Domov Články Investujete do kvalitných potravín? Vaše zdravie vám za to poďakuje!

Investujete do kvalitných potravín? Vaše zdravie vám za to poďakuje!

autor: hitjezdravozit 11. marca 2017
Investujete do kvalitných potravín? Vaše zdravie vám za to poďakuje!

Dnes som zverejnila recept, ktorý asi u niekoho vyvolal pocit, že mám plno peňazí na rozhadzovanie a musím to dokazovať na svojich receptoch. Zamrzelo ma to! Svojimi receptami vám chcem v prvom rade pomôcť pri hľadaní inšpirácií, no ak to je v mojich silách tak aj vytvoriť také, ktoré vám pomôžu po zdravotnej stránke.

Kto vôbec som?
Som iba obyčajný mladý človek, ktorý momentálne nemá ani prácu a ešte len hľadá svoje uplatnenie v živote.
Otec ma vždy učil, že ak ide o zdravie a kvalitu potravín, na cenu sa nemám pozerať. Teraz si niektorí pomyslia, že pochádzam z bohatej rodiny a všetko mi kúpi otecko. Omyl! Sme úplne normálna, bežná rodina, ktorá však nepotrebuje nakupovať značkové oblečenie, drahé autá a podobne.
Keď ale ide o zdravie a ja viem, že mi niečo môže pomôcť, najmä teraz, od kedy mám HIT, tak sa snažím zabezpečiť si to. Nemíňam na zbytočné lieky, komerčné, predražené pseudo doplnky o ktorých nemáme žiadne dôveryhodné informácie, ale investujem do kvalitných potravín!

Ceny sú náš nepriateľ
Ja viem, že väčšina našich potravín je drahá a nie iba tých špeciálnych. Najmä v zimnej sezóne sa aj ja neraz rozčuľujem, aká je zelenina predražená. 500g brokolice za 2,29€ alebo 1kg cukety za 5,99€? To si pomaly nedovolia ani Rakušania. Sú to ale moje najlepšie tolerované zeleniny a keby som ich mala na celú sezónu vylúčiť z jedálnička, neviem, čo by som jedla.
Čo sa týka tých špeciálnejších ako sú rôzne oleje, maslá, či tzv. superpotraviny, snažím sa zakúpiť si iba to, o čom som skutočne presvedčená alebo mi to konkrétne odporučí nejaký odborník.

“Zbytočne” drahé?
Každý, kto má HIT alebo nedajbože aj celiakiu či alergiu na BKM vie, že rôzne náhrady sú vždy drahšie. A teraz nehovorím o veciach, ktoré dajme tomu až tak nepotrebujeme ale o tých, bez ktorých sa jeden alergik nezaobíde. Pri celiakii sú to napríklad múky, pri alergikoch na mlieko zas rastlinné mlieka, smotany. Dokázali by sme žiť plnohodnotným životom keby sme mali zrazu úplne prestať jesť múku, lebo bezlepkové si nemôžeme dovoliť? Uvedomme si, koľko nepotrebných zbytočností sme prestali kupovať. Konzervy, polotovary, sladkosti, čipsy a niektorí aj mliečne produkty, ktoré, priznajme si, vôbec nie sú lacné (syry, parmezán, jogurty, rôzne dezerty). Tam sa tie ceny nákupov musia trošku vyvážiť!

Ako to robím ja?
Ako som spomínala, ani ja si nemôžem dovoliť čokoľvek čo si moje srdce zaželá (bohužiaľ). Aj ja by som rada vyskúšala napríklad mandľovú múku, no radšej si kúpim ryžovú alebo pohánkovú, ktoré sú o viac ako polovicu lacnejšie. Občas si doprajem aspoň gaštanovú, no tiež z nej nevypekám každý deň a snažím sa neminúť naraz celý balík ale zadeliť ho aspoň na dva recepty.
Milujem medjool datle, tak isto orechy ako pekanové, makadamiové, no nie vždy si ich bohužiaľ môžem dovoliť. Kilo pekanových orechov som mala zo zahraničia, kde vyšli oveľa lacnejšie (asi 7€ za 1kg), u nás stojí 100g balík 2-3€. Minú sa mi? Tak si vystačím s madľami, ktoré podotknem tiež nie sú najlacnejšie, no ešte vždy lacnejšie ako pekanové a makadamiové.
Trochu mám aj šťastie, keďže mám kamarátku, ktorá mi napríklad datle nosí ako darček z jej rodnej krajiny. Teraz sa mi ale presne minuli a keď vidím, že kilo u nás stojí aj okolo 20€ rozmyslím si tú kúpu. Neznamená to však, že by som utekala a kúpila si lacné, sirené v bežnom supermarkete. Proste sa vynájdem kým si ich znovu nebudem môcť dovoliť alebo ich nedostanem do daru, za čo som nesmierne vďačná.
Občas si kúpim mandľové maslo. Tiež si mnohí povedia, že to je zbytočný luxus. Zamyslím sa ale nad tým, čo všetko nemôžem a mandľové maslo mi to dokáže nahradiť. Plnka do palaciniek (nemôžem tvarohovú, čokoládovú, džem tiež iba domáci bez akýchkoľvek pridaných látok z tolerovaného ovocia); na ochutenie raňajkovej kaše, sušienok, koláčov; ako nátierka (keďže som bezmliečna, často neviem, čo by som si na domáce pečivo natrela) a podobne. O tom teraz nejdem hovoriť, aké má výživové hodnoty…
Zo začiatku som si kupovala aj rastlinné mlieka. Po čase som si však uvedomila, že lepšie vyjdem, ak si kúpim výrobník mlieka a dokonca budem mať domáce rastlinné mlieko bez akýchkoľvek pridaných látok. Aj na to mnohí hovoria, že to je zbytočne drahé. Ja túto kúpu vôbec neľutujem! Dokonca si bez neho svoj život v kuchyni neviem predstaviť.
Naposledy som do svojho jedálnička pridala prepeličie vajcia o ktorých som už počula veľa, no keďže som to nemala potvrdené, nedonútilo ma to kúpiť si ich. Teraz mi ich ale odporučila žena, ktorej plne dôverujem a má s ich konzumáciou osobné skúsenosti. Cena 12 kusov je okolo 1,99€. Ak si však raz za týždeň kúpim jeden balík a rozdelím si ho do 3 rôznych jedál po 4ks, nezruinuje ma to a predsa mi to pri dlhodobej konzumácii môže pomôcť. Neznamená to, že klasické vajcia prestanem používať. Tie zostanú do pečenia alebo keď dostanem chuť na praženicu či vajce natvrdo, lebo logicky si nebudem robiť praženicu z prepeličích vajíčok.

