facka. 😉


No a Vám už vlastne stačí iba voda, ktorou bylinky zalejete. 🙂 Plus ja som si ich ešte označila, keďže som si objednala rovno viac druhov.


Raz vidieť je ale lepšie ako stokrát čítať (to som si iba teraz vymyslela, ale možno niečo podobné existuje) 😀 a tak som pre vás pripravila aj krátky videopostup.

A keďže som si do videa zvolila rovno najminiatúrnejšie semienka, ktoré ani nevidno, že sa sypú, pripájam fotku koriandrových aby ste mi verili, že som ich fakt zasadila. 😀


Momentálne sú zasadené iba pár dní, no keď začnú rásť, určite sa s vami podelím aj o ďalšie fotky, resp. doplním sem do článku. 🙂

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.


Knihy HIT je zdravo žiť a Tradičné Vianoce bez alergénov


Novinka!

Kurzy varenia (nie len) pre histaminikov

NOVINKA
obe moje knihy už aj v elektronickej forme