Domov Články Mangosteen – “kráľovná ovocia”

Mangosteen – “kráľovná ovocia”

autor: hitjezdravozit 9. apríla 2016
Mangosteen - "kráľovná ovocia"

O tomto ovocí som už počula veľa, no je pravda, že ja som ovocím tak trochu posadnutá 😛 IMG_20160409_202851
Pred niekoľkými rokmi mi mamina zo zahraničia priniesla jeden letáčik, v ktorom sa nachádza 40 exotických ovocí s krátkymi popismi ako asi chutia a ako ich treba konzumovať. Začala som si zaznačovať, ktoré som už vyskúšala a ktoré by som tiež veľmi rada zaradila do svojej zbierky.

Až doteraz medzi ne mangosteen nepatril. Raz som ho síce jedla, bolo to však z konzervy, ktorú som dostala od kamarátky z Indonézie. Už vtedy mi veľmi chutil, čo mi teraz potvrdil čerstvý plod asi stonásobne.
Samozrejme je mi jasné, že keby som ho jedla priamo zo stromu niekde v exotike, bol by ešte lepší. Bohužiaľ som do takej exotickej krajiny ešte nemala možnosť zavítať, no keď sa tam raz vyberiem, viem, že ochutnávky ovocia budú asi mojou najobľúbenejšou činnosťou 😀
Prejdime však k samotnému ovociu.

Čo je Mangosteen?

Mangosteen je najviac rozšírený v dažových pralesov v Malajzii, na Srí Lanke, Filipínach, v Thajsku a Indonézii. Rastie na vysokých stromoch a má dosť hrubú šupku, fialovej farby. Neprekvapte sa, až ho rozoberiete, ako málo dužiny v ňom nájdete. Stojí však za to! Skladá sa z niekoľkých mesiačikov, z ktorých niektoré sú menšie a niektoré väčšie. V tých väčších môžete natrafiť na malú kôstku. Plod sa veľmi podbá na liči, podľa mňa je však oveľa sladší.

herbal home (12)

Zdravotné benefity

♦ nízky obsah cukru a kalórií (63 na 100g)
♦ vynikajúci zdroj vitamínu C a tak isto komplexu vitamínov B
♦ prevencia pred srdcovými ochoreniami, mŕtvicou
♦ podporuje trávenie a pomáha pri ťažkostiach so žalúdkom
♦ bojuje proti depresii a udržuje duševnú rovnováhu
♦ znásobuje energiu
♦ pomáha pri alergii a astme

Vedci ho nazývajú aj “kráľovnou ovocia” a zaraďujú ho medi tzv. “5 exotických ovocí, ktoré vám môžu zmeniť život”. Veria, že mangosteen obsahuje antioxidant, ktorý dokáže zabiť rakovinotvorné bunky.

IMG_20160407_183448m

Mangosteen a HIT

Mangosteen má protiplesňové účinky a bojuje proti veškerým formám kvasníc a zlých baktérií v tele bez toho, aby spôsobil alergickú reakciu. V rovnakom čase redukuje zápaly spôsobené nadmerným výskytom alergií, plesní či kvasníc. V rôznych vedeckých štúdiách bolo dokázané, že magosteen dokáže zvrátiť mnohé alergické reakcie. HIT zrejme nevylieči, no môže ju pomôcť aspoň stabilizovať.

Mangosteen a candida

Candida je jednou z kvasinkových infekcií a úzko súvisí aj s histamínovou intoleranciu. Candida existuje v tráviacom trakte každého z nás, avšak dokáže sa vymknúť spod kontroly pri nadmernej konzumácii droždia, kvasníc, obilnín, sladkostí vrátane zdravých “cukrov” v podobe medu, či sušeného ovocia a taktiež po kontakte s nejakým vírusom, baktériou. Objaví sa často aj po konzumácii antibiotík a pri nadmerne stresujúcom životnom štýle. Tieto situácie potom vedú k prerasteniu kvasníc v tele, s ktorými už dobré baktérie nedokážu súperiť.
IMG_20160407_183804m

Pomohol už niekomu?

Na jednej anglickej stránke som sa dočítala o pani, ktorá trpí silnou histamínovou intoleranciou a má aj candidu. Jej problémy vyvrcholili v deň, keď sa jej celá panva vysypala vyrážkami a nepomáhala jej diéta ani žiadne lieky, či krémy. Vtedy sa rozhodla vyskúšať mangosteen. Najprv v podobe raw, oraganického prášku, keďže ovocie nie je vždy tak ľahko dostupné. Dávala si 2 lyžičky denne (do smoothie, či len tak) po dobu 2 týždňov až kým jej žihľavka úplne nezmizla. Keďže tomu sama nechcela veriť, prestala si prášok dávať a na veľké prekvapenie sa vyrážky znovu objavili, tentoraz však na celom tele. Až vtedy uverila v jeho silné účinky. Od vtedy ho odporúča zaradiť do jedálnička, či už v práškovej forme alebo v podobe čerstvého ovocia, no samozrejme popri ňom dodržiavať aj správne stravovanie, lebo zas zázraky očakávať nemôžeme 🙂 Ako som už písala, mangosteen histamínovú intoleranciu zrejme nevylieči, no môže ju aspoň stabilizovať.

  IMG_20160407_183859m

A kde ho u nás kúpiť?

Nie je úplne jednoduché zohnať ho, no na moje prekvapenie a potešenie som ho objavila v novom bratislavskom supermarkete Yeme.  Cena je však trochu vyššia. Za kilo zaplatíte aj cez 15€, takže ja si naraz kúpim maximálne 2-3 kúsky.

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.

Prihláste sa na odber prémiového newslettra

* povinné pole
Súhlas so spracovaním osobných údajov

Odoslaním formulára súhlasíte, že Vám môžem ja, Patrícia Molnárová Turiničová zasielať newsletter a za týmto účelom spracovávať vašu emailovú adresu po dobu 5 rokov.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek vziať spať a odhlásiť sa pomocou tlačidla na konci ktoréhokoľvek emailu. Naše zásady spracovania osobných údajov si môžete prečítať na našej stránke Ochrana osobných údajov

Hit je zdravo žiť
Vianoce bez alergénov

Novinka!

Tradičné Vianoce takmer bez alergénov už v predaji.