Domov Bezlepkové recepty Jablková detská výživa

Jablková detská výživa

autor: hitjezdravozit 19. októbra 2021
Jablková detská výživa

A teraz si poviete, že aha, už robí recepty pre deti a ešte je iba v tehulkovskom stave. :))) Nie nie! Výživa je moje “must have” asi od začiatku HIT (a aj pred ňou som ju mala vždy rada). Pamätám, že som si aj na strednej bez problémov kupovala výživy, len vtedy som ich ešte jedla s bielymi rožkami. 😀 Aj vy ste určite mali chute na nejaké takéto netradičné kombinácie jedál, nie? 😀

Rýchla záchrana

Detskú výživu považujem za tzv. rýchlu záchranu. Kedykoľvek som mala na niečo chuť, no zrovna som nemala nič napečené, na desiatu, či olovrant, nehovoriac o prvom trimestri, keď som musela jesť skutočne každé 2 hodiny a stávalo sa aj také, že som sa budila uprostred noci s vlčím hladom a nevedela som zaspať naspäť. Vtedy ma zachraňovali mini výživy z DM-ky, ku ktorým som si dala pár bezlepkových piškot a bolo. A tu rovno prechádzam na také moje malé odporúčanie. Pretože tento článok nebude čisto iba o recepte na výživu, ktorý je extrémne jednoduchý. Chcela som vám aj ukázať, že existujú aj kvalitné bio výživy zo 100% ovocia, bez cukru a akýchkoľvek pridaných látok. Ako napríklad tieto:

Jablková detská výživa

Prečo som sa teda rozhodla spraviť recept na výživu, keď si možno poviete, že toto je jednoduchšia cesta? No pretože vždy je naj naj naj to, čo si človek vyrobí sám doma, nie? 🙂 Okrem toho ma to baví, je sezóna jabĺk, človek ich teraz má k dispozícii požehnane, plus si ju môžete aj trošku ozvláštniť, dochutiť.
Ja vám dnes napíšem, ako som robila obyčajnú, základnú jablkovú výživu, ktorú (keď dovtedy “nepožerem”) by som chcela odložiť aj malej. :))) A tak isto aj druhú verziu a to jablkovo-dulovú s koreninami.

K jablkovej detskej výžive potrebujeme iba jablká. Nepridala som žiaden cukor ani žiadne koreniny aby ostala bejby friendly. 🙂 Spravila som ju úplne čistú. Jablká som ošúpala, nakrájala a dala variť do veľkého hrnca kým úplne nezmäkli. Potom som ich tyčovým mixérom rozmixovala do hladka. Nemusíte sa báť, že by bola výživa riedka. Práve naopak. Aby som neriskovala, že sa mi pokazí, keďže v nej nie je žiadna konzervačná látka, fľašky som vysterilizovala v umývačke riadu. Postup sterilizácie nájdete pri mojom recepte na uhorky. Množstvo je samozrejme na vás. Ja som robila cca z 2,5kg.


Druhá verzia si vyžaduje už trošku viac ingrediencií na spestrenie. 🙂

Potrebujeme:
1,5kg jabĺk
1kg dúl
1-2 PL medu (nemusí byť, závisí od druhu jabĺk)
6 klinčekov

Postup je rovnaký ako v prvom prípade, ibaže aj dulu očistíme, nakrájame a pridáme k jablkám spolu s klinčekmi. Tie si pred mixovaním nezabudneme povyberať! Med prichádza na rad až po odstavení z ohňa, aby sme z neho nevyvarili cenné látky. Opäť opakujeme aj sterilizáciu. Z tejto dávky mi vyšlo cca 8 fľašiek 250ml objemu.

Pozn. Okrem toho, že výživy sú rýchly a mňamózny snack, využívam ich aj do rôznych receptov. Vegáni výživou napríklad nahrádzajú vajcia.


Na záver tu pre vás mám jeden bonus a to jablkový džem, ktorý si robím každoročne a uvedomila som si, že ho tu na stránke nemám. Asi to však bude tým, že je veľmi podobný ako väčšina, ktoré mám na blogu (a nie je ich málo). 😀 Ovocie + trstinový cukor a je to. Ale aby ste mali trošku lepšiu predstavu, tak pomery pri jablkovom: dávam cca na 1kg ovocia 250g trstinového cukru a k tomu koreniny podľa chuti. Posledne som pridala celú škoricu, pár klinčekov a trošku kardamómu. Džem môžeme tak isto sterilizovať. No z jablkového robím väčšinou menšie dávky, z ktorých mi vyjdú reálne 3-4 fľašky, tie nechám cez noc v suchom zábale a potom skladujem v chladničke. Keď sa spotrebuje, spravím ďalší, čerstvo. Využívam ho klasicky do palaciniek, na chlebík ale aj do rôznych jesenných koláčov. 🙂

Mohlo by sa vám páčiť aj

Okomentuj

Stlačením „Pošli“ súhlasíte s pravidlami ochrany osobných údajov.