Domov Články Prírodná medicína – moja kamarátka

Prírodná medicína – moja kamarátka

autor: hitjezdravozit 13. júla 2020
Prírodná medicína - moja kamarátka

Ako iste viete, som skôr za prírodnú medicínu. Ak je to veľmi nutné, samozrejme poradím sa s lekárom, užijem lieky, či dokonca v akútnych prípadoch aj antibiotiká. Som však rada, že na to už dávno nebol dôvod. Ešte kedysi dávnejšie mi Silvia Horecká vysvetľovala, aké je dôležité rozlišovať, kedy je nutné užiť lieky a kedy postačí zdravý rozum. A preto, ak je to možné, pokúšam sa vystačiť si s tým zdravým rozumom a s darmi prírody.

Dary prírody


Vždy ma fascinovalo všetko, čo je darom prírody a dokáže nám to pomôcť pri nejakých ťažkostiach. Pretože tých darov je nespočetné množstvo a dokážu liečiť takmer všetko. Samozrejme vždy budem opakovať, že je dôležité vedieť rozlišovať kedy je nutné obrátiť sa na lekára a prípadne aj užiť lieky a kedy sa to dá liečiť prírodne!
Fascinujú ma bylinky, čaje, homeopatia (aj keď poznám názor mnohých, preto sa k nej verejn až tak nezvyknem vyjadrovať), tinktúry, esenciálne oleje… A práve o nich by som dnes chcela napísať trošku viac.

Esenciálne oleje

 

S esenciálnymi olejmi sa stretávam už dlho. Ak ma sledujete pozorne na sociálnych sieťach, tak viete, že raz mesačne ku mne chodí na reflexnú a ajurvédsku masáž náš kamarát Árpi, ktorý ma prvýkrát zoznámil s olejčekmi (veľa rokov dozadu..áno, hrozne starnem!!). 😀 Čo to si o nich raz za čas prečítam a dokonca som bola na prednáške kamarátovej sestry, ktorá sa venuje výrobe prírodnej kozmetiky. A práve tam som prvýkrát videla ako vzniká taký esenciálny olej (samozrejme “v malom”). Už vtedy ma očaril ten proces, ako pomaličky sa oddeľovali kvapky a že raz z toho môže vzniknúť niečo, čo potom nielenže tak úžasne vonia ale aj pomáha.

Nebudem vám dnes písať o histórii esenciálnych olejov, ani podrobnosti o tom ako vznikajú, pretože v tom nie som žiaden odborník a to, aby som si to niekde načítala a parafrázovala tu, nemá význam. Skôr sa chcem zamerať na vlastnú skúsenosť, tak, ako to na svojom blogu robím vždy.

Moje prvé dōTERRA oleje

Keď ma oslovili baby z @esencialnemaminy či by som nechcela vyskúšať dōTERRA olejčeky neváhala som ani sekundu, pretože som o nich počula už veľa a priznám sa, i keď som vždy volila kvalitné oleje, túto značku som nikdy predtým nemala. Olejčeky, ktoré som mala doteraz som prevažne využívala pri aromaterapii (najradšej som vždy mala levanduľu a citrónovú trávu) a niektoré aj na telo (napr. teatree oil). Nikdy som sa tým ale nezaoberala na dennej báze. Na telo išiel oleje hlavne, keď prišiel Árpi na masáž a namiešal mi nejaký upokojujúci masážny mix zo svojich olejčekov. No sama som si na ne v tomto duchu spomenula veľmi zriedka. Až kým mi baby neposlali niekoľko druhov, ktoré od vtedy testujem a stala som sa ich milovníčkou. Akonáhle sa niečo udeje (bolesť hlavy, žalúdka, poštipnutie hmyzom…prvé čo je, spomeniem si na olejčeky.) Zatiaľ som testovala tieto:

1. Levanduľa
2. Peppermint
3. Citrón
4. Citrónová tráva
5. Zengest (zmes vyslovene určená na tráviace ťažkosti)
6. Melaleuca (zmes s hlavnou zložkou čajovníku – používam na afty)

+ zopár malých testerov ako oregano, ružové korenie, bazalka, tymián, rozmarín… Olejčeky sa totiž môžu v malom! a rozumnom! množstve používať aj do varenia. Obvykle úplne postačí jedna kvapka (napr. do šalátovej zálievky alebo do bábovky a pod.).

Ako je to vlastne s tými olejčekmi?

Niekto môže byť skeptický (počula som aj názory, že všetky olejčeky sú rovnaké) pretože dōTERRA olejčeky majú vyššiu cenu ako olejčeky obvykle, no v dnešnom svete už sme zvyknutí, že všetko, čo je kvalitné, prírodné, ekologické, bio atď. je proste trošku drahšie. DōTERRA je však celosvetovo uznávaná spoločnosť a o kvalite ich olejov skutočne netreba pochybovať. Tým nehovorím, že nie sú dobré aj iné olejčeky. No ja mám zatiaľ skúsenosť najmä s týmito od dōTERRA.  Pozor! Nikomu ich ale nevnucujem!! Je na každého uvážení, čo vyskúša a čo nie, čo mu pomôže a čo nie. Ja (a aj moje blízke okolie) mám s olejčekmi dobré skúsenosti, preto som sa rozhodla, že sa o ne podelím.

Aby ale tento článok nebol príliš dlhý, ich využitie zakomponujem do jedného samostatného článku, ktorý bude zároveň venovaný mojim najčastejším HIT reakciám a ako proti nim s bojujem (hlavne prírodne). Už nabudúce…

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.

Prihláste sa na odber prémiového newslettra

* povinné pole
Súhlas so spracovaním osobných údajov

Odoslaním formulára súhlasíte, že Vám môžem ja, Patrícia Molnárová Turiničová zasielať newsletter a za týmto účelom spracovávať vašu emailovú adresu po dobu 5 rokov.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek vziať spať a odhlásiť sa pomocou tlačidla na konci ktoréhokoľvek emailu. Naše zásady spracovania osobných údajov si môžete prečítať na našej stránke Ochrana osobných údajov

Hit je zdravo žiť
Knihy HIT je zdravo žiť a Tradičné Vianoce bez alergénov


Novinka!

Kuchárske knihy pre histaminikov