Domov Články Rastlinné mlieka – poznáte ich?

Rastlinné mlieka – poznáte ich?

autor: hitjezdravozit 10. februára 2016
Šalát s červenou quinoou
Patríte medzi tých, ktorí o rastlinných mliekach doteraz počuli iba  z rozprávania a neviete sa rozhodnúť, ktoré vyskúšať ako prvé?  V tomto článku by som vám rada predstavila tie, ktoré som ochutnala ja a ponúkla vám tak môj osobný pohľad na ne.
Update po 2 rokoch. Rastlinné mlieka si už vyrábam sama vo výrobníku, kde sa dajú pripraviť naozaj tie najrôznejšie druhy (makové, konopné, ochutené). Po obchodných siahnem skutočne iba zriedka, keď nemám čas na prípravu a podobne.

Mandľové mlieko
Začala by som mliekom, ktoré sa stalo mojim obľúbeným. Priznám sa, keď som ho ochutnala prvý krát, bol to nezvyk. Možno iba z toho dôvodu, že bolo prvé, ktoré som ochutnala po kravskom. Zvláštne je, že kravské mlieko som nikdy veľmi neobľubovala. Používala som ho viac menej iba do varenia a pečenia. Mandľové mi ho však dokonale nahradilo a dokonca mi s ním jedlá chutia oveľa viac. Má sladkastú chuť, no napriek tomu ho využívam nielen pri sladkých pokrmoch ale aj v slanom pečive, polievkach, či omáčkach. Nemá typicky bielu farbu a nie je také husté ako kravské. Obsahuje veľa vápnika a železa a naopak nízku kalorickú hodnotu, takže je vhodné aj pri udržiavaní telesnej hmotnosti.

IMG_20160210_164227n
IMG_20160210_164240
IMG_20160210_164313

Kokosové mlieko
 je mojim druhým favoritom. Väčšinou si ho pripravujem sama z čerstvého alebo strúhaného bio kokosu, a z kokosového „odpadu“, ktorý mi zostane si vždy spravím nejakú malú sladkosť. Farbou sa najviac približuje kravskému mlieku, tekuté je asi ako voda a je dobre stráviteľné. Dá sa využiť do akýchkoľvek pokrmov, ktoré si vyžadujú mlieko. Ja ho využívam najčastejšie do ovsenej kaše, palaciniek, múčnikov ale aj do curry alebo exotických slaných pokrmov.IMG_20160116_145436
Sójové mliekoToto mlieko som chutnala asi raz v živote, a keďže histaminici by sa sóji mali viac-menej vyhýbať, tak ho viac ani nebudem 😀 Pravdu povediac, nepatrilo medzi mojich favoritov. Jeho farba je pieskovo béžová, má strukovinovú chuť a cítiť v ňom častice zomletej sóje. Mne to pripomínalo akoby bola v mlieku múka, ktorá nie je úplne rozpustená. Mnohí si ho pridávajú napríklad do kávy, vraj sa tam skvele hodí a samozrejme sa tiež dá využiť do akýchkoľvek jedál ako náhrada za kravské mlieko. Okrem toho je významným zdrojom bielkovín a rôznych vitamínov.Ryžové mlieko

podobnú farbu i hustotu ako mandľové mlieko, no je trochu neutrálnejšie. Ak si ho vyrábate vo výrobníku, môžeme samozrejme docieliť aj hustejšiu konzistenciu. Keď si mám vybrať z ryžových produktov, skôr preferujem ryžovú smotanu. Avšak mlieko je tak isto použiteľné na milión spôsobov. Je asi najvhodnejšie pre rôznych alergikov, pretože neobsahuje laktózu, mliečne bielkoviny, orechy, lepok a ani cholesterol. Niekde som sa dočítala, že upokojuje črevá pri hnačke.

Quinoa mlieko

Quinoa mlieko som chutnala prvý krát v živote len nedávno. Neobsahuje laktózu, kazein, lepok, cholesterol ani sóju a keďže quinoa je sama o sebe výživová bomba, mlieko z nej je tak isto veľmi prospešné pre ľudský organizmus. Je plné bielkovín, vitamínov i minerálov. Farbou sa približuje sójovému mlieku, konzistencia je viac menej rovnaká u každého rastlinného mlieka, no chuť je značne odlišná. Toto mlieko je typické svojou horkosťou. Už vôňa je veľmi intenzívna a chuť o to viac. Ja osobne by som ju skôr odporučila do slaných jedál alebo pre tých, ktorý obľubujú horkasté, ba až zvláštne chute.

