Jar už cítiť vo vzduchu a tak som v spolupráci s mojim dlhodobým partnerom Gorenje pripravila recept na túto rýchlu jarnú polievku vhodnú aj pre tých, ktorí s nízkohistamínovou stravou iba začínajú. Takže ju rovno zaradím aj do kategórie eliminačná diéta a pokojne ju môžete vyskúšať hneď v začiatkoch.
Pár vysvetliviek si ale zaslúži aj tento recept, keď už ho zaraďujem k tým “začiatočníckym”.
Mrazenie a HIT
Čo sa týka mrazenia, stále dostávam otázky, či je vhodné konzumovať mrazené veci pri HIT. Možno sa už opakujem, ale zrovna k tomuto receptu sa mi to opäť hodí a veď predsa opakovanie je matkou múdrosti. 🙂 Mrazenie je najbezpečnejší spôsob uskladnenia potravín pre histaminikov! Zamrazením sa tvorba histamínu zastaví, netvorí sa ďalej. Avšak pozor, už vytvorený histamín nie je možné mrazením zničiť (vysvetlivka: ak by sme napr. mrazili mäso 2 dni po zabití, histamin, ktorý sa už vytvoril tam aj ostane).
Nie je mrazené ako mrazené
Samozrejme vždy je najlepšie zamraziť si počas roka všetko, čo sa dá z vlastnej záhradky, či z kvalitného overeného zdroja. Ja mám od Gorenje obrovský mrazák, na ktorý, ako histaminička, nedám dopustiť. Je február a ja ešte stále mám svoj hrášok, fazuľky, marhule, čučoriedky a brusnice spod Tatier, ktoré som si v lete priniesla z dovolenky, dokonca jeden balík fíg, keďže kamoška ich mala minulý rok na strome požehnane. 🙂 A mnoho mnoho ďalšieho.
A nie iba zeleninky a ovocie ale aj vývar. Ten neskladujem dlho. Vždy mám zamrazené 1-2 krabičky a keď sa mi minú uvarím vývar zas a znovu si ho odložím.
Pozor však s obchodnými mrazenými vecami. Môžu obsahovať niečo, čo tam nepatrí, nevieme ako ich mrazili a nemáme istotu či sa nestalo, že už raz vymrzli a znovu ich zamrazili. Samozrejme to sú extrémy a nemali by sa v reťazcoch stávať. Ale opatrnosť nadovšetko a keď mám tú možnosť namraziť si svoje, využívam ju naplno. 😉
Jarná hráškovo-špargľová polievka
Potrebujeme:
450g mrazeného hrášku (alebo čerstvého)
200g zelenej špargle
1 malý pór
2 strúčiky cesnaku
za hrsť listov mangoldu
800ml vývaru (kurací alebo zeleninový pre vegan verziu)
olivový olej
čerstvo namleté korenie
maldonskú soľ
ghee na zjemnenie (pri vegan verzii vynecháme)
1. Na olivovom oleji opražíme pór a cesnačik. Pridáme hrášok, špargľu a podlejeme vývarom. Ochutíme soľou, korením a varíme do zmäknutia zeleniny.
2. Nakoniec pridáme listy mangoldu a ešte povaríme pár minút. Následne polievku rozmixujeme a zjemníme lyžičkou ghee masla.
3. Môžeme podávať s kváskovým toastom.