Domov Články Mangosteen – “kráľovná ovocia”

Mangosteen – “kráľovná ovocia”

autor: hitjezdravozit 9. apríla 2016
Mangosteen - "kráľovná ovocia"

O tomto ovocí som už počula veľa, no je pravda, že ja som ovocím tak trochu posadnutá 😛 IMG_20160409_202851
Pred niekoľkými rokmi mi mamina zo zahraničia priniesla jeden letáčik, v ktorom sa nachádza 40 exotických ovocí s krátkymi popismi ako asi chutia a ako ich treba konzumovať. Začala som si zaznačovať, ktoré som už vyskúšala a ktoré by som tiež veľmi rada zaradila do svojej zbierky.

Až doteraz medzi ne mangosteen nepatril. Raz som ho síce jedla, bolo to však z konzervy, ktorú som dostala od kamarátky z Indonézie. Už vtedy mi veľmi chutil, čo mi teraz potvrdil čerstvý plod asi stonásobne.
Samozrejme je mi jasné, že keby som ho jedla priamo zo stromu niekde v exotike, bol by ešte lepší. Bohužiaľ som do takej exotickej krajiny ešte nemala možnosť zavítať, no keď sa tam raz vyberiem, viem, že ochutnávky ovocia budú asi mojou najobľúbenejšou činnosťou 😀
Prejdime však k samotnému ovociu.

Čo je Mangosteen?

Mangosteen je najviac rozšírený v dažových pralesov v Malajzii, na Srí Lanke, Filipínach, v Thajsku a Indonézii. Rastie na vysokých stromoch a má dosť hrubú šupku, fialovej farby. Neprekvapte sa, až ho rozoberiete, ako málo dužiny v ňom nájdete. Stojí však za to! Skladá sa z niekoľkých mesiačikov, z ktorých niektoré sú menšie a niektoré väčšie. V tých väčších môžete natrafiť na malú kôstku. Plod sa veľmi podbá na liči, podľa mňa je však oveľa sladší.

herbal home (12)

Zdravotné benefity

♦ nízky obsah cukru a kalórií (63 na 100g)
♦ vynikajúci zdroj vitamínu C a tak isto komplexu vitamínov B
♦ prevencia pred srdcovými ochoreniami, mŕtvicou
♦ podporuje trávenie a pomáha pri ťažkostiach so žalúdkom
♦ bojuje proti depresii a udržuje duševnú rovnováhu
♦ znásobuje energiu
♦ pomáha pri alergii a astme

Vedci ho nazývajú aj “kráľovnou ovocia” a zaraďujú ho medi tzv. “5 exotických ovocí, ktoré vám môžu zmeniť život”. Veria, že mangosteen obsahuje antioxidant, ktorý dokáže zabiť rakovinotvorné bunky.

IMG_20160407_183448m

Mangosteen a HIT

Mangosteen má protiplesňové účinky a bojuje proti veškerým formám kvasníc a zlých baktérií v tele bez toho, aby spôsobil alergickú reakciu. V rovnakom čase redukuje zápaly spôsobené nadmerným výskytom alergií, plesní či kvasníc. V rôznych vedeckých štúdiách bolo dokázané, že magosteen dokáže zvrátiť mnohé alergické reakcie. HIT zrejme nevylieči, no môže ju pomôcť aspoň stabilizovať.

Mangosteen a candida

Candida je jednou z kvasinkových infekcií a úzko súvisí aj s histamínovou intoleranciu. Candida existuje v tráviacom trakte každého z nás, avšak dokáže sa vymknúť spod kontroly pri nadmernej konzumácii droždia, kvasníc, obilnín, sladkostí vrátane zdravých “cukrov” v podobe medu, či sušeného ovocia a taktiež po kontakte s nejakým vírusom, baktériou. Objaví sa často aj po konzumácii antibiotík a pri nadmerne stresujúcom životnom štýle. Tieto situácie potom vedú k prerasteniu kvasníc v tele, s ktorými už dobré baktérie nedokážu súperiť.
IMG_20160407_183804m

Pomohol už niekomu?

Na jednej anglickej stránke som sa dočítala o pani, ktorá trpí silnou histamínovou intoleranciou a má aj candidu. Jej problémy vyvrcholili v deň, keď sa jej celá panva vysypala vyrážkami a nepomáhala jej diéta ani žiadne lieky, či krémy. Vtedy sa rozhodla vyskúšať mangosteen. Najprv v podobe raw, oraganického prášku, keďže ovocie nie je vždy tak ľahko dostupné. Dávala si 2 lyžičky denne (do smoothie, či len tak) po dobu 2 týždňov až kým jej žihľavka úplne nezmizla. Keďže tomu sama nechcela veriť, prestala si prášok dávať a na veľké prekvapenie sa vyrážky znovu objavili, tentoraz však na celom tele. Až vtedy uverila v jeho silné účinky. Od vtedy ho odporúča zaradiť do jedálnička, či už v práškovej forme alebo v podobe čerstvého ovocia, no samozrejme popri ňom dodržiavať aj správne stravovanie, lebo zas zázraky očakávať nemôžeme 🙂 Ako som už písala, mangosteen histamínovú intoleranciu zrejme nevylieči, no môže ju aspoň stabilizovať.

  IMG_20160407_183859m

A kde ho u nás kúpiť?

Nie je úplne jednoduché zohnať ho, no na moje prekvapenie a potešenie som ho objavila v novom bratislavskom supermarkete Yeme.  Cena je však trochu vyššia. Za kilo zaplatíte aj cez 15€, takže ja si naraz kúpim maximálne 2-3 kúsky.

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.