Domov Všetky recepty 4 tipy na jedlé darčeky

4 tipy na jedlé darčeky

autor: hitjezdravozit 14. decembra 2018
4 tipy na jedlé darčeky

Hovorí sa, že ručne vyrobený dar zo srdca je oveľa cennejší ako akýkoľvek materiálny. Žiaľ, mnohí na to zabúdajú…

Už asi 4-5 rokov každoročne vyrábam pohľadnice pre rodinu ale i priateľov či kolegov. Nie som žiaden talent na takéto ručné práce, práveže väčšinou všetko vystrihnem krivo, no baví ma to. Večeri sú dlhé, zapnem si k tomu vianočné koledy a vždy ma to navnadí na vianočnú náladu. Zo začiatku som si myslela, že ma polovica obdarovaných vysmeje alebo si minimálne pomyslia, načo sa s tým trápim v dobe keď je možné kúpiť pohľadnice od výmyslu sveta. Nikdy ma to neodradilo a nakoniec to každý ocenil.

Mám pocit, že tento rok akoby sa vrece roztrhlo s handmade darčekmi a preto som zvažovala, či vôbec tento článok dať von. Povedala som si však, že inšpirácie pre histaminikov sa vždy zídu. 😉
Nebojte, nebudeme vyrábať pohľadnice. 😀 To si nechám na doma. Tu si ukážeme niečo, čomu rozumiem trošku viac – jedlým darčekom.

1.) Domáce vianočné pečivo

Každoročne u nás nesmie chýbať niekoľko druhov vianočného pečiva. Zo začiatku z neho dostali iba babka a dedko keď sme k nim išli na prvý alebo druhý sviatok vianočný. Postupne, ako som začala piecť aj profesionálnejšie, sa stalo, že ma oslovili aj kamarátky/kolegyne, či by som im nenapiekla a tak som jeden rok nakúpila darčekové krabice a ľuďom, ktorým viem, že to ocenia, som dala do daru práve takéto niečo.


Vezmite si, ako by potešilo histaminika (a nie iba jeho ale kľudne aj celiatika či diabetika), keby ste mu darovali keksíky vyhovujúce jeho stravovacím návykom. Často totiž ľudia s potravinovými obmedzeniami nemajú také možnosti, druhí na nich nemyslia a keď napríklad prídu k niekomu na návštevu musia sa iba prizerať dobrotám, ktoré sú na stole, pretože si z nich nemôžu vziať.

2.) Ovsená kaša do pohára


Ďalším tipom je ovsená kaša. Cookies v pohári sú tento rok trendy, tak som chcela malú zmenu a pripravila som do pohára zmes na ovsenú kašu, ktorú už stačí iba zaliať rastlinným mliekom (prípadne dosladiť medom), trošku povariť alebo nechať cez noc v chladničke na studeno a hotové sú raňajky. 🙂

Potrebujeme:
4 PL ovsených vločiek
2 PL chia semienok
½ ČL škorice
zmes drvených orechov (kto čo toleruje – ja som dala pekanové + mandľové lupienky)
½ hrste nesírených sušených brusníc (alebo datlí, fíg…)

Ovsené vločky premiešame so škoricou a nasypeme na spodok pohára, na ne navrstvíme chia semienka, orechy a na záver brusnice. Fľašku uzatvoríme a môžeme vyzdobiť.

3.) Domáci zázvorový sirup

Kto povedal, že jedlý darček nemôže byť aj tekutý? A teraz nemám na mysli domácu. 😀 Zázvorový sirup v sklenej fľaške vyzerá pekne a ešte k tomu je aj chutný a zdravý. Pridajte z neho za lyžičku do čaju, zalejte vodou ako klasický sirup alebo ním polejte ovsenú kašu.
Okrem toho ďalším tipom na darček môže byť aj domáci kandizovaný zázvor, ktorý si pripravíte jednoducho z uvareného zázvoru, ktorý vám ostane pri príprave sirupu. Ja som ho tentoraz dala mamine, pretože ho miluje, takže sa mi nepodarilo nafotiť ho.


Mimochodom, recept na tento sirup nájdete v mojej knihe. 😉 Ak ju nemáte, stále sa dá objednať TU.
Ak však veľmi pekne poprosíte, rada vám ho pošlem aj súkromne. 😉

4.) Ručne vyrábaná čokoláda


Prichádza na rad darček pre pokročilého histaminika alebo darček od histaminika. 😉
Pri poslednom recepte som vám ukázala, ako temperovať čokoládu a spraviť si z nej domáce lízanky. V tomto prípade sa môžete držať rovnakého postupu s tým rozdielom, že nebudeme robiť lízanky ale takéto čoko úlomky. Ja som dnes zvolila vysokopercentnú tmavú čokoládu, no môžete použiť aj bielu (pre histaminika vhodnejšiu). To, čím ju ochutíte je len a len na vás. Tá moja bola posypaná lieskovcami, lyofilizovanými brusnicami, makom a ružovými lupeňmi.


Čokoládu necháme úplne stuhnúť a následne ju nalámeme na nerovnomerné kúsky. Tie uložíme do sklenej nádobky, ktorú obviažeme jutovou stuhou. Aby obdarovaný vedel, z čoho sa čokoláda skladá, môžete vytvoriť štítok s ingredienciami.

Ekologické balenia

Samozrejme ani pri jednom darčeku nezabúdame na ekologické balenia a preto som volila sklené nádobky, respektíve dekoračné krabičky, do ktorých si neskôr môžete ukladať vlastné zásoby.
Okrem toho som sa tento rok rozhodla, že darčeky budem baliť do recyklovateľného papiera a tak isto darčekové tašky nebudem kupovať nové ale využijem tie, ktoré som mala ešte z minulých rokov. Tie najkrajšie si s maminou už pár rokov odkladáme a i keď sa nám pod stromčekom každoročne opakujú, nevadí nám to, pretože sú pekné. 🙂
A keď už sa mi tašky minú, siahnem rovnako po recyklovateľných. Možno sú obyčajné a nie také pekné ako obchodné, ale aj tieto sa dajú vydekorovať. Stačí vám k tomu lepiaca pištoľ, zopár vetvičiek, dekorácií či nálepiek.


Verím, že vás dnešný článok inšpiroval a budem rada, ak mi pošlete vaše tipy na darčeky. 🙂

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.