Domov Články Moje najčastejšie reakcie a ako s nimi bojujem

Moje najčastejšie reakcie a ako s nimi bojujem

autor: hitjezdravozit 14. septembra 2020
Moje najčastejšie reakcie a ako s nimi bojujem

V dnešnom článku, ktorý nadväzuje na TENTO, sa s vami podelím o moje najčastejšie reakcie, ale najmä o to, ako s nim bojujem. Keď sa dá, tak prírodne!

Bolesť hlavy

Bolesti hlavy ma sprevádzajú takmer od malička, ale asi tak najviac si ich pamätám z puberty a z neskoršieho veku. Preto už presne viem, že ak ma bolí hlava, príčinou je niektorý z nasledujúcich bodov:

1. zjedla som niečo nevhodné
2. mala som viac stresu (aj tréma sa počíta), vždy keď opadne, rozbolí ma hlava
3. nepila som dostatok tekutín
4. nespala som toľko, koľko potrebujem
5. alebo som nebodaj bola v zafajčenom priestore

Toto sú u mňa najčastejšie spúšťače a vtedy je jasné, že si nebudem dávať “ružovú tabletku” ako by to robilo asi 90% ľudí, pretože viem, že by mi ani nepomohla ale hlavne viem, že to nie je riešenie. Je niekoľko možností, ktoré mi zaberajú:

1. prechádzka na čerstvom vzduchu
2. najesť sa (vyhýbam sa vtedy cukru)
3. doplniť tekutiny, prípadne Céčko
4. rozhýbať stavce (dávam si vtedy sériu cvikov na krčnú chrbticu, ktoré ma učili na rehabilitáciách)
5. potrieť spánky esenciálnym olejom (napr. peppermint, levanduľa)
6. a keď už skutočne nič nezaberá, istí to ticho, tma a spánok

Po tabletke nesiaham už skoro vôbec lebo viem, že ak je príčinou mojej bolesti niektorí z vyššie vymenovaných bodov, nepomôže mi. Kedysi som aj ja pri každej bolesti hlavy jedla lieky. Oj, koľká hlúposť! Teraz už presne viem rozlišovať svoje bolesti hlavy a zhodnotiť prečo sa dostavili. Nikdy ma nebolí hlava iba tak, bez príčiny. Stačí, že som sa naučila počúvať svoje telo. Samozrejme iné je, ak to už prejde do migrény… A nebodaj ak ich má niekto akútne, dlhotrvajúce. To už je potom skutočne otázka na špecialistov.

Tráviace ťažkosti

Tráviace ťažkosti som mala, spolu s bolesťami hlavy, pri HIT vždy najčastejšie. A veru, aj vy sa ma často pýtate, čo robiť ak vám niečo nesadne, ak máte nafúknuté brucho alebo kŕče.

Najprv si povedzme, aké tráviace ťažkosti sa u mňa vyskytujú najčastejšie? Idem na to chronologicky od najmenej závažného až po najzávažnejšie:

1. Nafúknuté brucho
2. Tlak v bruchu
3. Kŕče a hnačky

Kedysi som si myslela, že nafúknuté brucho je normálne, veď to má každý, ale nie je. Samozrejme nehovorím o tom, keď sa človek dobre napapá a trošku sa mu bruško zväčší. Vtedy zvykne nastať aj také to “rozprávanie” v bruchu, ale to sú všetko prirodzené javy, pretože trávime. Ak však spozorujete “piaty mesiac tehotenstva” sprevádzaný bolesťami, tlakmi v bruchu, to už nie je zdravé. Boli obdobia, keď som skutočne mala tak nafúknuté brucho, že by sa nikto nemusel hanbiť ak by sa ma opýtal, či to bude dievčatko alebo chlapček? Chvalabohu také niečo som už dávno nemala. Väčšinou to bolo ešte v období keď som jedla aj mliečne produkty alebo po nejakom “polotovare” či údenine. Samozrejme, aj zdravé potraviny môžu nafukovať a pritom to vôbec nemusí súvisieť s HIT. Bežné príklady sú kapusta, brokolica, karfiol a práve ten je v tomto taký môj malý nepriateľ. Napriek tomu si ho raz za čas stále doprajem. Len sa snažím doplniť k nemu veľa veľa protizápalových byliniek, nejem ho tak často (1x do mesiaca-dvoch, aj to iba keď má sezónu) a ak aj nastane nafúknuté bruško, siahnem po liečivách, ktoré sa mi osvedčili. Niekedy stačí “obyčajný” bylinkový čaj (napr. feniklový) alebo potom prichádzajú na rad kamaráti a to:

1. Perilla kaps alebo perillový čaj
2. esenciálny olej Zengest
3. v akútnejších prípadoch Pancreolan, Gastroval, či Buscopan

Perilla kaps je doplnok stravy na báze perilly krovitej a skutočne sa mi po ňom už niekoľkokrát uľavilo. Tak isto mi pomáha aj perillový čaj z mojej nasušenej perilky.

