Domov Dezerty Špaldovo-pohánková bublanina s čerešňami

Špaldovo-pohánková bublanina s čerešňami

autor: hitjezdravozit 29. mája 2018
špaldovo-pohánkvá bublanina s čerešňami

Myslím si, že bublanina je taký základ, ktorý by mala ovládať každá gazdinka. Aj ja už mám na blogu recept asi na 3 (dokonca aj jednu čerešňovú) avšak tento recept je opäť trošičku iný, keďže som sa pohrala s múkami a bublaninu som tentoraz robila takú rodinnejšiu, teda na veľký plech (rozmer 43 x 37 cm).  Z tejto dávky pokojne pohostíte aj návštevu. 🙂

Špaldovo-pohánková bublanina s čerešňami   
Sezónne ovocie

Sú ovocia, ktoré v žiadnom prípade nekupujem mimo sezóny. Prečo by aj? Medzi také ovocie patria aj čerešne. Už neraz som kládla dôraz na sezónnosť ovocia a zeleniny a nerada by som sa opakovala, no keď stále natrafím na niekoho, kto si dokáže vychutnávať broskyne, či melón v zime, nedá mi to.
Keď som si túto sezónu dala čerešne po prvý krát, povedala som si: “Mňam, ako mi už od minulého roka chýbali.”, no v žiadnom prípade neľutujem, že som si ich počas zimy nekúpila v niektorom zo supermarketov. Viem totižto, že tá chuť by nebola ani zďaleka taká, ako tá, ktorú si vychutnám počas sezóny.
Ja viem, že vitamíny potrebujeme aj v zime a že v tom období toľko možností človek nemá. Vtedy však radšej siahnem po jablkách, ktoré deduškovia na trhu predávajú síce už trochu “pokrčené”, no aspoň nie také prevoskované ako v obchodoch a sem tam veru aj po exotike, banánoch a dokonca aj citrusoch. Samozrejme všetko iba s mierou! Jedna mandarinka týždenne alebo pár mesiačikov pomela mi nikdy neublížilo. O tom, že exotické ovocie sa má jesť skôr v lete som už písala, to sú však tie výnimky, ktoré človek občas urobí. Keď totižto vidím ten výber počas Vianoc, nedokážem odolať. No ešte vždy v zime viac dôverujem liči, mangu či granátovému jalbku, ktoré zbavím šupky ako postrekovaným čerešniam či broskyniam bez akejkoľvek chuti.

V sezóne sa snažím využiť všetko, čo matka príroda ponúka. Čerešne, višne, moruše, dokonca aj pár jahôd som si už túto sezónu dopriala a neviem sa dočkať ani marhúľ, černíc, broskýň, či melóna. A ak ešte stále premýšľate nad tým, ktoré ovocie je nakoľko vysokohitamínové a držíte sa mnohých omylov, ktoré rôzne zoznamy ponúkajú, odporúčam čítať viac zdrojov, ktoré vás utvrdia v tom, že vysokohistamínové ovocie je najmä to, ktoré je prezreté alebo začína podliehať hnilobe. Ostatné, i keď sú možno liberátory si s mierou doprajem viac menej všetky. Samozrejme závisí od vlastnej tolerancie!! Takže ak napríklad mne pár jahôd či čerešní neškodí, neznamená, že nebude aj vám (a naopak). 

Špaldovo-pohánková bublanina s čerešňami


Potrebujeme:
8 vajec
150g nerafinovaného trstinového cukru
50g panela cukru
150g špaldovej hladkej múky
50g špaldovej celozrnnej múky
50g pohánkovej múky
cca 10-15g vínneho kameňa
100ml bio repkového oleja
100ml vody
kôru z chemicky neošetreného citróna (ten môj bol tentoraz priamo zo stromu z toskánskeho citrónovníka)
cca 700g čerešní

1. Čerešne umyjeme a odkôstkujeme.
2. Múky zmiešame s vínnym kameňom a citrónovou kôrou.
3. Bielky oddelíme od žĺtkov a vyšľaháme z nich tuhý sneh.
4. Žĺtky s cukrami rozšľaháme dopenista a pomaly k nim prišľahávame olej a vodu podľa potreby.
5. K žĺtkovej zmesi prisypeme múčnu zmes, vymiešame do hladka a opatrne primiešavame aj sneh z bielkov.
6. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a na vrch poukladáme čerešne.
7. Pečieme vo vyhriatej rúre pri 190°C cca 10-15 minút a následne stiahneme rúru na 170°C a dopečieme cca 25-30 minút.

Mohlo by sa vám páčiť aj

2 komentáre

Anna 10. júna 2018 o 9:59

Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:) krásne fotky:))

Odpovedať
hitjezdravozit 14. júna 2018 o 9:16

Ďakujem pekne 🙂

Odpovedať

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.