Domov Keksy, sušienky Speculoos s domácim korením

Speculoos s domácim korením

autor: hitjezdravozit 2. decembra 2019
Speculoos s domácim korením

Premýšľala som, či ešte existuje recept na vianočné keksíky, ktorý by som už nemala na blogu, keďže Vianoce sú mojim úplne najobľúbenejším obdobím v roku a nových, vianočných receptov nikdy nie je dosť. 😛 A veruže existuje. Speculoos!

Čo je Speculoos?

Ide o typické belgické korenisté keksíky, ktoré sa pečú ešte pred Vianocami, najčastejšie na deň svätého Mikuláša. A nie iba v Belgicku ale aj v Holandsku, Luxembursku či Nemecku.
Mne trošku pripomínajú naše medovníky, len teda nie sú ani zďaleka také mäkučké a nadýchané. Speculoos by mali byť skôr chrumkavé a hodia sa napríklad k čaju – mnohí si ich doňho namáčajú.

Speculoos s domácim korením

Potrebujeme:
250g celozrnnej špaldovej múky
180g trstinového cukru
100g masla
1 vajce
1/2 ČL prášku do pečiva bez fosfátov
domáce korenie na speculoos (1 ČL cejlonskej škorice, ½ ČL mletého zázvoru, 2 hlavičky z klinčekov, ¼ ČL mletého muškátového oriešku – všetko som zomlela, s polu z 1 PL trtinového cukru, na mlynčeku na kávu)
štipku soli

1. Rozmixujeme zmäknuté maslo a cukor. Pridáme vajíčko.
2. Múku zmiešame s práškom do pečiva, soľou a korením.
3. Múčnu zmes postupne po tretinách primiešavame k mokrým ingredienciám. Na záver môžeme cesto na doske vypracovať ručne.
4. Odložíme ho na pol hodinku do chladničky.
5. Cesto potom rozvaľkáme na hrúbku cca 2,5 mm a vykrajujeme ľubovoľné tvary. Ja som zvolila vločku, sobíka a vianočnú guľu od Bella Rose.
6. Keksíky poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme vo vyhriatej rúre pri 180°C 15 minút.

Po prečítaní receptu vo vás určite nastáva otázka – čo tam robí ten muškátový oriešok, veď predsa ten je v zoznamoch zakázaný. Tak po prvé, viete, že neznášam slovo “zakázaný” v spojitosti s HIT a po druhé, tak ako ani škorica, tak ani toto ajurvédske korenie nemá dôvod byť na zozname “zakázaných”. 😉 Keďže tieto informácie ale nemám z vlastnej hlavy a tiež za ne ďakujem mojej českej, histamínovej múze, nebudem sa tu zbytočne rozpisovať o niečom, čo ona dokonale sformulovala v tomto článku.

Mimochodom, na mojom Instagrame si o tieto formičky teraz môžete zasúťažiť. A nie iba o ne. 😉 V spolupráce s Bella Rose som si pre vás pripravila súťaž o ich krásne produkty.  🙂

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.