Ak vás toto mlieko zaujalo nájdete ho na stránke internetového obchodu bioland.

napoj-z-quinoi-bio-1l-ecomil-4027

Ryžová smotana

Ryžovú smotanu som si veľmi obľúbila, využívam ju najčastejšie a nahrádzam ňou všetky bežné smotany (kyslú aj sladkú). Má bielu farbu, je lahodne krémová a je trošku hustejšia ako smotana na šľahanie, no oveľa redšia ako kyslá, pochúťková smotana. Jej chuť mi však najviac pripomína klasickú smotanu na varenie. Robila som z nej šampiňónovú omáčku na bravčovú panenku, použila som ju do francúzskych zemiakov i do sladkých muffinov. Všetky jedlá s ňou boli vynikajúce a chutili aj normálne sa stravujúcim 😉 Nie je vhodná na šľahanie.

Ovsená smotanaTáto smotana je veľmi podobná ryžovej. Má asi o odtieň tmavšiu farbu (podobnú ako sójové alebo quinoa mlieko) a jej chuť je podľa mňa ešte trošičku sladšia ako chuť ryžovej. Cítiť v nej i nádych ovsených vločiek (či už na vôni alebo chuti). Výborne sa hodí skôr do sladkých pokrmov alebo do slaných v kombinácii s ovocím. Tak isto je vhodná na zahustenie krémových polievok. Nie je vhodná pre celiatikov.

Kokosová smotana

Táto kokosová smotana, mi prišla prekvapivo riedka. Čakala som, že bude oveľa hustejšia. Skôr by som ju prirovnala ku kokosovému mlieku. Každý druh je však iný. Väčšinou sa ale stretávam iba s úplne hustými. Keď si robím domáce kokosové mlieko, ktoré nechám odstáť v chladničke, vytvorí sa mi hustejšia smotana. No akonáhle ju chvíľu nechám pri izbovej teplote, tak isto stráca na hustote. Jej chuť je podobná ako mlieko a má tiež krásnu bielu farbu. Využívam ju do koláčov, ale známa je najmä v ázijskej kuchyni. Vhodná je aj na priamu konzumáciu studených dezertov a niektorí ju používajú aj do rôznych cocktailov a do smoothie.

Update po 2 rokoch!
Po čase strávenom v tomto „histamínovom kruhu“, keď človek študuje, stretáva nových ľudí, získava nové skúsenosti a učí s,  som zistila, že kupované rastlinné smotany vlastne vôbec nie sú také zdravé ako si človek myslí. Je to opäť iba jeden veľký boom, keďže je čím ďalej tým viac intolerantných či vegánov. Ak mliečne výrobky nemôžete, samozrejme nebudete jesť klasickú smotanu, avšak skúste si radšej pripraviť doma vyrobenú rastlinnú smotanu. Dá sa to! Tak isto ako si vyrábam rastlinné mlieka, tak sa dajú vyrobiť aj smotany. Proste ich spravíte hustejšie. Alebo taká kokosová sa vám sama od seba vytvorí keď sa mliečko v chladničke usadí. 😉
A okrem toho, ak používate smotanu na zahustenie alebo prípravu nejakých omáčok, poslúži vám na to aj rastlinné mlieko s nejakou múkou alebo prirodzené „zahusťovadlá“ ako napríklad zemiak, kvaku, či otruby.
V každom prípade odporúčam prečítať si tento článok a potom je už iba na vás, ako sa rozhodnete.

Mohlo by sa vám páčiť aj

2 komentáre

Erika 11. júla 2020 o 8:19

Dobrý deň,
mate, prosim vas, niekde uvedený recept na ryžové mlieko a ryžovú smotanu, ktoré sama robíte?
Ďakujem.

Odpovedať
hitjezdravozit 13. júla 2020 o 14:31

Dobrý deň, žiaľ nemám. Ale ryžové som si vyrábala vo výrobníku rastlinného mlieka – Vitamilk. V mojej novej knihe budem mať ale recept na ovsenú smotanu, ktorá je ešte jednoduchšia a stačí Vám k nej iba mixér. Ja si ž robím najčastejšie tú.

Odpovedať

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.


Knihy HIT je zdravo žiť a Tradičné Vianoce bez alergénov


Novinka!

Kurzy varenia (nie len) pre histaminikov

NOVINKA
obe moje knihy už aj v elektronickej forme