Domov Články Nízkohistamínové víno už aj pravé slovenské

Nízkohistamínové víno už aj pravé slovenské

autor: hitjezdravozit 23. júla 2019
Nízkohistamínové víno už aj pravé slovenské

O alkohole často nepíšem, pretože nepijem. 😀 Nechutí mi a už vôbec mi nerobí dobre. Od kedy som však spoznala Tvoje víno priznávam, sem-tam si pohárik dám. 🙂 Po prvé, našla som si odrody, ktoré mi prekvapivo chutia (a to som na vínko nikdy nebola) a po druhé, niekedy si to príležitosť vyžiada a tak je fajn, že aj histaminik môže siahnuť po bezpečnej verzii alkoholického nápoja.

Prečo víno nie?

Tí, čo ste už v HIT zdatní to určite viete, no opakovanie je matkou múdrosti a pre tých, ktorí sa s HIT iba zoznamujú to bude možno úplne nová informácia. Vo víne sa histamín prirodzene nachádza ako aj v pive a mnohých ďalších fermentovaných produktoch (zrejúce syry, kyslá kapusta, kvašáky…). V našom organizme zohráva veľmi dôležité úlohy, no ťažkosti nastávajú, ak sa ho v tele nahromadí veľa a ono ho nevie odbúrať. A presne to hrozí po vypití vína, ktoré nie je označené ako vhodné pre histaminikov a toho histamínu obsahuje veruže veľa.

HIT friendly vína

Ak sa zamýšľate, ako je možné, že niektoré vína môžu byť označované ako nízkohistamínové, vysvetlenie je nasledovné. Pri procese výroby týchto vín si vinár dáva pozor na nasledovné aspekty:

1. certifikované bio pestovanie
2. zelené hnojenie
3. rýchle spracovanie hrozna s najväčším dôrazom na čistotu a hygienu
4. chladené, kontrolované, biologické kvasenie za použitia najvhodnejších kvasníc, ktoré iba premieňajú cukor na alkohol tak, aby sa netvoril žiaden vedľajší produkt (histamín)

Vína bez histamínu alebo nízkohistamínové vína?

Často sa stretávam s otázkou, či ide o bezhistamínové vína alebo nízkohistamínové? Táto otázka je na mieste, pretože minimálny histamín sa samozrejme vytvorí – bez toho to ani nejde. Avšak toto množstvo je poctivo kontrolované a uvedené aj na obale konkrétneho vínka. Uvádza sa to napr. takto:  0,5 mg/l, čo znamená, že jeden liter vína môže obsahovať maximálne 0,5 miligramu histamínu. A to keď si dá človek pohárik ani nepocíti. Samozrejme NIE JE to pravidlo! Každý je individualita a to, že mne tieto vína nerobia ťažkosti neznamená, že nebudú ani vám. Okrem toho nehovorím, že mi vyhovujú úplne všetky. Ja som si našla 2-3, ktoré už poznám a tie obmieňam. Aj preto, že tieto mi zachutili a aj preto, že som po nich nemala reakcie.

Konečne pravé slovenské

Ak si myslíte, že výroba nízkohistamínového vínka je nejaká veľká veda, ste na omyle. Samozrejme, proces je možno trošku náročnejší, hlavne z hľadiska kontroly a dodržiavania hygienických postupov, avšak dobrý vinár by nemal mať problém takéto vínko vytvoriť. Žiaľ, nie každému “sa chce”. Najmä vína, ktoré sa vyrábajú vo veľkom a putujú do reťazcov si na tom asi záležať nedajú (česť vínimkám!). Ale však to sami viete…všetko čo sa vyrába masovo, pre nás histaminikov nie je úplne kóšer. Preto sa vždy pri kúpe potravín ale aj nápojov zameriavam na menších dodávateľov, výrobcov, pestovateľov, farmárov… A teraz som skutočne rada, že nízkohistamínové vínka sa začali vyrábať aj u nás a trošku sa chcú dostať do povedomia spoločnosti. Pretože tieto vína nie sú iba pre histaminikov! Ktokoľvek, kto sa trošku venuje životospráve vie, že kvalitné víno nespôsobuje napr. na druhý deň bolehlav. Pretože vy HIT ani nemusíte mať, no garantujem vám, že po nekvalitnejšom poháriku vínka sa na druhý deň dostaví tá potvora, opica.

Vína od slovenského výrobcu Martin Pomfy – Mavín

Dostala som na ochutnávku nové, slovenské vínka z obce Rúbáň, ktoré vyrába pán Pomfy. Tieto vínka majú pod 0,5mg histamínu na liter. Ako som spomenula vyššie, proces výroby týchto vín je náročnejší, ale nie nemožný. Na Slovensku je to prvé certifikované nízkohistamínové vínko, pretože i keď sa veľa vinárov pokúša presadiť svoje vína ako nízkohistamínové, keď sa od nich vyžaduje certifikát, odpoveď je “Načo”? No nato, že aj keď to víno môže byť kvalitné, proces výroby čistý, nie je to ošetrené a ak by sa niekomu z nás, histaminikov, niečo stalo – mali by sme rakciu – mohli by sme sa sťažovať a vyžadovať ten certifikát. A toto si Tvoje víno na seba nezoberie. Preto distribuuje iba certifikované vína!

Jednému áno, druhému nie

To, prečo jednému histaminikovi konkrétny druh sadne a druhému nie môže mať viacero príčin a nemusí ísť hneď o vysoký výskyt histamínu. Každý má totiž iný organizmus, iné pridružené ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť reakciu – alergie, skrížené potravinové rakcie… Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré vyskúšať, ja odporúčam nasledovné. Ak máte chuť na vínko, skúste najprv siahnuť po takom, ktoré ste mali radi pred HIT – no doprajte si kvalitnejšiu verziu – a uvidíte, ako sa po ňom budete cítiť. Možno vyskúšate 2-3, kým nájdete “to pravé”. Výber je široký a myslím si, že každý si príde na svoje. A čo je najdôležitejšie, ak aj vy preferujete skôr slovenské výrobky, teraz je tá ideálna príležitosť. 😉


Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.