Ako iste viete, som skôr za prírodnú medicínu. Ak je to veľmi nutné, samozrejme poradím sa s lekárom, užijem lieky, či dokonca v akútnych prípadoch aj antibiotiká. Som však rada, že na to už dávno nebol dôvod. Ešte kedysi dávnejšie mi Silvia Horecká vysvetľovala, aké je dôležité rozlišovať, kedy je nutné užiť lieky a kedy postačí zdravý rozum. A preto, ak je to možné, pokúšam sa vystačiť si s tým zdravým rozumom a s darmi prírody.
Dary prírody
Vždy ma fascinovalo všetko, čo je darom prírody a dokáže nám to pomôcť pri nejakých ťažkostiach. Pretože tých darov je nespočetné množstvo a dokážu liečiť takmer všetko. Samozrejme vždy budem opakovať, že je dôležité vedieť rozlišovať kedy je nutné obrátiť sa na lekára a prípadne aj užiť lieky a kedy sa to dá liečiť prírodne!
Fascinujú ma bylinky, čaje, homeopatia (aj keď poznám názor mnohých, preto sa k nej verejn až tak nezvyknem vyjadrovať), tinktúry, esenciálne oleje… A práve o nich by som dnes chcela napísať trošku viac.
Esenciálne oleje
S esenciálnymi olejmi sa stretávam už dlho. Ak ma sledujete pozorne na sociálnych sieťach, tak viete, že raz mesačne ku mne chodí na reflexnú a ajurvédsku masáž náš kamarát Árpi, ktorý ma prvýkrát zoznámil s olejčekmi (veľa rokov dozadu..áno, hrozne starnem!!). 😀 Čo to si o nich raz za čas prečítam a dokonca som bola na prednáške kamarátovej sestry, ktorá sa venuje výrobe prírodnej kozmetiky. A práve tam som prvýkrát videla ako vzniká taký esenciálny olej (samozrejme “v malom”). Už vtedy ma očaril ten proces, ako pomaličky sa oddeľovali kvapky a že raz z toho môže vzniknúť niečo, čo potom nielenže tak úžasne vonia ale aj pomáha.
Nebudem vám dnes písať o histórii esenciálnych olejov, ani podrobnosti o tom ako vznikajú, pretože v tom nie som žiaden odborník a to, aby som si to niekde načítala a parafrázovala tu, nemá význam. Skôr sa chcem zamerať na vlastnú skúsenosť, tak, ako to na svojom blogu robím vždy.
Moje prvé dōTERRA oleje
Keď ma oslovili baby z @esencialnemaminy či by som nechcela vyskúšať dōTERRA olejčeky neváhala som ani sekundu, pretože som o nich počula už veľa a priznám sa, i keď som vždy volila kvalitné oleje, túto značku som nikdy predtým nemala. Olejčeky, ktoré som mala doteraz som prevažne využívala pri aromaterapii (najradšej som vždy mala levanduľu a citrónovú trávu) a niektoré aj na telo (napr. teatree oil). Nikdy som sa tým ale nezaoberala na dennej báze. Na telo išiel oleje hlavne, keď prišiel Árpi na masáž a namiešal mi nejaký upokojujúci masážny mix zo svojich olejčekov. No sama som si na ne v tomto duchu spomenula veľmi zriedka. Až kým mi baby neposlali niekoľko druhov, ktoré od vtedy testujem a stala som sa ich milovníčkou. Akonáhle sa niečo udeje (bolesť hlavy, žalúdka, poštipnutie hmyzom…prvé čo je, spomeniem si na olejčeky.) Zatiaľ som testovala tieto:
1. Levanduľa
2. Peppermint
3. Citrón
4. Citrónová tráva
5. Zengest (zmes vyslovene určená na tráviace ťažkosti)
6. Melaleuca (zmes s hlavnou zložkou čajovníku – používam na afty)
+ zopár malých testerov ako oregano, ružové korenie, bazalka, tymián, rozmarín… Olejčeky sa totiž môžu v malom! a rozumnom! množstve používať aj do varenia. Obvykle úplne postačí jedna kvapka (napr. do šalátovej zálievky alebo do bábovky a pod.).
Ako je to vlastne s tými olejčekmi?
Niekto môže byť skeptický (počula som aj názory, že všetky olejčeky sú rovnaké) pretože dōTERRA olejčeky majú vyššiu cenu ako olejčeky obvykle, no v dnešnom svete už sme zvyknutí, že všetko, čo je kvalitné, prírodné, ekologické, bio atď. je proste trošku drahšie. DōTERRA je však celosvetovo uznávaná spoločnosť a o kvalite ich olejov skutočne netreba pochybovať. Tým nehovorím, že nie sú dobré aj iné olejčeky. No ja mám zatiaľ skúsenosť najmä s týmito od dōTERRA. Pozor! Nikomu ich ale nevnucujem!! Je na každého uvážení, čo vyskúša a čo nie, čo mu pomôže a čo nie. Ja (a aj moje blízke okolie) mám s olejčekmi dobré skúsenosti, preto som sa rozhodla, že sa o ne podelím.
Aby ale tento článok nebol príliš dlhý, ich využitie zakomponujem do jedného samostatného článku, ktorý bude zároveň venovaný mojim najčastejším HIT reakciám a ako proti nim s bojujem (hlavne prírodne). Už nabudúce…