Vždy som klíčky milovala. Poznala som síce len tých pár základných druhov, ktoré občas majú v ponuke supermarkety (lucerna, mungo, šošovica), no keď som si trošku naštudovala čo vlastne nakličovanie je a čo všetko sa dá naklíčiť, vedela som, že s tým chcem začať! A tak som sa dostala k “Sprout me” 🙂
Myslím si, že u nás sú bezkonkurenční. Už dlho som si ich stránku obzerala a preto som nesmierne vďačná, že som dostala takýto krásny dar a príležitosť vyskúšať si nakličovanie sama.
Dostala som tanierik na nakličovanie, semienka rukoly a brokolice a návod na nakličovanie 🙂
Ako začať?
“Sprout me” má v ponuke 2 druhy nádob – pohár a tanierik. Ja som sa najprv dostala k tanieriku, ktorý som od začiatku chcela najviac. Pohárik som si zaobstarala až neskôr. V pohári sa dajú nakličovať aj väčšie druhy strukovín, obilnín, pričom v miske sa nakličujú všetky druhy zelených klíčkov (najmä tých, ktoré tvoria gél): rukola, žerucha, chia, reďkvička, brokolica či ďatelinka.
Ako prvú som vyskúšala rukolu. Ku každému balíčku semienok je priviazaný aj malý letáčik, na ktorom je napísané, ako dlho treba dané semienko namáčať. No a ja vám teraz trošku priblížim celý proces nakličovania. 😉
Nakličujeme
1. Jednu lyžičku rukoly namočíme na 15 minút do vody. Po tejto dobe by sa mala vytvoriť gélovitá konzistencia.
2. Semienka vylejeme na misku a plochým nožíkom ich rovnomerne rozotrieme po sitku. (pozn. Na prvý krát som dala trochu málo semienok, takže kľudne použite viac, aby ste pokryli celú misku.)
3. Vodu z misky vylejeme a prikryjeme ju iným tanierikom aby klíčky nevyschli. Klíčky majú radi bežnú izbovú teplotu a nemajú radi priame svetlo, takže ich nevystavujeme slnečnému žiareniu.
4. Dva krát denne klíčky pokropíme vodou a keď korienky prerastú cez sitko, môžeme začať klíčky preplachovať pod tečúcou vodou.
5. Zostatkovú vodu z misky vždy vylejeme!
6. Klíčky zbierame uchytením čo najbližšie k sitku a jemným potiahnutím.
7. Konzumujeme celé klíčky aj s korienkami.
8. Po ukončení klíčenia sitko dôkladne umyjeme (najlepšie malou kefkou).
Aj dva druhy naraz
Druhý krát som vyskúšala brokolicu, ktorú treba namočiť na 8 hodín. Keďže sa mi podarilo nabrať ešte menej semienok ako prvý krát, namočila som rýchlo aj trochu rukoly a tak som nakličovala naraz dva druhy. Tentoraz som však semienka pekne rozmiestnila po celom obvode sitka.
Čo sa týka doby klíčenia, sú to približne 4 dni. Proces vyzerá vlastne skoro presne ako na prvých 3 fotkách hore a na štvrtý deň už máte takúto peknú zelinku.
Ako využiť klíčky?
Čo sa týka využitia, dám si ich k čomukoľvek. Do šalátu, na rizoto, na chlebík, vajíčko alebo si z nich spravím domácu nátierku a podobne. Fantázii sa medze nekladú.
Prečo sú klíčky zdravé?
Nakličovaním sa niekoľkonásobne zvyšujú všetky užitočné látky ako vitamíny, minerály, vlákniny, uhľohydráty, či bielkoviny. Keď semená klíčia, stúpa ich zásaditosť a dochádza k obrovskému nárastu živín. Akonáhle sa ku klíčkom dostane voda, akoby zázrakom v nich obživnú enzýmy, ktoré dovtedy oddychovali. Experti tvrdia, že sa v klíčkoch nachádza až 100x viac enzýmov ako v surovej zelenine a ovocí. Konzumácia klíčkov teda zásobuje telo kompletnými živinami, spomaľuje starnutie, podporuje metabolizmus, posilňuje imunitu, znižuje cholesterol, detoxikuje organizmus, upravuje trávenie a dokonca bojuje proti rakovine. Veľkou výhodou je aj to, že si vlastne sami pestujete rastlinky, ktoré konzumujete čerstvé a ešte k tomu pomáhate životnému prostrediu, keďže neprijímate nežiadúce pesticídy, prídavné látky a chemikálie, ktoré sú bohužiaľ čím ďalej tým viac používané v potravinárskom priemysle.
