Domov Hlavné jedlá Cuketové špagety s pestom
Cuketové špagety s pestom

Zámerne som tento recept nazvala iba tak neutrálne “cuketové špagety s pestom” a nešpecifikovala ho, pretože úprimne, neviem aký názov by som mu dala. 😀 Ide totiž o pesto z bazalky, perilly a listov kapucínky. Tak povedzme “bazalkovo-perillovo-kapucínkové pesto”? 😛

Jedlé listy kapucínky

Vedeli ste, že kapucínka je takmer celá jedlá, teda okrem kvetov sú jedlé aj jej semená a listy? Najmä tie mladé, jemné (tie väčšie môžu byť trošku tvrdšie). Keďže ja jej mám tento rok na balkóne požehnane, využívam ju najmä do šalátov, kvetinky na ozdobu hotových jedál alebo na maslový chlebík no a tentoraz som si povedala, že ich zakomponujem do pesta.
Kapucínka sa považuje aj za prírodné liečivo, nakoľko má silné antibiotické ale aj dezinfekčné účinky. Bojuje proti baktériám, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia močových a dýchacích ciest a v žalúdku zas likviduje baktériu Helicobakter pylori, ktorá je často pôvodcom žalúdočných vredov.
Listy na prípravu čaju sa dajú sušiť a tak si ju už teraz, keď je jej hlavná sezóna, môžete nasušiť do zásoby.

Okrem kapucínky som k základnej bazalke pridala aj pár listov perilly, nakoľko aj ona je veľmi významnou bylinkou, obzvlášť pri HIT. Ale o tom sme si už hovorili viackrát. Ak o perille stále nemáte dostatok informácií, odporúčam článok Silvii Horeckej. Ja ju už druhý rok pestujem, aj v záhrade aj na balkóne.

Ako si pripravíme cuketové špagety?


Úplne jednoducho s pomocníkom, ktorého som si zaobstarala ešte na jeseň a nevedela som sa dočkať letnej sezóny, kedy ho asi najviac využijem. Nejde o obyčajné strúhadlo na zeleninu ktorých mám tiež zopár, pretože značne uľahčujú prácu a okrem toho mám rada, keď má zelenina rôzne tvary a nie je iba tak obyčajne nakrájaná. Ide o špiralizér Tescoma vďaka ktorému vaša zelenina nadobudne skutočný tvar špagiet. Má 3 čepele, takže môžete vytvoriť hrubšiu, aj tenšiu verziu a čo je najlepšie, tieto “cestoviny” ani nemusíte variť. Jasné, môžu sa mierne spariť ale tieto cuketové mám ja najradšej surové. 🙂

Cuketové špagety s pestom


Potrebujeme (na 2 porcie):

1 zelenú cuketu
1 žltú cuketu
za hrsť bazalky (ja som použila viac druhov, fialovú, veľkolistú…)
asi 6-7 jemných, stredne veľkých listov kapucínky
asi 4-5 stredne veľkých listov perilly
6-7 PL olivového oleja
1 PL MCT oleja (môžete vynechať a použiť viac olivového)
1 PL vody so štipkou kyseliny askorbovej (namiesto citrónovej šťavy)
1 PL lúpaných konopných semienok
soľ, korenie, sumak (podľa chuti)

1. Cukety poriadne umyjeme (ak sú domáce netreba ich ošúpať, krajšie ukážu na tanieri) a nastrúhame na špiralizéri na špagety.
2. Pesto si pripravíme klasicky. Všetky ingrediencie pridáme do vysokej nádobky a použijeme tyčový mixér. Ak budete robiť väčšie množstvo, môžete ingrediencie rozmixovať aj vo výkonnom mixéri.
3. “Špagety” potom prelejeme pestom a môžeme ozdobiť kvetmi kapucínky.

Takéto špagety sú ideálnou ľahkou večerou.

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.