Zengest je zas zmes esencialnych olejov, vyslovene na žalúdočné ťažkosti. Väčšinou z neho vezmem 1-2 kvapky buď napriamo alebo zmiešam v inom oleji a masírujem si ním brucho. Olej sa tak cez kožu dostane do organizmu. Od kedy som ho spoznala, beriem ho so sebou aj do kabelky, ak niekam idem na dlhšie.

Ak je to už veľmi vážne, že by mi nič nepomáhalo (to je ale skutočne zriedka) siahnem po niektorom z vymenovaných liečiv vyššie. Tiež sú všetky na takej prírodnejšej báze.

Závažné tráviace ťažkosti

Tieto veci mi pomáhajú pri bodoch č.1 aj 2. Čo však v prípade, ak je reakcia už skutočne zlá a ja mám kŕče aj hnačky (toto sa mi stáva asi už iba pri mliečnych produktoch). Kedysi to bolo aj pri polotovaroch – keď som ešte pracovala v Škótsku a nedalo sa im vyhnúť alebo som experimentovala s nejakými hlúposťami (zmrzlina v Chorvátsku). Tomu sa už ale skutočne snažím vyhnúť!

Mne osobne vtedy najviac pomôže čas. Áno, viem, znie to hlúpo. Ale napriek tomu, že mi píšete, že chcete niečo rýchlo, na okamžité uľavenie, neviem vám v tom poradiť. Jasné, je tu možnosť liekov, kalcium do žily, do toho by som ale nezachádzala. Ak sa “odpálite” kvôli niečomu ako ja raz kvôli chemickej zmrzline, ktorej som verila, že je kvalitná, najlepšie je dopriať si čas, dostať to zo seba von – odpredu či odzadu /sorry/, ale vtedy sa človeku skutočne najviac uľaví a potom iba dopĺňať veľa veľa tekutín (najmä čistú vodu), zvýšiť dávku Céčka, dať si pár dní dietku a oddychovať. Nikdy mi reakcia netrvala dlhšie ako 2 dni, s tým, že prvý deň bol akútny a druhý som už len doodychovávala, ale hnačky ustúpili. Ak to pretrváva dlhšie, určite sa obráťte na lekára!
Jedinú takú zlú reakciu som mala raz v Egypte, o tom som Vám už písala TU. Vtedy to riešil lekár, infúzia, lieky, pretože to asi nebolo “iba tak z HIT”, zrejme tam zohralo úlohu viac faktorov (HIT ani alergiu na BKM som ešte diagnostikovanú nemala teda som o nich nevedela, jedla som hore dole, aj mliečne produkty, plus cudzí priestor, iné baktérie, horúce podnebie a pod.).

Kožné prejavy

Tým sa povenujem iba trošku, pretože sa u mňa (chvalabohu) vyskytujú najmenej často. Aj vtedy ide iba o miernu žihľavku resp. nejaké miesto, ktoré začne svrbieť, no väčšinou to aj rýchlo odznie. Nebudem vám písať o vážnych kožných prejavoch a samotných kožných ochoreniach, ktoré často s HIT priamy súvis nemajú a sú predmetom odborníkov.

Aj keď mám HIT už zopár rokov, stále neviem na 100%, kedy a z čoho sa u mňa dostaví nejaká “svrbiaca” reakcia. Toto je asi jediné, čo si po pravde neviem odsledovať. Možno aj preto, že to nie je také časté. Snažím sa používať prírodnú kozmetiku, ekologickejšie čistiace prostriedky (áno, toto všetko môže na kožu zle pôsobiť), no sem tam sa predsa niečo dostaví – väčšinou napríklad po nejakom polotovare (ak neodolám nejakému keksíku a podobne). Čo mi vtedy pomôže?

