Sezóna marhúľ je pomaly za nami a ja som si stihla odložiť pár fliaš džemu ešte kým som bola na Slovensku. Mala som veľkú dilemu ako ho spraviť, keďže zbytočné želírovacie cukre nepripadajú do úvahy a nechcela som ani hodiny džem variť. (teda, skôr som na to nemala čas). A vtedy som si spomenula, že som kdesi čítala o džemoch s chia semienkami. Avšak všetko to boli raw verzie. Teda zmixujete ovocie, pridáte chia semienka, prípadne nejaké sladidlo a je to. Nehovorím, že to je zlý nápad, avšak takto vám vydržia len pár dní, maximálne týždeň-dva v chladničke. Rozhodla som sa teda zaexperimentovať a vyskúšať varenú verziu podľa seba. Bohužiaľ, ešte vám neviem zaručiť ako dlho tento džem vydrží a či sa tak isto nepokazí po pár týždňoch. Varila som ho celkom dlho a poriadne uzatvorila do fliaš, tak uvidíme 😉 V každom prípade si myslím, že aj keby ste si ho mali pripraviť iba v malom množstve na pár týždňov, už aj to sa oplatí.
Marhuľový džem s chia semienkami
Potrebujeme:
1,5 kg marhúľ
100 g agátového medu (alebo akéhokoľvek)
4 PL chia semienok
1. Marhule poriadne umyjeme, očistíme a odkôstkujeme.
2. Vložíme ich do hrnca, pridáme obe sladidlá a varíme okolo 30 min. Občas premiešame.
3. Po pol hodine pridáme chia semienka, ktoré sme si pred tým namočili do vody.
4. Odstavíme džem z ohňa a rozmixujeme tyčovým mixérom aby sa ovocie spojilo so semienkami.
5. Varíme ďalšiu pol hodinu alebo aj 45 min.
6. Na záver už iba naplníme fľašky, obrátime ich dolu hlavou a zabalíme do utierok. Necháme do druhého dňa v “zábale”.
Môže sa vám zdať, že džem je stále tekutý. Jasné, že nebude úplne tvrdý ako tie obchodné, avšak do rána podľa mňa nabral celkom peknú hustotu.
Nezabúdajte, kôstky nevyhadzovať! Marhuľové jadrá totižto obsahujú obrovské množstvo minerálnych a ďalších prospešných látok pre naše telo. Odporúčaná dávka je však okolo 5-7 jadier, nie viac.
Update po 4 mesiacoch: Dnes som otvorila ďalšiu fľašku a je úplne v poriadku. Takže sa netreba báť, že by sa džem pokazil, keďže neobsahuje žiaden konzervant. Skladovala som ho ale v chladničke a nie pri izbovej teplote alebo v komore.
3 komentáre
Chcem sa opýtať, že či v tom zábale musia byť do druhého dňa otočené, alebo ich mám po nejakom čase obrátiť, ale v zábale nechať?
Mňa mamina kedysi učila, že by mali ostať dole hlavou, ale pokojne ich po nejakou čase môžete obrátiť 🙂