Zelenina a ovocie
Špeciálny odsek venujem ovociu a zelenine, ktoré sú alfou a omegou nášho jedálnička. Keď proste cuketa nie je, tak nie je a my si nemôžeme kúpiť baklažán, ktorý nám milá teta predavačka odporúča namiesto nej. Ak ju však majú, no kilo stojí 6€, tak si nekúpim 2 kilá ale 2 kusy, ktoré si rozdelím do 2 jedál. (Chvalabohu sa už ich cena znovu dostáva do normálu.)
Občas sa dá naradiť niečo, čo netolerujete. Klasické zemiaky mi nerobia nalepšie, tak som našla náhradu v podobe fialových, batátov a topinamburov. Zo všetkých si kúpil kilo/pol kila a mám zabezpečenú stravu na celý týždeň.
Nemôžem moc karfiol, doprajem si ho iba veľmi zriedka, takže zostáva brokolica.
Pri ovocí to mám jednoduchšie, lebo väčšinou mám doma v mise jablká (snažím sa kupovať domáce na trhu za pár centov, i keď možno nie sú najkrajšie), banány, mango (tiež však nie na každý deň jedno, ale dajme tomu 1-2 týždenne) a raz za čas si doprajem niečo exotické, za čo si človek priplatí. Nekupujem však pomaranče, mandarinky, grep, pomelo, jahody, maliny atď.
Áno, niektoré veci sú drahé, no je to tak a ja to nezmením. Keby som sa mala zdržať toho čo nemôžem a toho čo je drahé, tak som pomaly bretarián 😀
Ale nebojte sa, ide jar, leto a nastane sezóna ovocia a zeleniny, kde to budeme mať oveľa jednoduchšie a za pár eur si budeme môcť nakúpiť plný košík dobrôt z miestneho trhu 🙂 Neviem sa dočkať!!

Záverečné slová
Túto akoby “výpoveď” som napísala v podstate ako odpoveď na komentár jednej pani. Nie však zo zlosti! Vyjadrila len svoj názor, ktorý rešpektujem, no zároveň som mala potrebu zareagovať, pretože ľudia si často robia domnienky a pritom nevidia do hĺbky danej problematiky.
Áno, potraviny pre histaminika nie sú lacné, no dá sa nakupovať rozumne, šetriť s ingredienciami, správne ich kombinovať a hlavne, ceny sa vyrovnajú, ak človek prestane nakupovať hlúposti. Ja chápem, že s platmi na Slovensku je to veľmi náročné a preto si každý kúpi to, na čo naozaj má, no treba si uvedomiť v prvom rade prečo máme HIT. Práve “vďaka” potravinám, ktoré sú lacné. Tie sú totižto nekvalitné, preplnené emulgátormi a podobne.
Určite vám nekážem kupovať si drahé mandľové maslo, ak ho k životu nepotrebujete. Nekážem vám nič, pretože na to nemám právo a ani to, pre Boha, nechcem! Len vyjadrujem svoj názor na túto tému. Ja si tak isto nekúpim (zatiaľ) mandľovú múku, keď viem, že sú aj lacnejšie bezlepkové múky a že v podstate mleté mandle sú veľmi podobné. Ale ak na to raz budem mať, určite si ju kúpim, lebo viem, že to je jedna z najčistejších múk a má bohaté využitie.
Hlavné je určiť si priority a nebáť sa občas vyskúšať aj niečo mimo vašej komfortnej zóny, najmä ak je to za účelom pomôcť vášmu zdraviu! Ja som si pred pár dňami prvý krát objednala niečo, čo je skutočne drahé (100ml olej za 13€), no mám to opäť od overeného zdroja a som presvedčená, že mi bude na osoh. Práve preto som si možno rozmyslela kúpu nejakých orechov alebo datlí, keď mi teraz prišlo dôležitejšie toto.
Sofokles raz povedal: “Najväčšie prekliatie ľudstva sú peniaze.” Peniaze veru majú veľkú moc v dnešnom svete, no myslím si, že ešte vždy nad nimi zdravie víťazí!


Z úprimného srdca vám všetkým prajem, aby ste si vo svojich životoch mohli dovoliť všetko, čo potrebujete! Aký by bol svet krásny, keby to tak skutočne mohlo byť, no nie? 

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.