Najviac sa mi osvedčil levanduľový esenciálny olej. Vždy keď nastane svrbenie, volím levanduľu. Skúšala som aj peppermint, ten príjemne ochladzuje, no zároveň ma štípal, nakoľko som si predtým miesto škrabala a bolo tak podráždené. Peppermint preto využívam najmä pri bolestiach hlavy, ako som už spomínala vyššie.
Aby nebola koncentrácia pri potieraní podráždenej pokožky taká silná, odporúčam 1 kvapku esenciálneho olejčeku rozmiešať v cca 1 ČL iného oleja (napr. mandľový, borákový, marhuľový, kokosový…). Aspoň teda, ja to robím tak. 🙂 Baby z @esencialnemaminy mi tiež poradili, že ak ide o väčšiu plochu, je fajn natrieť ju najprv nosným olejom (ony používajú najčastejšie kokosový) a potom 2-3 kvapky esenciálneho do dlane a natrieť.

Okrem toho mi pomáha ukľudniť podráždenú pokožku aj aloe vera alebo nechtíková masť.

Afty

Tento článok ukončím reakciou, ktorá je pre mňa tiež celkom typická a pri ktorej aj viac menej presne viem, čo mi ju spôsobuje. Nie vždy, ale veľa spúšťačov už mám odsledovaných.

Ide o afty, ktoré sa mi tvoria v ústnej dutine najčastejšie po:

1. niečom kyslom (napr. citróny vo väčšom množstve – pár kvapiek znesiem, nie denne samozrejme; tak isto nejaká octová zálievka – vínny ocot bez histamínu tiež nesiem iba v malom množstve – 1 ČL raz-dva x mesačne)
2. nejakých citrusoch (ak to preženiem – napr. jednu mandarinku alebo pol pomaranča znesiem, ak by som si dala ale 2 dni po sebe alebo zjedla väčšie množstvo príde afta)
3. nekvalitnej čokoláde alebo čokoláde vo veľkom množstve (stane sa, že neodolám nejakému keksíku alebo čokoláde ak je vegan – pre mňa je dôležité najmä, že je niečo bezmliečne a keď natrafím na vegan tak často práve preto neodolám)
4. vlašských orechoch (ale iba po väčšom množstve – pár ks v pohode alebo kúsok koláča na Vianoce – ale akonáhle si dám už viac ks koláča, prejaví sa to)
5. väčšom množstve olív (znesiem cca 5-6 ks naraz ale potom musí byť pauza..nieže na druhý deň zas)
6. ananáse (1-2 kocky čerstvého znesiem, konzerva neprichádza do úvahy)
7. mliečnych produktoch (tu to ale neplatí vždy a pri všetkých, napr. kozie maslo či ovčí syr v pohode)

Ako proti aftám bojujem? No tak záleží aj od toho, kde a aká afta to je. Ak to nie je nič vážne, afta sa mi vyhodí na spodnej pere vpredu, je úplne maličká a väčšinou aj sama do 2 dní odznie. Ak je to vážnejšie, afta sa mi objaví na pravej strane ďasna dole pri zadných zuboch – mám tam aj malú jazvu od kedy mi vysekávali zub múdrosti a vždy sa objaví v jej okolí. A tam je väčšinou aj dosť veľká. Tá mi iba tak sama za deň nezmizne. Vyskúšala som už kadečo. Na tie menšie afty mi pomáhajú aj tieto “babské rady”:

1. Cmúľať klinčeky
2. Vypláchnuť s kvalitnou domácou (nepiť!) 😀
3. Kašička zo sody bikarbony a kvapky vody
4. Esenciálny olej Melaleuca (nanášam priamo na aftu na prste alebo vatovej tyčinke)

Keď mám akútnejšiu alebo nebodaj viac naraz a trvajú už niekoľko dní s tým, že nič z vyššie vymenovaného nezaberá, tak siaham po Panthenol cmúľavých tabletách. Ale aj vtedy ráno a večer pokračujem s potieraním Melaleuca olejom. Kedysi som mávala afty aj 2 týždne. Teraz mi vďaka tomuto do pár dní vždy odznejú.

 

Takže to boli moje najčastejšie reakcie a spôsoby ako s nimi bojujem. Nezabúdajte, je to moje telo a keď niečo pomáha mne, neznamená, že to bude rovnako pomáhať aj vám! Tak isto vôbec nemusí byť pravidlom, že vám budú spôsobovať ťažkosti tie isté veci ako mne. Vždy je najdôležitejšie počúvať a spoznávať svoje telo!

Zdroj niektorých fotiek: fotobanka

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.