Domov Nápoje Mätový sirup

Mätový sirup

autor: hitjezdravozit 6. júla 2019
Mätový sirup

Bylinky sú moja vášeň. Neviem, či vôbec existuje nejaká, ktorú by som nemala rada. Rada ich pestujem, rada ich zbieram a ešte radšej ich využívam v kuchyni. Teda to pestovanie momentálne nie je také ideálne, pretože naň nemám čas ani priestor. V našom bývalom podnájme som však mala krásnu bylinkovú mini záhradku na balkóne a keď sa konečne presťahujeme do vlastného, vypestujem si ďalšiu. 🙂 Teraz si však musím vystačiť s tým, čo mám u babky v záhrade alebo čo mi ponúknu známi. A presne tak som sa dostala k tomuto úžasnému košíku.


Mätový sirup

Okrem mäty sa v ňom našla ešte medovka i posledné bazové kvety. A vtedy som si povedala, že bazový som už tento rok robila, tak poďme vyskúšať nový. Áno, reč je o sirupe.
Mimochodom, takýto sirup môžete urobiť z akejkoľvek bylinky (medovky, šalvie, materiny dúšky..), no keďže mäty sme si mohli nazbierať úplne najviac, pretože kamarátke rastie ako burina, voľba bola jasná. 😉

Potrebujeme:
2,5 litra vody
35-40 stoniek mäty
25g kyseliny askorbovej
1kg trstinového cukru1. Vodu zovrieme a necháme takmer úplne vychladnúť.
2. Potom do nej vložíme mätu s kyselinou askorbovou a necháme lúhovať 24 hodín pri izbovej teplote.
3. Na druhý deň mätu vyberieme, vodu precedíme cez gázu a pridáme k nej cukor.
4. Na miernom ohni sirup povaríme kým sa cukor úplne rozpustí, privedieme k varu a hneď vypneme.
5. Sirup prelejeme do sklených fliaš a dobre uzatvoríme.
6. Skladujeme ho v chladničke pár týždňov. Ak chcete, aby vám sirup vydržal dlhšie, naplňte ho do zaváraninových fliaš, obráťte dole hlavou a na sucho sterilizujte pod vrstvou utierok.

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.

Prihláste sa na odber prémiového newslettra

* povinné pole
Súhlas so spracovaním osobných údajov

Odoslaním formulára súhlasíte, že Vám môžem ja, Patrícia Molnárová Turiničová zasielať newsletter a za týmto účelom spracovávať vašu emailovú adresu po dobu 5 rokov.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek vziať spať a odhlásiť sa pomocou tlačidla na konci ktoréhokoľvek emailu. Naše zásady spracovania osobných údajov si môžete prečítať na našej stránke Ochrana osobných údajov

Hit je zdravo žiť
Knihy HIT je zdravo žiť a Tradičné Vianoce bez alergénov


Novinka!

Kuchárske knihy pre histaminikov