Domov Články 5 najčastejších omylov pri HIT

5 najčastejších omylov pri HIT

autor: hitjezdravozit 10. novembra 2020

Nápad na tento článok prišiel v spolupráci s Lavašom, na ktorého web už istý čas píšem články o HIT, ktoré čoskoro zverejnia, aby ich zákazníci vedeli o tejto diagnóze viac, nakoľko ich chlebík je takpovediac najvhodnejšou voľbou pre nás, ktorí nemôžeme kysnuté pečivo.
No keďže som si uvedomila, že takéto niečo na svojom blogu nemám a mohlo by sa vám to hodiť, trošku som si ho prispôsobila a zverejnila aj sem, nech máte všetky HIT témy pokope v kategórii “Články”.

5 najčastejších omylov pri histamínovej intolerancii

Omylov pri histamínovej intolerancii by sa dalo vymenovať niekoľko, ale dnes som si pre vás pripravila 5 najčastejších, s ktorými sa bežne stretávam a ku ktorým si pár slov rovno aj povieme.

1. Eliminačná diéta na štýl “1 potravina každé dva dni”.

Eliminačná diéta neznamená eliminovať všetko. Žiaľ, niektoré zoznamy, stránky, diskusné fóra, dokonca aj lekári odporúčajú eliminačnú diétu, pri ktorej by človek mal vylúčiť všetko a začínať takpovediac od nuly. Každý druhý deň tak ľudia pridávajú 1 potravinu, čo za necelý týždeň znamená 3 potraviny dokola. Predstavte si, že by ste týždeň jedli iba ryžu, zemiaky a napríklad mrkvu (ja som to tak tiež začala a dopadla som zle nedobre – viac o tom si prečítate TU – a práve preto sa snažím upozorňovať vás na to). Aký “bohatý” by bol asi váš jedálniček? 🙁 Po pár týždňoch takéhoto stravovania si človek ublíži ešte viac ako predtým a zrazu nastáva situácia, že má pocit, že reaguje aj na nízkohistamínové potraviny.

2. Striktne sa držať zoznamov.

Ďalší omyl! Zoznamy, aspoň teda väčšina z nich, žiaľ nie sú 100%-né, neprešli najnovšími úpravami na základe výskumov, ktoré sa neustále robia a dalo by sa povedať, že mnohé viacej zavádzajú ako pomáhajú. Ľudia si však nájdu rôzne zdroje (väčšinou na základe toho, čo sa im hodí, čo im “vyskočí” ako prvé) a tých sa potom tvrdohlavo držia a nikto im nedokáže vyhovoriť, že predsa pohánka, škorica, či tekvica nie sú zakázané! Najhoršie je to na rôznych fórach a FB skupinách, kde “jedna babka povedala”. Tým sa prosím skutočne vyhýbajte!
Takým najrelevantnejším a často aj aktualizovaným zoznamom je švajčiarsky zoznam potravín, avšak aj ten by mal byť iba akýmsi ukazovateľom na počiatočných pár týždňov eliminačnej diéty a potom by si človek mal vytvoriť svoj vlastný zoznam, nakoľko HIT je veľmi individuálne ochorenie, čo som ale opakovala už veeeľakrát.

3. HIT = automaticky aj bezlepková a bezmiečna diéta.

Áno, po diagnostikovaní HIT sa odporúča na tých prvých 4-5 týždňov vylúčiť najväčšie alergény, medzi ktoré nepochybne patrí aj lepok a bielkovina kravského mlieka, no nie je vôbec pravidlom aby sa človek s HIT automaticky držal bezlepkovej a bezmliečnej diéty navždy. Ak vám lepok či mliečne produkty nerobia ťažkosti, nie je dôvod vylučovať ich so svojho jedálnička! Treba pri nich iba dávať pozor na veci, ktoré sa týkajú aj HIT – teda pečivo voliť bez droždia, vyhýbať sa pre istotu pšeničnému lepku, nekonzumovať kyslomliečne produkty a zrejúce syry.

4. Neskúšať nové veci.

Je mi jasné, že po mnohých zlých skúsenostiach a tráviacich či iných ťažkostiach je náročné dať šancu niektorým potravinám, ktoré sú považované za “zakázané”, no pravdou je, že radosť z toho, že vám nejaká vaša obľúbená potravina “prešla” bude oveľa väčšia ako ten strach predtým. Všeobecne by sa slovo “zakázané” vôbec nemalo používať, nakoľko každý je individualita a každému vyhovuje/nevyhovuje niečo iné. Poznám mnohých histaminikov, ktorí v pohode zvládnu pár paradajok bez akýchkoľvek ťažkostí. Pri skúšaní nových potravín treba začať pomaly, malými množstvami a časom zistíte, koľko toho ste do plusu získali. HIT je vo veľkej miere aj o množstve a kombináciách.

5. Nepoznať svoje hranice.

Pri HIT človek dokonale musí spoznať svoje telo a musí sa naučiť rozoznávať kedy si čo môže dovoliť. Takže áno, ako píšem v predchádzajúcom bode, dajte šancu novým potravinám, skúšajte aj potraviny s možným vyšším obsahom histamínu (samozrejme reč je stále o kvalitných potravinách – paradajky, špenát, kyslá kapusta…nie polotovaroch) no nikdy nezabúdajte kde sú hranice. To, že vám jeden deň prejdú 2 cherry paradajky z vlastnej záhradky alebo polovička avokáda, či kúsok čokolády neznamená, že ich budete bez akýchkoľvek ťažkostí jesť každý deň, nebodaj vo väčšom množstve. Kúsok čokolády neznamená automaticky, že vám presne celá Sacherka alebo 1-2 cherry, že si môžete dopriať paradajkovú polievku. Tak isto je to so špenátom. Pár listov do šalátu nespôsobí reakciu, no vezmite si mrazený špenát, z ktorého si spravíte prívarok. Čo myslíte, koľko tých listov je tam asi zomletých, 300-400?
Preto vždy majte na mysli, že menej je niekedy viac a pamätajte, že vám nič neujde. Jeden týždeň vyskúšate jedno, ďalší týždeň druhé. Aspoň sa tie potraviny pre vás stanú vzácnejšie. 🙂

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.