Môžu klíčky aj histaminici?
S klíčkami si treba dávať pozor zo začiatku HIT. Histamín ani ďalšie amíny sa nakličovaním nezmenšia, práve naopak. Klíčením sa môže zvyšovať obsah látok, ktoré blokujú DAO. O plesniach a kontaminácii nehovoriac. Tie sa pri klíčkoch môžu vyskytnúť pri ich nesprávnej príprave. Preto si klíčky vždy pripravujem doma a nekupujem tie obchodné. Mnohé klíčky pri svojom raste tvoria drobné biele korienky, ktoré by ste si mohli kvôli vzhľadu, pripomínajúcemu vatu, ľahko pomýliť práve s plesňou. Korienky sú však úplne prirodzenou súčasťou rastúcich klíčkov, preto nehľadajte spôsoby, ako sa ich zbaviť.
Neľakajte sa však. Ide iba o začiatky, obdobie eliminačnej diéty, kedy by ste mali byť opatrnejší. Ja „klíčkujem“ už dobré dva roky a nikdy som neľutovala, že som začala. Ak viete, ako na to, ich výživová hodnota určite prevýši všetko ostatné.
Na záver malá pomôcka, ak by ste sa nevedeli rozhodnúť, ktorú nádobku si vybrať 😉
Ešte raz ďakujem www.sproutme.sk 🙂
Zdroje:
http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2013/klicky
http://www.care2.com/greenliving/10-reasons-to-eat-sprouts.html
6 komentárov
Dobry den,
chcela by som sa opytat jednu vec ohladom klicenie brokolice. Semienka klicia asi treti den a dnes som na nich objavila biele drobne chlpky. Je to plesen alebo tak normalne vyzeraju klicky?
Dakujem
Maria
Dobrý deň Mária, prepáčte, že až dnes reagujem. Áno,je to normálny proces klíčenia. Tie chĺpky sú akoby ďalšie mini výhonky na klíčku. Pleseň by sa nemala tvoriť, jedine, ak budú klíčky stáť vo vode, to si však všimnete, pretože by mali nepríjemný zápach a skôr by boli do siva. Prajem veľa šťastia v klíčení 😉 P.S. Odporúčam stránku Sprout Me, tam sa dočítate o všeličom ku klíčeniu..či už na ich FB alebo na webe 😉
Dobrý deň,
Je naozaj potrebné semienka počas celého klíčenia prikrývať iným tanierom, aby nevyschli? Alebo iba počas prvého dňa? S prikrývaním som sa ešte nestretla. Zatiaľ mám iba klíčiaci pohár, no rada by som si zaobstarala, prípadne sama vyrobila misku z keramiky v nejakom roztomilom tvare – miska slúži len na zachytenie vody? Musí byť plytká? Korienky sa nemusia dotýkať dna?
Ďakujem za odpoveď 🙂
Dobrý deň, áno, minimálne prvý deň musia byť prikryté aby nevyschli. Miska slúži za zachytávanie prebytočnej vody. Klíčky nikdy nesmú stáť vo vode.
Dobrý den, prosím Vás jedia sa aj korienky pri väčších druhoch klíčkov ako mungo apod? Ja som ich zatiaľ vždy dávala preč.
Dobrý deň, neviem asi presne čo máte na mysli, lebo mungo korienky nemá. Teda nie také tie ako napr. rukola, či reďkvička ktoré sa robia na tanieriku. To biele čo z munga vyrastie je samozrejme normálne konzumovateľné. 🙂 Korienky v tanieriku, ktoré nie sú úplne krásne (tie čo prerastajú naspodok môžu zhnednuť) sa môžu odstrihnúť a nemusia sa konzumovať.