Aké by bolo leto bez zavárania? Posledné roky som na zaváranie skoro vôbec nemala čas a preto sa teším, že to tento rok trošku doženiem. 🙂 Okrem toho máme konečne svoje vlastné bývanie a preto je aj miesta na uskladňovanie trošku viac. 😉 Samozrejme, stále ostávam zástancom názoru, že pri HIT je lepšie mraziť a zavárať krátkodobo. Vysvetlím.
Zavarím toľko, koľko zjeme za pár týždňov
Od kedy mám HIT, naučila som sa tieto 2 pravidlá:
1. Nepoužívať pektín.
2. Neskladovať dlho.
Konzervačné látky – tie umelé – nepoužívam vôbec. Ak chcem, aby bol džem trošku viac trvácny, pridám kyselinu askorbovú. Avšak aj naše staré mamy kedysi zavárali iba z ovocia a cukru a skladovali zaváraniny mesiace, ba i roky v špajzke. Preto viac menej zaváram takto aj ja – ibaže skladovanie značne skracujem. Aha, ešte k tomu cukru. Nepoužívam biely, rafinovaný cukor, ale trstinový a v menšom množstve.
Skladovanie
Osvedčila sa mi metóda, spraviť džem iba z kila – kila a pol ovocia aby mi vyšlo iba pár fľašiek, ktoré spotrebujem za 2-3 mesiace. Ostatné ovocie radšej zamrazím a džem varím aj počas roka. Už si rovno pripravím do vrecka toľko ovocia, koľko potrebujem a aj počas zimy si ho iba vytiahnem z mrazáku, pridám cukor, povarím a voila – čerstvý džem je na svete. 🙂 A tak sa nemusím obávať, či sa mi džemíky nepokazia, či nestoja príliš dlho a podobne.
Okrem toho ich väčšinou skladujem v chladničke. V byte máme dosť teplo (či už v tomto novom alebo aj u našich, keď som ešte bývala doma) a preto som opatrná. Samozrejme, ak bývate v dome a máte pivnicu alebo chladnú komoru, nemal by tam byť problém so skladovaním.
Zaváranie – hobby či povinná jazda?
Kedysi ma zaváranie neskutočne bavilo. Robila som rôzne tradičné aj menej tradičné džemy, zavárala nakladačky, lečo… Po HIT som však mnohé musela obmedziť, potom prišlo obdobie, že aj keby som mohla, nemala som čas no a teraz mám pocit, akoby moje „zaváracie obdobie“ naberalo nový dych. 🙂 Napriek tomu, že stále veľa vecí nemôžem, mám manžela, pre ktorého rada zavarím aj lečo, ktoré tak veľmi miluje a dokonca sa chystám aj na uhorky. A i keď mám HIT, z tých si sem tam doprajem aj ja. Ale LEN ak sú domáce a bez zbytočných konzervantov.
Tento rok som dokonca prvý krát od diagnózy HIT robila kvašáky. Moje, domáce, s mojím špaldovým chlebom a čuduj sa svete, jedla som z nich 2x po jednej uhorke – BEZ REAKCIE. Po takmer piatich rokoch s HIT sa občas oplatí zariskovať a posunúť sa zase raz o kúsok bližšie k novým potravinám. 🙂
Broskyňový džem s bazalkou
Pôvodne som chcela robiť obyčajný, klasický džem, no asi ma moja nová kuchyňa inšpirovala, pretože som nakoniec pridala zo dve stonky bazalky a ostala som veľmi milo prekvapená. Viem, že bazalka sa často kombinuje s ovocím, no nečakala som až takú dobrú súhru chutí. 🙂
Potrebujeme:
1,5 kg broskýň
500 g trstinového cukru
2 stonky bazalky
1. Broskyne umyjeme. Vo väčšom hrnci privedieme k varu vodu a ponoríme do nej na pár sekúnd každú broskyňu. Následne ich vyberieme a namočíme do studenej vody. Po tomto procese broskyne krásne zbavíme šupky.
2. Do veľkého nízkeho hrnca pridáme nakrájané broskyne, ktoré zasypeme cukrom. Volím takýto hrniec pretože sa voda rýchlejšie odparí a nemusíme džem variť hodiny. 🙂
3. Džem varíme do rozvarenia broskýň a zredukovania vody. Potom ich rozmixujeme tyčovým mixérom a vrátime na sporák. Pridáme celé stonky bazalky, tak aby vytŕčali z hrnca (ľahšie sa vytiahnu) a varíme približne 10-12 minút. Za tento čas džem získal jemný nádych bazalky – ani málo ani veľa.
4. Stonky vytiahneme, džem odstavíme z ohňa a nalejeme do pripravených fliaš. Tie otočíme dole dnom a zabalíme do utierok. Necháme v suchom zábale sterilizovať 24 hodín.
Tip: Použite fľašky, ktoré doma máte alebo vám z niečoho ostali. Napríklad ja milujem sklené fľaše od “nejogurtu” – vegánskeho mandľového jogurtu, ktorý si sem tam doprajem namiesto toho klasického. Netreba zakaždým kupovať nové a nové. Človek potom nevie čo s nimi robiť. 🙂